Prieteni Pescari

Cum punem piedici braconierilor

Duminică 22 Octombrie 2017, 07:43:38 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 4 5 [6]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cum punem piedici braconierilor  (Citit de 73809 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #100 : Duminică 04 Aprilie 2010, 21:15:56 »

S-ar putea face Paul,dar atata timp cat la noi nu se respecta nici o regula si nici o lege,acel ''oficer of fishing'',ar fi un fel de Don Quijote,s-ar lupta cu morile de vant!
De ce la noi nu e curatenie pe strazi ca-n Polonia,Norvegia,Danemarca etc(nu spun Germania sau alte tari unde e plin de estici si e aproape ca la noi) ?
Fiindca acolo daca ai aruncat chistocul sau ambalajul pe jos, imediat te-a ars o amenda la buzunare si a doua oara sigur nu mai faci!
Noi suntem niste daunatori mediului si ne meritam soarta,atata timp cand de 20 ani nu s-a facut mai nimic,s-a distrus si ce ramasese nedistrus in ultimii 50 ani! Tac
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #101 : Joi 19 August 2010, 14:00:00 »

Problema braconajului la noi in tara nu se va rezolva prea curand.Exista prea multe persoane cu intrese meschine,care au de castigat de pe urma pestelui din apele noastre.Multi dintre politisti sunt mana in mana cu braconierii,persoane importante au chiar echipe intregi de braconieri care lucreaza pentru ei;aceste persoane importante nu pot fi atinse deoarece la noi in tara legile sunt facute in asa fel incat unii oameni sa devina intangibili.Un alt lucru ar fi nivelul de trai foarte scazut,sunt foarte multi braconieri care din asta traiesc,nu au alta alternativa,dar exista si asa zisi "flamanzi",care vin cu masinile de teren la braconat.Inca un lucru este dureros si deprimant,copiii,generatia din ziua de astazi nu primesc o educatie corespunzatoare in ceea ce priveste pescuitul,sunt invatati de catre parintii "flamanzi" sa pescuiasca nesabuit si ilegal.Ce putem sa facem?Ei vor creste cu o mentalitate gresita,se va perpetua specia de "flamanzi".Romanii,cum mai spuneau si altii se tem doar de bici si par,la noi in tara nu este nimeni care sa le arate lucrul acesta.Legile nu se aplica,nimanui nu ii pasa de ape,este un haos total.Ar trebui demarat un program la nivel national pentru salvarea pestelui din Romania,dar asta nu se va intampla niciodata,deoarece suntem prea mici,alte interese sunt prea mari.In curand vom ajunge sa pescuim in cada,nu e de gluma,dar totul este luat in deradere.Am citit si am ramas surprins de raspunsurile date de organele care ar trebui sa fie competente,sunt niste adevarati calai.Ii intereseaza doar sa aiba buzunarele pline si burtile umflate.In legatura cu formarea unei echipe de baieti sau incercarea de a intimida braconierii printr-o atitudine ostila,acest lucru este cam greu,bandele de braconieri sunt bine organizate si lipsite de scrupule,nu vor ezita sa se razbune pe bunurile personale ale celui care le pune bete in roate,sau mai rau vor atenta la siguranta personala.Cu datele acestea in calcul cum putem noi sa facem ceva care chiar sa se vada,sa se simta cu adevarat?Cum toti zic,timpul e cel mai de incredere aliat al nostru,poate odata cu trecere vremurilor se vor mai schimba lucrurile in mai bine.Pana atunci sa incercam sa facem ce putem si in ce masura suntem capabili in privinta braconajului.Minuni nu se vor intampla peste noapte,asta e un lucru sigur.
Memorat
happy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #102 : Joi 19 August 2010, 17:57:39 »

am mai discutat odata despre asemenea intentii. acum nu poti sa faci decat ce fac eu: imi donez de la carlige, fire, plute, si chiar bete pe care nu le mai folosec copiilor de pe marginea apei. le explic si le arat cum se face o montura. cel mai greu e sa inteleaga de ce acel carasel cat degetul il eliberez... ca el asha o mancare de buna ar face din el:D si am ajuns acum sa am cel putin 6- 10 copii in jurul meu cand ajung pe balta. toti vor cate ceva. pacat ca sunt numai eu in acea zona, si pacat ca acei copii nu vor sa citeasca macar revistele de profil din colectia mea. am fost odata cu vre-o 10 reviste sa le impart sa le deschid privirea, dar de fiecare data ei gaseau replici ca in balta lor nu exista asta pesti ca in revista si ca pestii lor se prin mai bine cu un carlig uns cu slanina.
Cea mai tare "duma" am auzit-o de la un copil care indesa carasi intr-o sticla. Eu ii explicam ca nu ii poate cara  acasa asha, ca mor... erau mai multi pesti decat apa.... aproape toti erau cu burta in sus... si el imi spune ca nu sunt morti: " ca au ochii deschisi"!
asta mic si prostut daca il educi in mai putin de 5 ani nu ai sa ai asha o indiferenta pentru ecologism acvacultura. ala batran nu mai ai ce-i face, e doar bun de ingrasamant cand moare.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #103 : Joi 19 August 2010, 19:42:47 »

