Prieteni Pescari

Aruncari de peste 200m

Miercuri 01 Octombrie 2014, 13:11:40 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Aruncari de peste 200m  (Citit de 24616 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
legio1083
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Luni 14 Mai 2007, 00:11:23 »

1 Cele mai tari lansete se fac pe comanda , pe blancuri special concepure si construite... alea dau peste 200 m ( daca stii sa arunci atat) Ce gasesti tu prin magazine in lume sunt " masini de serie" si nu Aston Martin facut manual.  Peste 200m se poate lansa si cu Daiwa sau Shimano daca asta vrei tu, insa mai e si Century si Harisson, si Chub, si Venture, si Grey's.... insa NICI UNA DIN LANSETELE ASTEA NU ARUNCA IN LOCUL TAU.

Garantia pe viata in 90% din taxe e cam in felul urmator.... Ai plesnit-o... trimite-ne-o ca ti-o facem moca! Te costa insa transportul, si manipularea care depasesc costurile manoperei si materialelor. TE-ai prins acuma dece suna asa fain?
Memorat

Legio -Patria Nostra !
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Luni 14 Mai 2007, 07:56:21 »

Sa fim seriosi totusi, indiferent despre ce model de lanseta vorbim, nu oricine are tehnica necesara pentru a arunca 200m. De fapt, cred ca cei mai multi dintre noi nu ajungem la 120, ce sa discutam de 150 sau 200m.

Idee e ca, in cazul asta, nu e de ajuns sa cinti "Am cu ce, mah! Am cu ce!", versurile trebuie modificate in "stiu cum, pot si am cu ce".  Tongue

« Ultima modificare: Luni 14 Mai 2007, 09:01:48 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Luni 14 Mai 2007, 09:00:22 »

corect. am patit-o eu: la mare cu un localnic... la pescuit chefali.. eu cu lanseta mea aruncam 100-120 m max( si asta cu montura facuta de el ,plumb de al  lui,etc..) EL cu lanseta MEA  imi arunca tot firul de pe mulineta  adica  150 m( si o facea lejer:d).... deci  am cu ce:d  dar inca nu pot Risete
Memorat
legio1083
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 14 Mai 2007, 14:16:13 »

Pt ca vorbeam mai intai de ECHIPAMENT parerea mea e ca sunt unele elemente care iti pot spune cateva lucruri desptre faptul ca respectivul echipament te ajuta sau nu sa lansezi mai departe. Lansetele ar trebui sa fie de min 3 m si dupa parerea mea de 3.60 pt ca nu am forta necesara sa incarc complet o lanseta mai lunga, inelul de plecare sa aiba min 4cm diametru si sa fie situatcat mai aproape ce mufarea celor 2 segmante. dece?
 pt ca daca e situat mai aproape in tyimpul unui lanseu de mare fiorta spirele ce ies buluc de pe mulineta s-ar inghesui in inelul ce ar parea prea mic,, apropiat excesiv de baza conului pe care il descriu spirele in miscare. Lungimea talonului sa fie de min 55cm, in cazul meu indeva pe la 65, pt ca daca ai incerca sa lansezi cu mainiule apropiata una de alta o sa vezi ca n-ai spatiu de manevra si miscarile nu sunt binecoordonate. Mulineta ar trebui sa aiba un tambur CAT MAI MARE pt  a elibera la o spira de tambur o lungime cat mai mare de fir. Astfel se ereduce frecarea si creste lungimea lanseului. CU cat mai inalt tamburul, cu atat mai bine pt ca asta inseamna ca avem mult mai multe spure disponibile de eliberat pana cand nivelul firuluiu pe tambur va scadea si va creste frecarea cu buza tamburului.  Durerea si scandalul cel mai mare apare cand vine vorba de puterea de lansare a lansetei si de actiunea acesteia. Hai sa-ncercam sa privim lucrurile din alta perspectiva.... cea a prastiei. O prastie de dimensiuni gfeneroase , pt lansat nada la 45-50m.... Daca-i punem elastice dublate, n-o sa reusim sa aruncam decat vrei 15m... pt ca nu reusim sa utilizam intreabga forta a elasticelor. NU AVEM FORTA NECESARA SA UZAM DE TOTALITATEA ELEMENTELOR CE NE STRAU LA DISPOZITIE. Daca am reusi, probabil am arunca peste 60m, dar asa,,, Cand lasam un singur elastic pe cate-l putem incarca la mazim, guguloiul zboara la 45m fara greata. De aici interviune tehica, ce face digerenta,,,,, pana la 50-60m. Asa e si cu lansetele. Degeaba ai cu ce daca nu stii cum sau nu esti in stare. EU care am 80k si la 1,75, fefiind o fire sportiva ,n-am constitutia si energia necesara sa incarc o lanseta mai mare de 3.60 cu 3lb. PEste aceste cotatii arunc mai putin... Asa ca aviz amatorilor. O alta treaba e legata de actiunea lansetei. cu cate mai rapida cu atat poate arunca mai departe, insa un omulet fara experienta (care nu se antreneaza zilnic !!!) cu siguranta va arunca constant mai departe cu o lanseta ceva mai blanda in actiune, pt ca vorecta din mers evolutie incarcarii lansetei. Mai e si firul care pe masura ce scade in diam scade si frecarea deci creste distanta.... si mai e si tehnica de aruncare, pe care daca o inveti deodata aiurea greu o mai corectezi, si mai e si felul in care pui intregul corp sa lucreze cu lanseta nu doar bratele... ca la aruncarea ciocanului!

