Prieteni Pescari

Vineri dupamasa

Vineri 22 Septembrie 2017, 09:13:28 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Vineri dupamasa  (Citit de 12152 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« : Vineri 25 Mai 2007, 13:38:57 »

lipesc barca. injur incet printre dinti, materialul e de toata rusinea. o dai prin pietre sau stuf..gata, gaurica-i asigurata. imi promit ca urmatoarea barca va fi una serioasa care sa nu ma necajeasca. nu..nu promit. jur. si iar injur.
  personalizez cupele. injur din nou. in loc sa ma antrenez pana la prima mansa eu imi fac de lucru.bine, o fac cu sufletul. o fac pentru noi.
  ma gandesc la el. cum care el? el, concursul. imi sta pe creier speta "no fish, no fun". nu exista. trebuie doar sa haleasca. sa haleasca. altfel e deranj.  emotiile incep sa-si faca loc in creierul turbat de zapuseala.  nu, nu se poate sa iasa altfel decat bine. sau foarte bine.
  baieti buni. cum cine? noi, combatantii. putini dar de calitate. va fi frumos, va fi lupta dreapta. vedem noi.
  n-am revizie la break. dracu sa-i ia pe toti gaborii din lume. daca citeste vreunu' pe-aici imi cer scuze. doar lui.
  cred ca pe la 18 o sa resesc sa plec spre lac. 100 km. o ora si-un pic. linistit, cu suta. sau mai putin de-o ora cu doujde km peste suta. fara radare ca fac urat de tot. hmm, trece.

va urma... va promit. Wink dar dupa, dupa ce ne batem. cum cine? noi, bajetii buni.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 25 Mai 2007, 13:50:12 »

admir barca .e noua si sper sa ma tina macar vreo 2 ani,nu injur printre dinti ca nu are rost.materialul nu e chiar de toata rusinea dar am niste kituri de reparatie la mine ,pentru eventuale neplaceri.urmatoarea barca va fi una de "firma",musai!! oare cum or arat cupele alea??am sa iau si eu una?macar sa o admir ca sint personalizate de bunul meu prieten Leba Love.concursul nu imi sta pe creier ci pe inima.nu mai vine odata ziua Z Rugaciune.o sa manince sint sigur.e acolo asteapta Tongue..va iesi foarte bine.si ce concurenti!ptiu!baieti de baieti ce sa mai!sper la 18 sa vina Leba in fata blocului ca innebunesc .incet incet macar corturile sa le punem pe lumina.in rest sanatosi sa fim!

p.s.: bagajele sint gata de vreo 3 ore Cum?  de ce oare??
« Ultima modificare: Vineri 25 Mai 2007, 13:52:31 de către jonah » Memorat

Singur pot fi și printre oameni
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Vineri 25 Mai 2007, 13:52:04 »

asteptam... urmarea
 fire smucite la toti concurentii!si sa mance pestele! tot ce-i dati!
ps: leba  :sa nu mai ai probleme  cu barca!
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Vineri 25 Mai 2007, 16:50:08 »

p.s.: bagajele sint gata de vreo 3 ore Cum?  de ce oare??
Ale mele de aseara!!! De ce oare?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #4 : Joi 07 Iunie 2007, 08:29:23 »

S-a terminat. parca prea repede, parca s-a derulat totul fulger.
  Toate planurile si strategiile s-au prabusit ca un castel de nisip. Una e la computer si cu totul alta  pe apa, in barca.
  Greu dom'le, greu sa aduni puncte. Mansele fara biban au fost apanajul pescarilor adevarati care au stiut sa gaseasca pestele. Nu multi da' buni. 
  Intrebari de genul: "de ce n-au halit stiucile, unde erau coltosii, cum ai prostit bibanii" imi persista si acum in minte. Unde am gresit?
  Cu toata oboseala (febra musculara, putina insolatie) incep din nou sa-njur. Barca a tradat in cele din urma. S-a umflat ca un Zeppelin de nu mai vedeam malu' asa ca am iesit rapid ca sa nu-mi prapadesc sculele. S-a dus naibii.
  Bine, asta nu a fost tot, in manse unii pescuiau iar eu dadeam la pompe. sufla umflata prin vreo 3 locuri. asta dupa ce am avut vreo 4 sedinte de peticeli. super, nu?
   S-a terminat. Dar mai e o etapa. Normal si firesc, ca oricare altu concurent imi zic: in ultima i-am spart pe toti. 
   O asteptam cu nerabdare.
   da,da...in ultima ii sparg pe toti... Wink
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #5 : Joi 07 Iunie 2007, 08:52:48 »

