Prieteni Pescari

Povestea lui 20

Joi 23 Noiembrie 2017, 02:06:14 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Povestea lui 20  (Citit de 3035 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ovidiu14
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bucuresti

« : Marți 15 Mai 2007, 17:49:14 »

Povestea lui 20.1

nu pot sa exprim in scris ce inseamna sunatul ceasului dimineata cand trebuie sa merg la serviciu.
Ce pot spune este ca ma scol intotdeauna inaintea ceasului cand e vb de pete
obisnuit cu asta de multe ori parca si beleaua de ceas din timpul saptamanii sambata suna parca in soapta rugandu-ma sa-l opresc
ma dau la el scurt si-i trag fermoarul sa nu-mi trezesc consoarta
cafeaua era deja consumata pana la jumatate , toate acareturile asteptau pe hol si evident " valea 14 ca te asteapta Gyorg"
Stau si ma intreb Gyorg asta cine o fi ca prea apare peste tot .
partida de azi avea sa fie una in 4 .
E aprilie , plopul  isi scutura matreata de puf , cam 25 e ziua si suntem pe drumul bun ...mergem la peste .
nimic din ce avea sa se intample nu fusese prevestit de vreun semn .
Drumul pana la Caldarusani e plin de nerabdare si nu-mi dau seama cand suntem in barci .echipe 2 isi fac loc prin oglinda neclintita a lacului dimineata cand inca nici soarele nu se trezise bine .
Barca 1 Valeron si cu Piticu, barca 2 ...13 si 14 (Gyorg si cu mine ....iarasi Gyorg asta Smiley )
Clar cautam stiuca ,povestile cu stiuci erau la ordinea zilei si partide cu 12-15 stiuci( atentie nu marle ) erau cotidian deja .
Cu ce as fi putut pescui daca nu cu 14 ...Meps 4 auriu armat pe Essox devenit legenda si lacul rasplateste frumos efortul nostru.
Golful din stanga , ascuns curiosilor e tinta si locul in care ....se petrece ....se rupe si urmeaza sirul de nebunii
Frate esti nebun ?Mi-a rupt struna ! ....genunchii tremurand ca la capra ai lui Gyorg il fac sa se aseze in barca si recapitulam
13 lansase ca la carte o irlandeza asa cum ii place lui sub pletele unor arbusti ce se spalau pe picioare in malul din stanga noastra
valtoarea starnita ne-a facut sa intelegm ca "E Mare" ...cap compasul ales de "monstru " pe sub crengi l-a facut pe Gyorg sa incerce sa schimbe directia spre un drill mai larg ce ar fi trebuit sa fie
nu a mers ...a rupt
disperati amandoi parasm golful dupa inca 2765765 aruncari in speranta ca si trecem spre explorare spre alte cuiburi cu solzi
zarim a doua barca cu baietii care la tentativa noastra de a ne pune pe un coltz de baga scurt
"Nu mai dati frate acolo ca am facut apa zdrente , am agatat , am rupt , am dat noi pana am ametit si nimic "
"15 minute zic "si firul pleaca
sprirele destinate distantei pana in mal se deruleaza una cate una si la a treia lansare ....atac ratat la fata apei si scapa 14-le de dintzii Ei...
...Hm...mare frate ...dar pe langa ...asta e
Vali si Piticu deja aveau o problema ("pai nu am dat mah noi pana am ametit acolo si nimic ?")
nu cred ca si-au terminat gandul ca dupa nici 2 lanseuri pline se aude pe apa plesnit puternic de doua ori si apoi ....incepe LUPTA
manevra de basescu scurta si Gyorg trage barca cu motorul ceva mai departe de plaurul unde incerca sa fuga ( inca habar nu aveam cine ?)
"E mare , mare mare" zice Gyorg moment in care ceilalti doi se intrebau cine a cazut in apa
" Mare frate dar am o problema !!!Am varful fisurat la imbinare si matisat de mine cu ceva ...power pro ca "bestia de Mishu Sofonea inca nu mi-a adus varful nou de la Maver "
"Hai sa vedem cat e "
"Stai sa vdem daca putem , dar nu stiu ce e ca ....e negru frate "
timp in care , se trezeste operatorul din Gyorg  si incepe dansul ......miscare scurta de eliberare antirevers , 2 ture in spate controlate cu mana si heirup-ul cu care se inarmase bestia de sub ape spre a se avanta in larg i se taie