Postat pe:: Luni 14 Mai 2007, 14:13:46

AM uitat 2 lucruri.... sa va cer scuze pt maniara defectoasa in care probabil am dactilografiat (sunt pe fuga....) si sa va reamintesc ca un counter ce masoara firul pe recuperare, dupa ce acesta a fost intins, va va da o idee exacta asupra lungimii lanseului. In timpul experimentelor va va fi de un real folos in ceea ce priveste directia pe care trebuie s-o urmati in atingerea distantei dorite.
Memorat

Legio -Patria Nostra !
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 14 Mai 2007, 18:05:14 »

cit sa aruncat la Dirvari,k de catre cine si cu ce?

Postat pe:: Luni 14 Mai 2007, 17:43:20

dupa cum incarca(din poze)cetateanul Chub-ul de 5lb, insemna ca nu e la prima lansare, mai ales ca cu 4 uncii cred ca ai senzatia ca rupi si bradul din munte
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
legio1083
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 14 Mai 2007, 19:15:26 »

La prima aruncare cu President DX Kevlar de 3 lb 3,60m si cu tica abiss umpluta cu trilene Carp de 0.35 am lansat 85m, apoi am crescut gradual de la o lansare la alta pana la 124m la aruncarea nr 4. Daca as mai avea pe mana acsamplul asta o saptamana sa zicem, timp iun care sa ma obisnuiesc cu el si as pune un fir de 25 spre exemplu ar trebui sa trec de 140m fara discutii. deici incolo deja problema se complica , fiind doar o chestiune de tehnica si antrenament. Ca idee, eu arunc mai departe cu lanseta decat cu Spod-ul de 5,5lb, pt ca nu-s obisnuit cu el, si nici nu ma simt foarte confortabil cand de capatul firului atarna vreo 300gr de plumb sau seminte ce umplu racheta.
Pana nu pui mana pe ele e greu de explicat.
Anul asta la Darvari, premiul cel mare l-a luat un nene care a dat 174m, care e mai subtirel decat mine insa sta 4 zile pe saptamana cu lanseta in mana. Daca va spune ceva chestia asta e bine...
Memorat

Legio -Patria Nostra !
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 14 Mai 2007, 20:45:50 »

legio ce faci acum?discuti de aruncari de 200 de m si nu cu mult timp in urma m-ai jignit in tot felul cind am afirmat ca am facut lanseuri de 120m.
Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 14 Mai 2007, 21:27:34 »

[ Intrucit suntem patiti deja, sa ne intelegem din start: cit timp pastrati un ton civilizati in discutie nimeni nu are nimic cu voi.
Cine vrea sa se bucure de democratie trebuie mai intii sa-si cunoasca obligatiile si sa le respecte.]
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Marți 15 Mai 2007, 07:25:17 »

teodor fii fara grija ,aspir doar la un dialog constructiv benefic la toata lumea ,cred ca ce a fost a fost (sper)

Postat pe:: Marți 15 Mai 2007, 06:40:07

pt legio ;nu am avut niciodata lansete gipo sau alte lansete distribuite prin magazinele din iasi
Memorat
Lupu Daniel
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 18 Mai 2007, 21:33:59 »

@legio1083

"Garantia pe viata in 90% din taxe e cam in felul urmator.... Ai plesnit-o... trimite-ne-o ca ti-o facem moca! Te costa insa transportul, si manipularea care depasesc costurile manoperei si materialelor. TE-ai prins acuma dece suna asa fain?"

