Prieteni Pescari

somn la artificiale

Sâmbătă 22 Septembrie 2018, 00:20:29 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: somn la artificiale  (Citit de 23444 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #20 : Marți 05 Iunie 2007, 22:41:34 »

daca e localnic cred ca vorbim de aceasi persoana(cu salau de 11 luat la mreana?)
somnul tot la rotativa Tac
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
calone
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Luni 11 Iunie 2007, 16:06:44 »

asa mare evniment e in zona daca se ia un somn la spin ?   Jenat daca ia un localnic pe ioshtiu' ce raza de apa si se aude pana pe net asta inseamna ca e ceva de genu : redescoperirea mamutului  Jamaica
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Luni 11 Iunie 2007, 17:08:55 »

din pacate cam asa este Trist Trist Trist
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
paul
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #23 : Luni 11 Iunie 2007, 19:21:57 »

oooo, Calone! Lume noua!
Mda, cam rar se intampla sa pice somnul la spinning, pe-aici... Nici nu da nimeni dupa somn la spinning (inclusiv subsemnatul)
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Marți 12 Iunie 2007, 21:45:58 »

am putea face o lista cu pescari ce ar dori sa urmeze niste seminarii conduse de meseriasi. ce zici calone tebagi profesor Rugaciune
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #25 : Joi 13 Septembrie 2007, 15:48:35 »

A II-a oara am avut un somn in lanseta si din nou l-am pierdut. Am tras de el la greuceanu cu Syncronul meu 10-30g cu fir de 8 livre si pana la urma s-a indreptat duolockul de la cabelas.  Trist
 Am apucat sa vad jumate din el im mijlocul Prutului, cabrat frumos. in momentul ala  >:Dnaiba m-a pus sa-mi strang feana la maxim.  Cum? cred ca m-am speriat sau ceva... Roll Eyes
  Pur si simplu imi venea sa plang. La propriu. Pastravaru' visator era 1km in amonte evident, am urlat la el pana am ragusit. Wink)
   Ca idee, a intrat pe o osclinata Kingdom de 22g, cupru, lansata in malul opus. Nu va faceti iluzii, asta nu e un pont, eu cred ca la somn mai inati trebuie sa-i gasesti si apoi sa alegi naluca.
  parerea mea, tata.
Memorat

let`em live, they are part of the game!
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #26 : Joi 13 Septembrie 2007, 17:32:59 »

iti inteleg starea(chestiunea cu plansu).am patit/o si eu dar nu stiu ce a fost.si ca de obicei in aceste momente esti singur si nimeni nu e langa tine(macar ca martor).
 dar trebuie sa perseveram si sa speram.nu??
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Joi 13 Septembrie 2007, 17:41:59 »

Citat
Pastravaru' visator era 1km in amonte evident, am urlat la el pana am ragusit

si daca te auzea si venea ce facea Dream?sarea dupa el in Prut si ii taia carotida ?sau trageati amindoi de lanseta sa urniti monstrul? Rinjet Rinjet
« Ultima modificare: Joi 13 Septembrie 2007, 17:45:10 de către jonah » Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Dr.Alex
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Vineri 14 Septembrie 2007, 12:28:57 »

Am fost la Larga balta mare saptamana trecuta.
Pe langa cele 3 stilouri aduse pe mal, cea mai frumoasa amintire e un atac soldat cu esec.
A fost cel mai violent atac pe care l-am avut. Efectiv mi-a smuls lanseta din mana. Mi-a luat zeci de metri de fir in cateva secunde. Pentru ca aveam doar 90m de fir am incercat sa-l domolesc......Nu s-a putut. Finalul banuiesc ca i-l intuiti.
Namila nu s-a aratat deloc.....dar suspectez SILURUS GLANIS.

Trist
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Vineri 14 Septembrie 2007, 19:24:37 »

eu zic ten agatat de corp Evil
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #30 : Vineri 14 Septembrie 2007, 19:46:44 »

Eu zic ca era fitofag... Wink
Memorat

Dr.Alex
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Sâmbătă 15 Septembrie 2007, 19:03:43 »

Nu cred ca a fost vorba de o agatatura accidentala pt ca s-a simtit ca ca un atac adevarat doar ca muuuuuult mai intens.
Certitudinea nu pot sa o am ........asa ca ma duc si saptamana viitoare. Rugaciune
Memorat
timbota1
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Marți 04 Noiembrie 2008, 13:02:19 »

Sa va spun din putina mea experienta despre somni. Primul (semnificativ si la spin) se intampla la inceputul verii. Pentru ca agatam voblere scumpe (de adancime), inainte sondam zona cu twistere la cel mai mic pret. Asa a intrat primul (jig 10g, grub 5cm verde de la gipo). Dupa cateva sedinte am prins cativa strapi la twister (cand sondam adancimile) iar la vobler mai putin. Al doilea a intrat cam dupa o luna juma'. De data asta jig mai greu 14-18g dar tot grub de 5-6 cm. Ce vibratii puternice poate sa dea un grub dintr-asta? Din pacate pe asta n-am reusit sa-l scot, dupa vreo 10-15min s-a taiat textilul iar struna nu aveam. Al treilea luat la jig 18g grub de 5cm verde aruncat in curent puternic si lasat dus de apa in zone unde curentul intalnea obstacole si se spargea. Lasam firul si 70-80m in aval. Ultimul, jig 21g grub 7cm verde lasat dus de curent si vartejurile din zona.
In fiecare din cazuri cautam exclusiv salaul. Concluzia mea ii ca somnul sta la panda ca si salaul in zone unde curentul ii aduce hrana. Nu neaparat in gropane adanci. Tot timpul am la mine o a doua lanseta cu un linguroi de vreo 20g pentru cazul in care exista activitate la suprafata. Asa nu am reusit insa sa iau nimic (inca). Fir intins la toti pescarii sportivi!!
Memorat
florinm
Vizitator
« Răspunde #33 : Joi 06 Noiembrie 2008, 23:38:08 »