recuperez usor si-l vad ....E MAREEEEEEEEE....e somn ....
"Ia uitati-va fratilor ce a prins 14 , cata somnu !!!!!!Ce mai ai mah sa prinzi la rotativa ca ai luat de toate "
Mucalitul de Valeron o pune fara sare si zice ...."Mreana"....bineeeeeeeeeee.....
Il "incalt pe Gyorg cu manusile mele de neopren si -i zic scurt ...eu il aduc si tu ii bagi mana in gura ....gata frate
evident ca nu era nici pe departe gata
prima sosire la barca e intampinata de amicu 13 cu " stai sa mai trag cateva cadre "
auzi la el ...cred ca vana vreun Oscar si eu habar nu aveam
frate esti nebun baga-i mana in gura ..
celelalte doua incercari au fost condimentate cu expresiile devenite celebre de acum ale campionului de Moldova ( apropo nu v-ati gandit la un nume moldovenesc pt 13 ca am vazut ca prea ii place Smiley)
  " Cum sa-i bag frate mana in gura nu vezi cat de mare are gura aia ?si uite si tu cum se uita la mine cu ochii aia mici ""nu vezi ce mustati are , sa-i bagi tu mana in gura mah , ca mie mi-e frica "
Nu va puteti imagina cam cat era sufletul si cam cat sub genunchi imi ajunsese
tremur si-i bag din repertoriu incarcand sa-l conving
tot timpul cred ca Monstrul a ras si cu coada de noi si de atata ras o ia scurt sub barca trecand dincolo
cand in fund si duc si lanseta pe partea cu "bestia" il controlez cu acelasi antiretur liber , il aduc din nou la barca
intre timp Valeron (merci) facuse protectia muncii cu fratele 13 si acesta era gata de actiune
"Vezi ca il aduc " "Gata "
cu tot curajul lui de Campion ii baga conform schitza mana in gura si il aduce in barca nu inainte de a se propti cu picioarele in marginea acesteia , caci altfel ....greu
si parca nu se mai termina frate ....1,68m
20.1kg
Mi-aduc aminte ca zisese Gyorg ...."Da ca tin eu lanseta si baga-i tu mana in gura "
Captura vietii mele pana acum se zbatea sfarsita la picioarele noastre in barca
dupa 30 de minute de drill aveam cea mai mare satisfactie pe care o traisem pana atunci la pescuit
Abia in momentul ala am inteles cum dupa o zi plina de peste incheiata cu un alt somn de 10kg pt Gyorg acesta mi-a zis ..."Frate ...eu am terminat astazi de pescuit"
si cata dreptate avea
ce sa mai astepti de la o zi de pescuit dupa o astfel de captura ? ce mai poti spera ?...sa vina stra stra stra bunicul stiucii?Smiley)
cu ultimele puteri l-am ridicat spre masurare , cantarire si autograf dupa care cu planetarele tremurand mai ceva ca genunchii unei capre ....daca ma vedeai puteai spune
"Fumeaza ......deci a prins "

Am sa incerc sa va trimit si filmul acestei povesti , exista montat si cu tot tacamul
mai jos cateva poze cu 20,1 in rolul principal
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

P.S.
promisesem aceasta povestire , si dupa ce v-am revazut , m-am enervat rau de tot pe juvelnicele si supapele voastre si am zis ca meritati ...si mai mult ....
s fiti iubiti
Memorat

Asociatia Pescarilor de Rapitori
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ovidiu14
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #1 : Marți 15 Mai 2007, 17:50:34 »

sa nu ma injurati pentriu greseli de ortografie sau coerenta deficitara
v-am spus cadaca stau sa corectez sterg tt
asa ca
 Peste Ciine Love Jamaica
Memorat

Asociatia Pescarilor de Rapitori
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Marți 15 Mai 2007, 19:47:03 »

se prefigureaza o intrecere 14-vijelie, dusa din siteuri diferite Wink
felicitari si pt captura, dar mai ales pt talentul epic
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 20 Noiembrie 2017, 03:03:02
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.