Prieteni Pescari

need help

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:26:50 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: need help  (Citit de 3823 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
bibanel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Luni 28 Mai 2007, 19:19:18 »

sunt nou in spining si nou  pe prut! si as avea nevoie de toate sfaturile pe care vreti sa mi le dati! nu am  nici scule inca( vreau sa cumpar),ce bat . ce mulineta, ce fir, ce voblere ce  linguri....Cheesy nici nu vreau multe nu??
 as cauta stiuca , avtul si cleanul..
 astept sfaturile  voastre si pe masura  ce or sa apara, probabil o sa am si eu mai multe  intrebari ( daca or sa fie binevoitori  care sa -mi impartaseasca  din  expierenta  lor!) multumesc!
Memorat
Jonin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni 28 Mai 2007, 21:49:31 »

Ia-o incet,nu te arunca la scule scumpe!Pe masura ce capeti experienta ai sa stii de ce ai nevoie.
Dar intotdeauna sa ai fir si carlige de calitate.

Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Luni 28 Mai 2007, 22:09:47 »

Monofilament: Trabucco T-Force black bass, Trabucco S-Force River Trout.
Rotative Mepps Aglia de la 0  la 4.
Voblere Rapala din gama Countdown, LongCast, Tail Dancer, de la 5 cm in sus.

La astea as mai adauga ca ai nevoie cel putin 2 Kg de rabdare si perseverenta.  Wink

[Edit]
Uitasem: Bibanel, bine ai venit pe forum. Smiley
« Ultima modificare: Luni 28 Mai 2007, 22:12:32 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
zamfi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Hunedoara

« Răspunde #3 : Marți 29 Mai 2007, 22:23:43 »

"as cauta stiuca , avatul si cleanul.."

Dupa mine, deja aici iti trebuiesc doua bete...E totusi greu sa pescuiesti cu acelasi bat si la stiuca si la clean...Sau , ma rog, asta este parerea mea Wink
Memorat

"Ca sa iti dai seama ca esti prost,trebuie totusi sa-ti mearga mintea!"
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #4 : Marți 29 Mai 2007, 22:32:22 »

un clen serios in prut are cel putin 1,5-2kile asa ca poate folosi relaxat un singur bat.daca insa cauti clenut(mai des) atunci se scimba treaba, dar sigur dupa un sezon renunti la ultraligt Cool
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Modena

« Răspunde #5 : Joi 31 Mai 2007, 15:19:02 »

consider ca pentru avat si stiuca ai nevoie de un bat, cu care sa poti lansa naluci cu o grutate care sa se invarta in jurul a 10 grame si o lungime zic eu de 2,10 sau 2,40 (mie imi plac betele scurte) ... ca voblere as recomanda cele de la Salmo ... personal le consider a fi foarte bune, cele mai bune din cele incercate de mine ... poti sa incerci minnow-urile, sting-urile sau thrill-urile pentru avat si pentru stiuca poti incerca iar minnow-urile, perch-urile si desigur slider-ele, fatso ... dar ultimele doua ar cam avea nevoie de un alt echipament...

pentru clean iti trebuie un bat cu care sa poti arunca voblere intre 2 si 10 grame sa zic asa pentru voblere mai micute. din nou ca recomandare as avea voblerele de la salmo ... mai exact hornet-urile  de 3,5 mi se par geniale, tiny si minnow de 5 cm ... ca lungime batul sa fie tot in jurul a 2,10 chiar si 2,40 pescuind pe Prut ...

ca si fire ... cineva deja ti-a zis care sunt foarte bune ... cele de la Trabucco mi se par si mie excelente si le folosesc cu mare incredere.

cam astea ar fi recomandarile mele ... desigur voi mai fi completat de multi altii ... sper sa iti fie de ajutor

numa bine ...
Memorat

Eliberati tot ...
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #6 : Joi 31 Mai 2007, 15:53:45 »

Ca voblere ti-as recomanda Tiny (autohtone) si Cozma, au o vibratie mai marunta...mie mi se pare ca Salmo bat prea tare (parerea mea.... Tac)...mai ales ca pentru inceput o sa-ti "faci mana" cu pesti mai mici....
Cu stima
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #7 : Joi 31 Mai 2007, 16:00:57 »

Salut!
Daca vrei sa debutezi in spinning pe Prut iti recomand ca sa nu faci o investitie foarte mare in lanseta si mulineta de la inceput!
Iti poti lua un bat si o mulineta entry level, ceva pana in 2-2,5 mil ambele pentru ca mai apoi daca iti va place intradevar sa iti dai seama cam ce anume se potriveste stilului tau si sa investesti mai mult.
Insa, asa sum mai spunea cineva, iti recomand un fir cat mai bun (eventual mono), gen trabuco river trout...sau erson taifun.
Ca naluci, trebuie sa ai in trusa rotative mepps  marimea intre 1-4 (5 deja e cam mare pentru Prut fara un bat specializat), voblere salmo (care mie imi plac foarte mult), dorado, cozma..etc.
Iti recomand ca batul sa fie ceva la 2,40 (cu actiune intre 5-25g) deoarece acest tip de bat se preteaza cat de cat si la clean si la rapitori mai seriosi (avat sau stiuca)...(dupa ce te vei specializa iti vei lua un bat de clean si bibi si unul de stiuca....)
Daca vrei sa aflii mai multe iti recomand sa treci pe la mai  multe magazine specializate si sa discuti initial cu vanzatorii, c sa-ti faci o idee generala...si abia apoi sa cumperi.
Totusi, cel mai bine ar fi, daca poti, sa vii in fiecare joi la barul Yes de langa Biblioteca Centrala, unde se intalnesc Prietenii Pescari, si orice curiozitati iti vor fi satisfacute! Wink
Ar fi forte multe de spus, insa cea mai importanta este experienta si cunoasterea locurilor si nu neaparat sculele!

Memorat

CiprianP
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 06 Octombrie 2017, 03:58:34
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.