Prieteni Pescari

Cupa Copiilor la Pescuit, vazuta de pescarul Adrian

Luni 23 Octombrie 2017, 10:53:17 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cupa Copiilor la Pescuit, vazuta de pescarul Adrian  (Citit de 4407 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Marți 05 Iunie 2007, 19:01:19 »

Salutare micilor pescari!
   Intr-o sedinta la Prietenii Pescari s-a discutat despre ajutorul pe care organizatia il va da familiei Arnautu pentu organizarea concursului. Imediat gandul mi-a fugit la nepotelul meu, Adrian. Nu ar fi rau sa puna in practica ceea ce a invatat de la taica-su la partidele de pescuit.
   Pregatirile incep de vineri. Facem un tur la Magazinul Fir intins sa ne interesam de conditiile de inscriere, mai cumparam si un nylon mai finut, de, poate intra vreun crapcean la “marea finete”!
   Taica-su nu a putut merge, a lucrat duminica, asa ca feciorul a cazut in grija unchiului, adica a mea. Marea dilema: cu ce dam??? Rame si viermi, sau cub de mamaliga si porumb? Pana la urma am decis: viermii vor face legea.
   Dimineata nepotelul plin de viata si cu mari emotii ( ca orice pescar inrait, inainte de o partida de pescuit) se prezinta cu undita si gentuta cu accesorii. Ajungem la Cirirc, unde era mare forfota: copiii veseli si plini de viata si parintii acestora cu “puchini la ochi”.  Inainte de terasa, un pescar tocmai scotea la lanseta un crap de 2kg. Am zis: taci ca am nimerit-o, sa vezi ce crapi va scoate nepotelul! Facem inscrierea si tragem putin cu urechea sa vedem care sunt locurile cele mai bune. O intrebare in stanga, una in dreapta, o privire de anasamblu asupra baltii si hotaram: vom sta pe limba,  pe partea care intra in apa! ( da Doamne sa intre un crap! ). Ne pregatim linia de undita, punem un carlig mai maricel cu un buchet de 4 viermi zglobii.
   Incepe asteptarea. Sta nepotelul cat sta, dupa care incepe: Gabi….. dar de ce vecinul a prins un peste si noi nu prindem? Grea intrebare. Moment psihologic foarte dificil pt un copil, sa vada ca vecinul a prins un peste si noi am avut doar cateva tacuri . Shimbam tactica: renuntam la crapii aia mari si ne orientam spre oblete, carasel si rosioara. Schimbam repede acul, daca o veni vreun crap, om vedea noi ce-om face! Rezultatul nu intarzie sa apara: un bibanel nervos ataca cu furie cei 2 viermisori!    “Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, am prins un bibannnnnnnnnnnnnnnnn!!!!!!!!!!!!!!!” Deja optimismul pescarului revine la cote inalte. Schimbam repede viermii si nepotelul face o lansare la distanta, drept in fata. Nu sta mult pe scaunel, ca pluta se scufunda brusc si firul o ia in laterala.” Gabiiiiii, am mai prins un biban !” Plin de mandrie il cheama pe vecinul sau sa faca o fotografie impreuna. Deja era maiestru. Lanseaza undita si face o “inspectie” la vecinul si prietenul sau Rares, sa-i explice cum a prins bibanii. Nu trece mult timp si la ambii copii plutele incep sa navigheze……de data asta fiecare a prins cate un bibanel ! Facem o fotografie de grup cu cei doi pescari, eliberam pestii si inapoi la undite. Soarele incepe sa dogoreasca, asa ca ramanen la slip sa facem si putina plaja. Pe balta apare o barca silentiosa cu un “nene” care voia sa vada la ce prindem noi! Imediat apare si un oblete! Prietenul sau Rares vine si el sa-l vada si-i arata cum se scoate acul cu grija din gura pestelui. Inca o lansare lunga si asteptam. Pluta incepe sa faca dansuri, asteptam putin sa “deguste” pestele viermisorii si…intepam. O rosioara ! Buna si asta! Incep iar intrebarile “usturatoare”: “dar noi nu prindem nici un crap mare? “I-am explicat ca e foarte multa galagie si crapul a plecat din zona, in alta parte. Dezamagit lanseaza din nou. Vecinul din drepta face o lansare oblica si ne face o funda de mai mare frumusetea ! Ce sa-i faci, mai sunt si accidente. Plin de rabdare ma asez pe scaun si incep descalcitul.    Nepotelul, plin de modestie se duce la vecini si le povesteste cum a prins el pestii, iar unchiul plin de draci descalceste fire. Cu rabdarea trecem marea! Lansam din nou si asteptam. Nu dureaza mult, pluta se scufunda brusc si firul ia adancime. Stai sa vezi ca a luat un crapusor! Adrian, plin de emotie, ridica usor varful, dar pestele nu vroia sa iasa prea repede la suprafata. Cand colo… un bibanoi! “Oooo, ce peste mare, parca-i balena !”
   Cand era atmosfera mai frumoasa, se aude fluierul de final al arbitrului. Strangem sculele, nepotelul isi aseaza sculele pe umar ( fiecare cu bagajul lui; un pescar adevarat isi cara singur undita si trusa ) si ne indreptam spre podiumul de premiere.
   Acolo, ingramadeala mare. Parintii mai emotionati decat copii ! Ajuns pe “banca” de premiere, da mana cu domnul Arnautu, si-l intreaba: “dar eu ce loc am ocupat in acest concurs? Uitati ce multi pesti am prins!” Domnul Arnautu, zambind pe sub mustati ii zice: “Ai luat locul intai !” Bucuria pustiului nu poate fi descrisa in cuvinte. Se duce la prietenul sau si-i zice: “am luat premiul intai, uite, am medalia de aur !” Mandru nevoie mare, face poze cu prietenii lui si o suna pe maica-sa: mamaaaaaaaaaaaa, am luat premiul intai !!!  Mama il felicita si-l cheama sa vina mai repede acasa. Pe drum imi suna telefonul  si la celalalt capat fratele meu cu un glas plin de emotie: chiar a a luat feciorul meu locul intai? I-am zis ca toti copii au ocupat locul intai.
   In asteptarea concursului viitor, multumim fam. Arnautu, celor de la Prieteni Pescari si tututor sponsorilor care au facut posibila desfasurarea acestui concurs!
Aici sunt poze de la concurs:
http://www.prietenipescari.ro/component/option,com_smf/Itemid,106/topic,684.0/   

Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Marți 05 Iunie 2007, 22:50:50 »

la anu trebuie sa vii si cu ficata, care da numai cu rapale Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Miercuri 06 Iunie 2007, 09:08:32 »

Ei, pana la Rapale mai are de mancat mamaliga. Tongue
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 04 Iunie 2017, 09:51:48
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.