Pentru "deranj"  Smiley cei de la CHUB iti cer 20 lire si zic ei ca ar fi pentru cheltuielile cu transportul catre tine a sculei noi si in plus iti mai cer sa le trimiti "mortul" fara explicatii despre cum s-a petrect tragicul accident. E dezavantajul nostru ca nu suntem in Anglia sau altundeva unde sunt "customer's service department-uri" carora sa le poti lasa direct obiectul fara sa mai suporti tu taxele de curier pana acolo.
Oricum cei de la Hardy & Greys Limited care au marca CHUB si-au asumat aceasta obligatie prin acordarea garantiei pe viata pentru ca stiu ca au un produs bun, nu cred ca s-au bazat pe ideea ca cei carora le crapa batul in mana nu au sa-l trimita pentru ca ii costa mult transportul; majoritatea vanzarilor se fac in locatii unde exista dealeri sau service-uri ale producatorului iar "deranjul"  Rinjet cu transportul e mult mai mic pentru cei din zona.
Deci te-ai prins cred ca pentru mine garantia pe viata la produs e o certitudine ca acea firma nu-si permite sa arunce pe piata lucruri altfel decat durabile si e mai putin probabil sa rupi un asa bat. Iar daca ar fi sa aleg dintre doua bete bune care nu au garantie pe viata sau unul excelent cu acea garantie, mi-as lua acel bat care impreuna cu eventualele taxe de expeditie si inlocuire in garantie sa coste cat cele 2.

"Cele mai tari lansete se fac pe comanda , pe blancuri special concepure si construite... alea dau peste 200 m ( daca stii sa arunci atat) Ce gasesti tu prin magazine in lume sunt " masini de serie" si nu Aston Martin facut manual. Peste 200m se poate lansa si cu Daiwa sau Shimano daca asta vrei tu, insa mai e si Century si Harisson, si Chub, si Venture, si Grey's.... insa NICI UNA DIN LANSETELE ASTEA NU ARUNCA IN LOCUL TAU."

Eu zic ca tehnologia din zilele noastre permite obtinerea de blank-uri din carboane superioare la preturi rezonabile care pot fi folosite la realizarea de lansete cu caracteristici asemanatoare celor de top pe care le-ai enumerat. E firesc sa ai mai mare incredere in apartura moderna care produce in serie cu materii prime de inalta clasa decat ce se face manual si nu se supune unui test final amanuntit cu aparate ultrasofisticate. Insa o mare parte din pret e data pt numele lansetei nu pentru materialul din ea, orice om din marketing stie ca sunt destui snobi (si specia asta nu o sa fie niciodata pe cale de disparitie) care isi iau scula "x" pentru ca e cea mai scumpa indiferent ca acelasi blank si aceleasi materiale se folosesc si la o alta lanseta mult mai ieftina dar care are schimbat numele, e cosmetizata mai putin si bineinteles e mai putin mediatizata.
Nenii aia din UK care fac in atelierul lor lansete manual, tot de la un blank superior din carbon pleaca pt sculele facute la comanda si asta il iau de la producatori de asemenea blankuri, e drept, sunt si unii mai putintei care isi fac blank-ul din fasii de matrerial mofturos carbon-kevlar care il coc si-l prepara in diverse feluri nu intru in amanunte cum.
Ideea la care vroiam sa ajung e ca se plateste mai mult pe manopera pt sculele facute manual si pe marca decat pe material si asta pentru ca suntem si noi niste copii  Rinjet si vrem sa avem jucarii unicate si din cele mai scumpe iar producatorii se conformeaza si au oferte pentru toata lumea.

