Prieteni Pescari

naluci de suflet..

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 05:38:04 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: naluci de suflet..  (Citit de 6393 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

« : Marți 15 Mai 2007, 12:37:36 »

Imi pare destul interesanta k sa deschid un nou topic o chestie la care nu stiu cati din pescari se gandesc cand ies pe apa: nalucile pe care le folosesc intr-o zi de pescuit pe Prut, de ex.
Ce vreau sa spun...de multe ori cand ma uit la cutiile cu naluci realizez ca, desi am destule modele (poate unele cu care stiu ca altii au avut capturi), nu folosesc decat nalucile favorite pana la sf zilei...desi le-am carat pe toate celelalte dupa mine...(variabil in functie de specie bine inteles...)
Am inceput sa ajung la o concluzie destul de trista: pot merge uneori pe Prut la pescuit doar cu 5-10 naluci....si pot prinde cu acelasi randament ca in ziua in care mi-am carat tot "gemantanul" dupa mine... Risete

Memorat

CiprianP
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #1 : Marți 15 Mai 2007, 12:50:49 »

Imi pare destul interesanta k sa deschid un nou topic o chestie la care nu stiu cati din pescari se gandesc cand ies pe apa: nalucile pe care le folosesc intr-o zi de pescuit pe Prut, de ex.
Ce vreau sa spun...de multe ori cand ma uit la cutiile cu naluci realizez ca, desi am destule modele (poate unele cu care stiu ca altii au avut capturi), nu folosesc decat nalucile favorite pana la sf zilei...desi le-am carat pe toate celelalte dupa mine...(variabil in functie de specie bine inteles...)
Am inceput sa ajung la o concluzie destul de trista: pot merge uneori pe Prut la pescuit doar cu 5-10 naluci....si pot prinde cu acelasi randament ca in ziua in care mi-am carat tot "gemantanul" dupa mine... Risete

da, ai dreptate intr-un fel.
  insa: cine te poate convinge, daca meri cu 5-10 naluci la tine si nu prinzi, ca nu prindeai cu ceva ce n-ai carat in trusa?   Smiley  eu cred ca e motivul pt. care ducem cam totul cu noi.
  uite un exemplu: de multe ori mi-am propus sa-mi iau numai echipamentul ultralight la mine (clean) si tot de atatea ori mi-am luat ceva MH pt. ca-mi spuneam in barba: bah, si daca dau de stiuci sau avati?  Cum? ce fac cu lanseta de light? ce fac cu voblerele de 2 grame?
  sincer, abia m-am indurat sa ies la fly de 2 ori anu asta in defavoarea spinningului. si asta tocmai pt. ca ma gandeam cam asa: bine, mah...si ce pesti poti prinde tu la musca?  Jenat

eu zic asa: o naluca devine "de suflet" atunci cand prinde in mod repetat, cand ai rezultate f. bune la ea. ori te intreb acum: de cate ori ai iesit pe apa cu 10 naluci? Police Ciine
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Marți 15 Mai 2007, 14:48:52 »

Cam asa sunt si eu.... am cateva naluci (acum depinde de pestele vizat) pe care le tot incerc... Dar tot pe aproape toate le iau dupa mine Smiley
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Marți 15 Mai 2007, 15:30:26 »

Cele mai bune naluci a mele is "China".
Pe toate nu pot sa le car ca n-am atitea geamantane.  Evil
(stiti cum vine: 1 naluca - 1 geamantan, a doua naluca - alt geamant, etc ... pina la multe miliarde  Jenat )

« Ultima modificare: Marți 15 Mai 2007, 15:33:16 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
cristicrap
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #4 : Vineri 27 Iunie 2008, 12:09:19 »

Daca ma poate ajuta cineva in legatura cu  voblere sau linguri, desi nu sunt un bun pesc. de spining, ieri am fost la Prut la Opriseni la confluienta la avt sa ma joc putin adica de la ora 14 la17 fiind prima iesire pe anul acesta, si am dat la lingurite de mai multe feluri si nimic am incercat si vreo trei voblere si am prins la unul  doi salai , unul de 1,800 si aldoilea de 3,115 kg.
Dar cred ca i-am prins din intimplare pentru ca salai ierau la suprafata si voblerul meu practic se tara pe fund si s-au agatat la 2m. de mal pentru ca salai atacau si la mal. Deaceia rog pe cei care pot sa ma ajute cu niste fotografii cu voblere , linguri pentru avat si salau, voblere de suprafata , inte ape sau de fund. Dece am cerut poze pentru ca pot sa-mi dau seama mai bine cum arata acele vob. si ling.
Pentru toti cei care ma vor ajuta mii de multumiri si FIRE INTINSE
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #5 : Vineri 27 Iunie 2008, 14:44:05 »

Tu vrei sa ma omori? Eu caut de ceva timp salaul la cauciucuri, si numai nu-l gasesc....si tu prinzi la vobler intamplator....esti tare!  Aplauze
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
calone
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Joi 03 Iulie 2008, 14:54:34 »

nalucile de suflet se selectateaza ceva de genul : una cutiuta naluci de zi , una de noapte , in functie de locurile pe care le abordezi si nu in ultimul rand in functie de experienta si descoperiri .
in general nu folosesti mai mult de 10 t5ipuri pe partida / loc .
cam asa e la mine Smiley
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« Răspunde #7 : Joi 08 Ianuarie 2009, 19:09:12 »

sper sa ajung si eu sa am cateva sute de naluci si sa spun acelasi lucru, pana una alta imi iau cu mine orice epava sau naluca ruginita dupa mine, nu stiu cate am dar s-au strans "cativa pumni de oscilante si vobere"

cred ca ceea ce ti se intampla este oarecum normal tinand cont de pretentiile rapitorilor
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.134 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 21 Septembrie 2018, 20:53:46
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.