Super tare....si adevarat...numai cine n-a participat nu intelege cele scrise de leba si jonah....
Nu stii cu cine te intreci, nu stii apa, nu mai stii nimic, dai cu ce prinzi de obicei si degeaba...vezi ca ceilalti prind...si-ti pui intrebarea: unde am gresit?  Risete
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Joi 07 Iunie 2007, 09:21:04 »

Acu' ca a trecut concursul pot sa va spun ce stiam despre balta.
In primul rind inainte de concurs am fost cu Petru si am facut un test, ca sa am o idee clara cu ce o sa veti aveti de a face.

Dupa vreo 2 ore de testat voblere, plasticurile si lingurile astea au sarit din schema.
In coada, atit bibi cit si mirlele au raspuns pe rotativa numarul 3, argintata-afumata (era soare puternic afara, aprox. aceleasi conditii ca si in concurs). Probabil ar fi mers si la oscilante mici cu dimesiuni aproximativ la fel cu cele ale paletei rotativei si culoare asemenea.
Inspre dig stiind lectia din coada, am folosit tot o rotativa dar de 1, cu paleta colorata si supra-lestata (+5g pe linga cele care le are).
Rezultatul a fost 1 bibi de 30 + inca 7 bibi punctabili (18-25) in 10 minute.

O parere personala: marea majoritate ati gresit in prima mansa luind ca peste tinta salaul si v-ati pozitionat la dig, in timp ce specia care ar fi dat cistig de cauza era stiuca ce trebuia cautata pe linga maluri cu lanseuri aproximativ paralele cu malul.

E o parere personala si va rog sa o tratati ca atare, nu incepeti cu "daca le stii de ce nu te bagi in concurs".
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #7 : Joi 07 Iunie 2007, 09:36:46 »

Daca tot le stii de ce nu te bagi la CM? Evil
   personal, dincolo de faptul ca am gresit barca Tac m-am cramponat de calugar in 2 manse din 3.     
   eroare.
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 07 Iunie 2007, 09:41:06 »

Poate ca ai dreptate, dar nici o zi nu seamana cu alta...multi concurenti au incercat cu rotative mai mari sau mai mici, insa fara rezultate...in schimb la plastice si la vobler a intrat si biban si stiuca...Greseala se poate spune ca a fost a celor care cunosteau balta, dar nu au reusit sa profite de acest avantaj; important e intr-un concurs sa punctezi, nu sa cauti trofee....Mie personal imi pare rau ca nu s-a prins dupa potentialul baltii, sa avem trei manse in care sa puncteze toti concurentii, in care maiestria si inspiratia pescarului sa faca diferenta, nu norocul....
Parerea mea.... Rinjet
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 07 Iunie 2007, 09:48:31 »

Singurul lucru care imi pare realmente rau sunt rateurile lui OB-ul din mansa a3a. Nu i-ar fi adus mari avantaje ca puncte in concurs, dar ar fi aratat potentialul real al baltii.

Memorat

paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 07 Iunie 2007, 10:33:08 »

Potentialul baltii difera foarte mult fata de anul trecut... Foarte mult!
Parerea mea...
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 07 Iunie 2007, 10:44:47 »

Apropo de pescuit in zona calugarului, intr-adevar majoritatea ne-am inghesuit acolo, dar s-a si punctat in zona, langa mine a punctat Adi (sper sa nu gresesc.... Rugaciune) cu doua stiuci, in prima mansa, eu am prins in prima mansa in capatul digului, pe malul opus, deci.....
In prima mansa, la fel ca la Belcesti, specia tinta a fost salaul, care a lipsit la apel. Asta a insemnat alt stil, alta strategie (dak se poate numi asa), apoi cine s-a reorientat a reusit sa puncteze....
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #12 : Joi 07 Iunie 2007, 15:36:11 »