E drept ca nici o lanseta nu arunca in locul tau, dar daca ai o scula buna marea parte a problemei zic ca e rezolvata, restul e tehnica (teorie si practica). Asta trebuie invatata daca esti pericol public cand arunci, sau imbunatatita daca stii ceva, aici nu e vorba de talent sau har de aruncator la distanta, trebuie un pic de nerv cand lansezi si sa stapanesti miscarea, eventualele doatari ale mamei naturi sunt binevenite evident dar nu obligatorii Wink

« Ultima modificare: Sâmbătă 19 Mai 2007, 08:17:27 de către Lupu Daniel » Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 18 Mai 2007, 21:52:48 »

[O sa trabuiasca sa astepti raspunsul lui Legio intrucit are BAN pentru vreo 2 saptamini.]
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 19 Mai 2007, 17:45:23 »

tare as fi vrut sa facem concursul de aruncari la distanta sa discutam pe viu de cei.....200m
Memorat
Lupu Daniel
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Duminică 20 Mai 2007, 10:06:20 »

200 m sunt iluzii pentru toti pescarii, un fel de 300 km/h cu masini de serie ceva mai rasarite. Eu nu cred ca sunt multe persoane care au reusit asemenea aruncari fie ei si consultanti pentru manufactorii de lansete, 200 m e pus evident cu rol publicitar iar ca sa arunci atat lanseta trebuie fortata foarte mult si una e sa ai un snop de scule puse gratuit la dispozitie pentru teste de producator si alta e "cand basculanta e a ta", e un pic de "deranj"  Rinjet daca se fac mai multe bucati chiar daca are garantie pe viata.
Distanta de 150 m mi se pare mai plauzibila ca si targhet pentru majoritatea pescarilor care au un echipament mai rasarit.
Uitati-va putin pe aceste pagini unde sunt prezentate niste filmulete cu tehnica aruncarii:

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Duminică 20 Mai 2007, 17:30:54 de către Lupu Daniel » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 28 Mai 2007, 22:01:45 »

si eu sint de aceiasi parere ,sa arunci 200 m e cam greu de crezut.Personal mai mult de 110 -120 nu am reusit
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Sâmbătă 16 Iunie 2007, 15:29:04 »

Eu cred ca ati citit revista Aventuri la Pescuit si v-a luat valul cu aruncarile.
Este in numarul din iunie, la pagina 46 un articol despre aruncari: Casting la Darvari, Idei cu bataie lunga.
Sunt si eu curios daca si-a cumparat careva de pe aici, asa scule!

Postat pe:: SîmbĂtĂ 16 Iunie 2007, 15:16:50

Eu cea mai luna aruncare am facut-o atunci cand mi s-a rupt firul la lansare  Rinjet Am fost uimit de distanta de lansare   Risete A trecut de 150metri.

Postat pe:: SîmbĂtĂ 16 Iunie 2007, 15:18:43

Zicea Petru pe undeva pe forum, sa ne inncercam "muschii" la niste aruncari. Daca mai este valabil, ma inscriu si eu.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 16 Iunie 2007, 20:49:30 »

un counter era sub 20ron in depozit, iar daiwa basia e super mulineta. eu am pus mina pe ea cind era peste 600euro afara Tongue
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 16 Iunie 2007, 21:33:16 »

unde ai vazut counter ca vreau sa iau si eu unul! Wink Wink
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Sâmbătă 16 Iunie 2007, 21:51:06 »

VREI SA MASORI DE UNDE INTRA STIUCA?
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Sâmbătă 16 Iunie 2007, 22:00:50 »

exact!sa vad si eu de curiozitate cam cit pot sa arunc.
« Ultima modificare: Duminică 17 Iunie 2007, 09:26:17 de către jonah » Memorat

Singur pot fi și printre oameni
zamfi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Hunedoara

« Răspunde #19 : Duminică 17 Iunie 2007, 20:54:53 »

exact!sa vad si eu de curiozitate cam cit pot sa arunc.

Jonah frate ,cand dai 200m cu lingura esti Tata lor Wink Si pe cuvant ca vin pana la voi sa invat miscarea , pentru ca iti dai seama ca nu mai imi trebe barca! Rinjet
In alta ordine de idei am un respect deosebit pentru crapistii astia de rup malurile ...Cred ca-ti trebuie tehnica, scule dar si un pic de fizic ce zmei!Ca altfel pleaca naibii lanseta cu tine cu tot! Risete

PS: si eu am avut lansarea vietii mele cand jigul de 14 g a plecat fara fir! Suparat
Memorat

"Ca sa iti dai seama ca esti prost,trebuie totusi sa-ti mearga mintea!"
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 28 Septembrie 2014, 16:10:57
Copyright © 2006-2014 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.