Prieteni Pescari

Textilul cel mai bun

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 13:30:15 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Sondaj
Întrebare: Care e cel mai bun textil folosit de tine?
Fireline - 7 (13%)
Tufline - 5 (9.3%)
Stren - 3 (5.6%)
Power Pro - 28 (51.9%)
Ripcord - 2 (3.7%)
Spiderwire - 6 (11.1%)
Sufix - 3 (5.6%)
Lazer - 0 (0%)
Numărul votanților: 51

Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Textilul cel mai bun  (Citit de 41911 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« : Vineri 11 Mai 2007, 13:55:24 »

dupa topicul cu pricina cred ca merge si un sondaj, macar asa sa vedem parerile si, eventual argumentele.
   bagati! Smiley
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #1 : Vineri 11 Mai 2007, 15:06:23 »

hai sa incep eu.
  am folosit asa:
  # spiderwire green 15 lbs
  # power pro (bazar Tongue) gri 20lbs
  # power pro yellow 5lbs
  # stren green superbraid 8lbs
  # tufline xp green 15 lbs
  # lazer gri (Gipo)  10 lbs
  # fireline yellow 4lbs

cel mai bun la lanseu: PP 5 lbs si Berkley Fireline 4 lbs cu un plus pt. powerpro, probabil fiind mai mic in diametru si mai rotund.
  cel mai rezistent: stren 8 lbs, tine peste 6 kg rezistenta la nod; totodata de mentionat Spiderul de 15lbs, cu ala iti rupi in doua muschii scotind copaci din prut, din pacate nu l-am testat la nod.
  cel mai bun iarna: aici am o lipsa acuta de cunostinte, cu ce-am pescuit nu m-a satisfacut dar un plus pt. fireline de 4 lbs, foarte bine "imbracat", nu prea tine apa.
  cel mai rezistent la abraziune: spiderwire pare ca e #1 aici, din pacate nu am pescuit suficient celelalte fire ca sa am o parere bine argumentata.
  cel mai matasos: strenul bate tot aici, fara doar si poate.
  cel mai subtire in diametru: stren, fara masurari stiintifice, dupa cum umple tamburii mulinetelor.

cam atat de la mine, poate am fost cat de cat util celor care vor sa achizitioneze "ate" textile si nu stiu sa citeasca comparatiile de pe sit.urile de profil straine.
« Ultima modificare: Marți 22 Mai 2007, 15:30:50 de către leba » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #2 : Miercuri 06 Iunie 2007, 09:23:15 »

Se pare ca PP bate tot, si inca de la distanta.
   Totusi, putine voturi ca sa fie foarte relevant.
   Am sa mai aduc pp, manca-v-as!
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 06 Iunie 2007, 09:44:31 »

Hai sa fac citeva completari la postul tau cu textilele de mai sus:

1) rezistenta la abraziune la textile este foarte slaba. La capitolul asta sunt batute de mono si apoi, mai nou, de fluorocarboane care de departe is cele mai rezistente la capitolul asta.

2) In ce priveste camasa teflonata... nu stiu cu cit mareste rezistenta la abraziune. Cred ca mai degraba e pusa ca sa previna impregnarea firului cu apa, ce este mai util cred ca la pescuitul pe ape sarate.

3) nu stiu ce intelegi prin "matasos" ? in sensul de "mai moale vs mai teapan" sau cum se simte suprafata la pipait ?
Daca e pe "mai moale vs mai teapan", eu prefer "mai teapan" - sanse mai mici de peruca in cazul unui lanseu nereusit.

PS.
Acu sa fiu circotas: comparatiile nu ar trebui facute pe aceeasi categorie de "greutate" ?  Tongue
Intrebare retorica.
Nu cred ca face nimeni (dezinteresat) efortul de a cumpara toate firele doar ca sa posteze pe un forum o opinie despre fiecare.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Duminică 16 Septembrie 2007, 18:05:57 »

vorbesc din ce detin si cu ce am pescuit,deci:
- Fireline 6lb si 15lb ,primul made in USA al doilea made in  ?? - nu imi place,destul de slab ca textil,dar tinand cont ca a fost primul textil cu care am pescuit,se accepta,insa nu as mai da banii pe asa ceva.

- Power Pro 5lb si 10lb - made in USA amandoua - super fir,pur si simplu nu ii gasesc defecte,merita fiecare banut,recomand din tot sufletul.

- TufLine 15lb - made in USA - hmmmm,multi il recomanda,dar dupa ce l-am achizitionat si pescuit cu el,pot spune sincer ca nu o sa mai cumpar niciodata - e mai matasos ca PP dar am facut o gramada de peruci cu el in conditiile in care cu PP nu am facut nicodata,folosind aceeasi mulineta,iar ca si rezistenta...........nu stiu ce sa zic,poate sunt subiectiv,dar PP mi s-a parut de departe mai puternic si mai rezistent (am tras de TufLine la o agatatura si am avut surpiza sa cedeze textilul nu fluorocarbonul de 10lb pe care il folosesc ca leder,pe cand la PP nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva,totdeuna ceda lederul)

concluzie? Power Pro is the best
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Duminică 16 Septembrie 2007, 18:37:51 »