va salut intai ca-s nou pe forum. parerea mea e ca stau cam in aceleasi locuri (somni si salai) si nu exista cauciuc destinat somnului. am avut intrari de somn si eu si colegul de echipa, ca deja suntem echipa, la cele mai aiurite silicoane. din pacate n-am reusit sa dam nici unul afara pana acum desi am folosit fire de calitate, pp ... se pare ca silurus asta stie f bine de ce sa se frece ca sa taie firul. apropo chestia cu inaintasul e degeaba, am avut fluorocarbon de 50 si parca n-a existat. daca va intrebati unde pescuiesc. beresti sascut. apropo de linguri, acu un an erau niste tipi pe racaciuni care dadeau cu oscilante in acelasi loc, de parca erau roboti nu alta. pana la urma le-a intrat somn, bineinteles pe cadere ca urmare a zgomotului cred eu. banuiesc ca era cam aceeasi chestie ca la clonc. il starneau pana se ridica sus. ideea e ca au luat ceva exemplare..
Memorat
timbota1
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Sâmbătă 08 Noiembrie 2008, 12:13:42 »

Ultima experienta, astazi, dupa o partida de 3 ore nu prea reusita(un strap la 700g si vreo 10 jiguri lasate), inainte de plecare lansez intr-o zona   cu apa relativ linistita, curent domol. Dupa vreo 20m la vale vine  un atac destul de puternic de "salau". Problema era ca eram pe o platforma betonata deasupra apei fara acces la mal, la vreo 8m inaltime. "Salaul " asta nu mai dadea semne de oboseala nici dupa vreo 2 min. Am inteles imediat situatia, era clar ca nu pot face nimic. Am zis ca macar sa vad ce este. Spre surpriza mea dupa 8-10 min a iesit la suprafata cu burta in sus  si cu niste musteti de toata frumusetea. Ochiometric avea in jur de 15-18kg.  Si ce daca! Nu am avut cum sa-l scot. L-am "dus" in mal dar acolo erau niste   tripode unde s-a agatat si dus a fost. Concluzia! Eu cred ca daca-i dai la musteti somnul nu prea refuza nimic. Armament: textil 9kg, jig 21g, grub verde cartreuse de 7 cm.
Filmul clasic, "In cautarea salaului".
Memorat
negreapetru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Duminică 07 Decembrie 2008, 21:00:28 »

am prins pe siret la sascut somotei pina in 3 gk numai la rotative galbene nr 4. am dat din barca.in perioada din zi cind maninca(dimineata si de pe la 4 dupa amiaza),poti sa prinzi si 10 buc intr-o ora.problema este ca -ti trebuie rotative grele pe care sa le simti in permanenta,deci sa ai contact cu fundul apei.asta presupune si sacrificii(multe rotative) pierdute.din fericire eu mi le fac singur asa ca imi permit sa mai si pierd.alt aspect important este ca rotativele trebuie recuperate f incet deci paletele trebuie modificate un pic in sensul ca trebuie modificat unghiul de atac al paletei(pe romaneste trebuie micsorata concavitatea paletei)am incercat in acea zona si la twistere,am pierdut o zi intreaga si nu am avut o trasatura.
Memorat
ilie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: sibiu

« Răspunde #36 : Joi 11 Decembrie 2008, 17:43:01 »

Am luat anul asta pe Olt un somotei in jur de 4kg.la rotativa de la Panther Martin,undeva la 4gr. sugubat,bineinteles cautam altceva,fara struna,cu mono 0,22,agatat in botic cu ancora aia mica.Culmea ca nu m-am linistit si-am puscat si o stiuca la vreo3,5kg.tot cu echip.ala,la vreo 50m mai sus.Eu ii zic bulan Noroc,altii nesimtire Risete
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #37 : Marți 06 Ianuarie 2009, 12:47:21 »

@timbota batrane adevarat graiesti cu somnu cu mustatzile, la fel ca si salaul somnul este un peste usor de prins parol, trebuie doar gasit asta este partea cea mai grea, restul e istorie, dar sunt momente din an cand somnul este agresiv, daca dai cu ce trebuie potzi avea si urmariri, si atacuri nefinalizate, io am patzit, aa si potzi avea binentzeless si rupturile de rigoare dar asta este un alt film.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
catalin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: bacau

« Răspunde #38 : Vineri 03 Iulie 2009, 10:36:42 »

sall,eu am prins acu o saptamana un somn de 12 kg la oscilanta dar tot la fel cred ca noroc ca dadeam la stiuca cu o lingura mare  Wink
Memorat
Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.088 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 August 2018, 11:11:20
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.