Prieteni Pescari

Salutare, primiti un pescar novice

Marți 16 Octombrie 2018, 12:47:45 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Salutare, primiti un pescar novice  (Citit de 4361 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
akebono
Vizitator
« : Marți 15 Mai 2007, 17:06:09 »

Salut, Sunt nou pe acest forum si de curand membru PP. Sa ma prezint, ma numesc Cornel Bertea Hanganu, 32 de ani, psiholog, sunt adoptat de Iasi, de loc din Faurei Judetul Braila si prind peste de la varsta de 4 ani. Prietenii imi spun Akebono. Am pescuit in principal la stationar, imi place sa pescuiesc la bat de mana si nu este impotanta pentru mine captura ci magia plutei care se duce la fund, lasand impresia unei capturi imense iar satisfactia revine de fiecare data cand pluta se duce la fund  Smiley.
Am pescuit ff mult la peste salbatec, nefurajat, pe una din marele magistrale de aductiune de apa din dunare spre judetul ialomitza, cat si pe raul Buzau (ff aproape de orasul natal) unde am avut capturi impresionante, raul Buzau fiind unul dintre cele mai nepoluate rauri din Romania si ff mult peste urca de pe Siret.
Ce a fost a fost, am amintiri frumoase insa de acum m-am stabilit aici si incerc sa-mi cultiv aceasta pasiune, sa gasesc tovarasi de "scule" si ajut si eu la stabilirea unui mediu curat, la starpirea braconajului si la dezvoltarea filosofiei "C&R" cu care sunt 1000% de acord si o practic de fiecare data.
Am fost de cateva ori in delta si mi-a placut spinning-ul si am devenit fan, si intentionez anul asta sa "cunosc" prutul, ce mi se pare aidoma Buzaului unde am copilarit.

Promit in scut timp sa pot posta si ceva fotografii facute in delta.

Asta sunt eu, si va sunt recunoscator daca ma primiti printre voi.
Fir intins si zbuciumat, Akebono
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Marți 15 Mai 2007, 17:11:17 »

SALUT akebono! fire smuncite pe prut Wink!
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #2 : Marți 15 Mai 2007, 17:21:30 »

Bine ai venit la noi, Akebono. Smiley
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3 : Marți 15 Mai 2007, 20:30:53 »

Bine ai venit!
Raul Buzau este si raul meu de suflet, unde am invatat sa pescuiesc de  cand eram mic. (portiunea dinspre Cislau) si unde m-am reintors de fiecare data cu drag.
Probabil tu ai pescuit mai mult pe partea de ses a raului... unde , poate, continua sa urce pestele din Siret.... Acum, de cand s-a facut barajul de la Candesti, nu prea mai reuseste sa mai urce in sus. Chiar si in privinta poluarii, nu mai e garla ce era odata....Cand vine apa mare din ploi, se umple de pet-uri de pe Basca si de pe toata valea Buzaului, de multe ori dinjos de Berca este destul de poluat cu produse petroliere...
Cand eram mic (am aceeasi varsta cu tine) era foarte mult peste pe Buzau, mreana, clean, scobar... Acum cleanul e din ce in ce mai rar, il urmeaza indeaproape mreana... scobar a ramas mai  mult, s-a adaptat mai bine.
Memorat
akebono
Vizitator
« Răspunde #4 : Luni 21 Mai 2007, 13:19:22 »

Salut Paul,
Ai foarte mare dreptate. Cel mai mult am pescuit in partea de ses, unde urca pestele. Inca mai este peste pe raul Buzau si deosebit de mare. Finul meu din zona MAXINENI a prins la buchet de coropisnita anul trecut somn de 29 kg, lanseta 3,3 fibra de sticla armata, fir no name 0,5 mulineta OKUMA, carlig Gamakatsu 8/0. In rest capturi intre 2-6 kg. Mreana si scobar este in zona de dupa orasul Faurei in jos spre o localitate numita Dedulesti. Dupa Dedulesti Buzaul este cel mai frumos rau, nu am vazut Amazonul Smiley , dar pot spune ca Buzaul cel de odinioara poate bate multe rauri din tara in primul rand prin faptul ca este foarte intortochiat si are multe meandre. Vegetatia este luxurianta din nu de multe ori am avut ocazia sa vad lucruri pe care cu greu le poti vedea prin alte parti, haite de mistreti, cerbi, lupi. Chiar e fain, de fiecare data cand ma gandesc la raul Buzau o fac cu placere, am facut, animat de povestirile citite, 4 excursii in timpul adolescentei de cate 3 saptamani, atat dura sa coboran cu barca de la baraj de la siriu si pana la varsarea lui in Siret in zona Maxineni. Poate cine stie mergem impreuna la un pescuit pe Buzau cu cortul si barca Smiley. Pana atunci incerc sa descoper Prutul si sper sa am parte de surprize frumoase , tovarasi de pescuit (buni cunoascatori ai prutului) de la care da "fur" si eu cate ceva.
Multumesc pentru cuvintele frumoase. Fir intins
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 27 Septembrie 2018, 22:50:15
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.