Citat
TufLine 15lb - made in USA - hmmmm,multi il recomanda,dar dupa ce l-am achizitionat si pescuit cu el,pot spune sincer ca nu o sa mai cumpar niciodata - e mai matasos ca PP dar am facut o gramada de peruci cu el in conditiile in care cu PP nu am facut nicodata,folosind aceeasi mulineta,iar ca si rezistenta

schimba-ti mulineta daca faci bucle la Tuffline!eu dau de 4 ani cu el si nu am avut probeleme  Noroc

p.s.:aoleu Adi acu vazui ca tu esti Risete.minca-te-as!
« Ultima modificare: Duminică 16 Septembrie 2007, 18:39:51 de către jonah » Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Duminică 16 Septembrie 2007, 18:43:26 »

jonah,nu e vorba de schimbat mulineta.
poate nu ai citi cum trebuia,dar am specificat ca pescuiesc cu aceeasi mulineta ,iar pe un tambur am PP de 10lb si pe altul TufLine de 15 lb.
amadoi tamburii sun incarcati in mod egal,amandoi tamburii sunt din acelasi material,dar problemele le am numai cu TufLine Cum??
am zis,poate sunt eu subiectiv,dar dupa ce patesti cateva faze nasoale la pescuit,devii mai sceptic,nu?
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Duminică 16 Septembrie 2007, 22:17:56 »

Cumpara-ti FIRE LINE MADE IN SUA, si problemele vor disparea !
Eu folosesc de 0,15, mi se pare cel mai bun fir. L-am folosit pe mulineta Shimano 1500, pe Lexus de la Gipo, pe Shimano Super 2500 GT-FA si pe Cardinal de la Gipo.
Pot sa-ti spun ca oricat de buna sau de prosta era mulineta, nu am facut peruci !!!
Cel mai prost fir care la-m avut a fost de la Trabuco. Un gunoi care a costat cat un Fire Line! Se scamosa repede, se rupea la aruncare, peruci, etc, numai probleme.
« Ultima modificare: Duminică 16 Septembrie 2007, 22:19:57 de către bingogabi » Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
zamfi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Hunedoara

« Răspunde #8 : Joi 20 Septembrie 2007, 20:32:52 »

Chiar nu ma bagam( vorba vine...), dar am avut ocazia sa vad ce poate un PP de 10 lbs! Facut de mama lui, normal! Am rupt jiguri ,am rupt strune de 10 kgf, am smuls ochetul din jiguri ( Shocked ) si am tinut  in drill, cam 10 minute, o "vasla" cam verde- negricioasa pe spate si mai si dadea din cap...Respekt!Daca conteaza, am (in serviciu activ!) PP de 5 lbs, 8 lbs , 10 lbs, 20 lbs si binenteles un Fireline de 15 lbs.Eu sunt multumit de toate ( adica de 5, 8 , 10 si 20  Rinjet ).
Fir Intins!
Memorat

"Ca sa iti dai seama ca esti prost,trebuie totusi sa-ti mearga mintea!"
miki
Vizitator
« Răspunde #9 : Joi 04 Octombrie 2007, 11:26:23 »

cel mai bun "fi" pt perioada rece este PP ICE, il gasiti pe Cabelas , role de aprox 70 m, un fir "belea"
Memorat
ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #10 : Joi 04 Octombrie 2007, 13:08:42 »

singurul care a votat cu tuffline....o parere subiectiva
Memorat
miki
Vizitator
« Răspunde #11 : Joi 04 Octombrie 2007, 17:08:56 »

cel mai bun "fi" pt perioada rece este PP ICE, il gasiti pe Cabelas , role de aprox 70 m, un fir "belea"

Power Pro Ice Fishing Line
Item: XG-119112

Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #12 : Joi 04 Octombrie 2007, 22:01:05 »

vreau si eu Sarut(pp ice)
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 04 Octombrie 2007, 22:08:35 »

mah tu vrei de toate? Rinjet

p.s.:am vazut si eu rezultatele la sondaj(preliminare banuiesc) si am fost surprins sa constat ca Fireline are 5 voturi si Tuffline doar 2(unul al meu)!!! fratilor lasati-o moarta cu jafurile astea.atit am de spus eu la topicul asta......deocamdata.deci parerea mea :Tuffline,Power Pro si Stren
« Ultima modificare: Joi 04 Octombrie 2007, 22:14:05 de către jonah » Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 04 Octombrie 2007, 22:23:59 »

Deci daca nu-l folosesti tu e "jaf"?  Risete
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 05 Octombrie 2007, 06:32:58 »

nu frate ! cam tot ce e "prin zona" am folosit si vorbesc in cunostinta de cauza  Wink.doar nu iti imaginezi ca vorbesc asa ca sa ma aflu in treaba  Trist
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 05 Octombrie 2007, 07:33:27 »

eu folosesc tuflline cum ar trebui sa votez daca firul preferat nu este prins in sondaj? chestia cu cel mai bun banuiesc ca este relativa, care dintre voi cumparati ceva fara sa va ginditi macar in subconstient la pret?
Memorat
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #17 : Vineri 05 Octombrie 2007, 07:46:06 »

eu folosesc tuflline cum ar trebui sa votez daca firul preferat nu este prins in sondaj? chestia cu cel mai bun banuiesc ca este relativa, care dintre voi cumparati ceva fara sa va ginditi macar in subconstient la pret?
  Baga marca de fir folosita si o pun io in sondaj.
  si Gelu, totul este relativ.  Smiley

Deci daca nu-l folosesti tu e "jaf"?  Risete
  Nu, e Jafline, un fir japonez. Risete
« Ultima modificare: Vineri 05 Octombrie 2007, 11:16:41 de către leba » Memorat

miki
Vizitator
« Răspunde #18 : Vineri 05 Octombrie 2007, 13:50:51 »

vreau si eu Sarut(pp ice)

Power Pro Ice Fishing Line         Item number: XG-119112
POUND TEST: 10#
This item is in stock.             1       $7.99    

ce mai astepti???baga o comanda
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #19 : Vineri 05 Octombrie 2007, 20:15:04 »

ar mai fi stroft de bagat in sondaj
 cit despre pp icedaca are cineva sau face fo comanda m-am bagat
Memorat

Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 28 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 Noiembrie 2017, 19:55:42
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.