Ai perfecta dreptate, daca de mic nu e educat atunci.... Sunt si cateva proverbe pe tema asta care se potrivesc de minune . Amintesc doar trei din ele aici : "Pomul cand  e mic se indrepteaza" , "Un papagal batran nu invata sa vorbeasca " si " Capra care se urca in copac si rode crengile are jos un pui care o priveste"
Memorat
chub hunter
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #104 : Joi 19 August 2010, 22:38:21 »

Hai ca e tare faza cu capra si cu puiul Risete Risete Risete
Memorat
George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: PASCANI

prietenipescaripascani.ro

« Răspunde #105 : Vineri 10 Septembrie 2010, 07:41:49 »

Deoarece sunt incise toate topicurile de la sectiunea Pascani am pstat aici.
Poate ne deblocati macar un  topic din sectiunea Pascani Rugaciune

Milițenii Pășcăneni vor fi mediatizați și la TVR 2 la emisiunea D-ale lui Mitică.

Pentru detalii despre cand va fi difuzata emisiunea linc-ul unde se  va putea viziona online emisiunea,...,etc...puteti intra pe site-ul nostru [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] la sectiunea  Prieteni Pescari - Pascani > Asociatia Prieteni Pescari - Pascani > Anunturi asociatie > ACTIVITATEA ANTIBRACONAJ A ASOCIATIEI PRIETENI PESCARI-FILIALA PASCANI

Postat pe:: Joi 09 Septembrie 2010, 19:06:57

oare pe unde vor mai scoate militenii cascheta? Tongue Tongue
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #106 : Vineri 10 Septembrie 2010, 10:10:14 »

nu-ti mai bate capul pt ei,au tot timpul cite ceva pregatit sa se scoata si un milion de motive si argumente
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #107 : Vineri 10 Septembrie 2010, 21:08:44 »

oare pe unde vor mai scoate militenii cascheta? Tongue Tongue
  N-o scot George fiindca n-au cascheta, n-ai vazut ca vin la sesizari la 112 cu scuterul neinmatriculat si-o geaca civila. Rinjet
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #108 : Duminică 12 Septembrie 2010, 00:09:11 »

S-au evaporat de-aici niste postari, se pare ca cenzura lucreaza, lucreaza. Jenat
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #109 : Duminică 12 Septembrie 2010, 00:10:17 »

Risete nu are somn!
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #110 : Luni 13 Septembrie 2010, 07:19:51 »

S-au evaporat de-aici niste postari, se pare ca cenzura lucreaza, lucreaza. Jenat
Ce postarin s-au evaporat pinadi ?  era  ceva important ce au cenzurat?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #111 : Luni 13 Septembrie 2010, 10:17:28 »

Ce postarin s-au evaporat pinadi ?  era  ceva important ce au cenzurat?
   Adevaruri deranjante pentru unii... Jenat
Memorat

George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #112 : Luni 13 Septembrie 2010, 12:00:32 »

fii mai explicit......
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #113 : Luni 13 Septembrie 2010, 19:46:02 »

Deh, conflicte de idei si opinii... Cool
Memorat

George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #114 : Sâmbătă 18 Septembrie 2010, 17:59:44 »

Desi politia Pascani nu vrea sa faca nici o actiune antibraconaj,si zic ca nu sunt braconieri noi iar am surprins baietii la treaba;

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] #new

Deoarece sunt unii mai destepti decat prevede legea nu puteti acesa linc-ul direct,deci dati copy -paste la linc. sugubat
« Ultima modificare: Sâmbătă 18 Septembrie 2010, 18:03:14 de către George P » Memorat

c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #115 : Duminică 19 Septembrie 2010, 18:51:00 »

astia sunt mici copii pe linga altii de aia au si ajuns in masina politie,saracii nu stiu ca profitul se imparteste Cum?
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #116 : Luni 20 Septembrie 2010, 10:50:37 »

Aveti niste legi destul de ciudate in Pascani dar nu ma mai mira nimic...........accesa
Memorat

George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #117 : Miercuri 29 Septembrie 2010, 11:24:21 »

O  modificare de ultimă oră: emisiunea ,,D'ale.. lu' Mitică'' cu  Milițenii braconieri de  la Pașcani nu va mai fi difuzată marțea asta ci marțea viitoare 28.09.2010 la orele  21.

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] #new

Postat pe:: Luni 20 Septembrie 2010, 22:08:26

Emisiunea ,,D'ale.. lu' Mitică'' cu braconajul la Pascani va fi difuzata azi la ora 21.00 pe TVR 2

Postat pe:: Marți 28 Septembrie 2010, 07:11:05

Dupa emisune va  asteptam cu comentarii pe forumul site-ului nostru prietenipescaripascani

Postat pe:: Marți 28 Septembrie 2010, 19:43:57

Cine nu a vazut emisiunea ,,D'ale lu' Mitică (rep.) (reluare),, de la TVR 2 cu braconajul la Pascani  o poate vedea in reluare sambata 02 0ctombrie ora 12:35 
Memorat

paul
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #118 : Miercuri 25 Aprilie 2012, 11:29:11 »

Revolta impotriva braconierilor: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ar fi ceva daca am face toti pescarii asa  Cum?
Memorat
Pagini: 1 ... 4 5 [6]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 21 Septembrie 2017, 18:07:42
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.