Relu pot sa combat mare parte din lucrurile pe care le-ai spus.Incep prin a expune cum mi-am facut eu strategia:in prima mansa ma duc pe salau ptr ca stiam ca este destul,iar stiucile din primul sector in marea lor majoritate erau sub 40 de cm asa ca erau pierdere de vreme.In prima jumatate de ora cat am stat la calugar am prins doi bibani si nici un tzac.M-am convins repede ca nu era salau in zona sau nu manca ceea ce era totuna.Mi-am schimbat rapid strategia mergand pe ideea sa prind o marla punctabila,am gasit un loc propice pe malul opus fermei,unde am dat in disperare.Oby care dadea langa mine,prinde o marla punctabila,eu am continuat sa prind "fara numar" dar pana in 35 de cm+multi bibani trecuti de 25 de cm.
In a doua mansa ma duc in acelasi loc unde incep sa "croiesc" bibani de 15-17 cm Suparat,ma gandeam ca ceilalti concurenti au aceeasi frecventa de capturi ca si mine dar cu bibani trecuti de 25.Da-i chinuiala cu amaratii aia de bibani,ca sa punctez cat mai bine.La un moment dat imi da tarcoale indoiala ca bibanii sunt punctabili si ma hotarasc sa masor unu,cu chiu si vai reusec sa il intind ptr masuratoare si vad ca are 17 cm,mult mai linistit ma aplec sa il bag in juvelnic,prea multa relaxare strica,ptr ca l-am scapat pe langa juvelnic Suparat.Spre sfarsitul mansei,ca sa puna capac,reusesc sa prind si doua stiuci,una de 45 si una de 39,in acelasi loc pe care il arasem dimineta. Suparat Cand ajung la masuratoare aflu ca am luat locul unu in mansa cu dublu de puncte fata de urmatorul.Mi-am zis ca mai sunt ceva sanse,cu gandul ca a treia mansa se desfasura in coada unde in primavara facusem treaba la stiuca.Ajung dupa un lopatat prelungit in coada,ca sa vad ca e colmatata si mai ramasese un canal printre bradis.Eeee,imi zic,nu se poate sa nu iau cateva cucoane de aici la cum arata locul.Am dat in disperare,cercetand fiecare cotlon,cu naluci topwater,minnow,spinnerbait,etc,avand un singur atac pe un slider.Ma hotarasc sa parasesc locul si incep sa caut locurile de langa stuf cu bradis mai rar incercand sa dau lovitura la popper,nici asta nu a mers,asa ca m-am dus si am cautat pragul unde incepea sa creasca adancimea si am inceput sa dau la silicoane,evident fara nici un rezultat Pling
Asa ca Relu de pe mal e usor sa faci strategii,in barca se schimba complet situatia.
P.S.Dand cu spinnerbait aveam multe rateuri si nu gaseam explicatia,pana nu am recuperat la suprafata si am vazut cum bibanii dadeau in paleta.Evident ca am inceput sa dau la rotativa,dar rezultatele erau inferioare celor obtinute cu silicoane.O naluca poate sa fie productiva acum,iar peste doua saptamani sa nu mai dea acelasi randament.
« Ultima modificare: Joi 07 Iunie 2007, 21:02:22 de către nick » Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 07 Iunie 2007, 20:41:31 »

ca bine ai zis mai Nick.esti un mic Dalai Lama Inger.felicitari inteleptule Tongue

p.s.:acu sper sa nu se supere Relu si sa imi bage un ban de vreo 2 saptamini Pling Trist
« Ultima modificare: Joi 07 Iunie 2007, 20:49:44 de către jonah » Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #14 : Joi 07 Iunie 2007, 21:05:52 »

Relu nu are de ce sa se supere,am vrut sa demonstrez ca teoriile si strategia pe care o pregatesti acasa,nu prea are legatura cu ce se intampla in concurs,unde trebuie sa te adaptezi din mers la conditiile pe care le gasesti.
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 07 Iunie 2007, 21:10:19 »

Nu am de ce sa ma supar, Jonah. Fiecare are dreptul sa aibe o parere si sa si-o sustina.
Iar argumentul cu "de pe mal .." blah blah ... ma lasa rece.
Tu ce crezi ca faceam cind am facut testul ?  Evil

Edit: dupa bataturile cu care am ramas in palme as spune "canotaj".  Risete

Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 07 Iunie 2007, 21:37:34 »

Tongue Tongue Tongue Tongue Tongue Tongue
« Ultima modificare: Joi 07 Iunie 2007, 22:02:18 de către jonah » Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #17 : Vineri 07 Septembrie 2007, 11:11:37 »

subiectul e fierbinte din nou.
  let`s rock, niggers! Evil
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.043 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 07 Iunie 2017, 03:14:56
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.