Prieteni Pescari

Recunoasterea unui loc de pescuit!

Marți 12 Decembrie 2017, 23:54:27 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Recunoasterea unui loc de pescuit!  (Citit de 38272 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

Pescar Hoinar

« : Vineri 22 Iunie 2007, 21:16:17 »

Avand in vedere sa eu impreuna cu multi altii suntem inca in faza de incepatori in ale pescuitului sportiv si mai ales in pescuitul pe Prut, as vrea sa deschid un subiect in care cei mai experimentati sa ne de-a cateva detalii despre locurile de pescuit pe Prut (si nu numai) sau in general.

Informatii ca "vezi ca la borna x prinzi stiuca" "mai la vale de localitatea y prinzi salau" sau altele de genu asta nu cred ca ar ajuta prea mult.

Cel putin pe mine ma intereseaza ca atunci cand ajung pe malul apei sa vad un loc si sa pot sa-mi dau seama sau macar sa banuiesc ce specii as putea gasi acolo. Sau macar ce ar trebui sa urmaresc la un loc de pescuit.
Memorat

Musei Eugen, museieugen@yahoo.com
Tel:0745955292;
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Vineri 22 Iunie 2007, 21:35:38 »

in primul rind; intr-un loc unde ai agatat ai sa mai agati Pling
in al doilea rind: intr-un loc in care ai prins nu e obligatoriu sa mai prinzi, dar daca se intimpla sa il tii minte Tac
in al treilea rind: urmareste unde stau localnicii(tip; ei in general prind)
suplimentar
la rapitor locurile se schimba in funcie de sezon si de nivelul apei
la pasnic sunt orecum mai stabile, apetitul pestelui facind diferenta
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 23 Iulie 2007, 18:37:35 »

L-ai lamurit "de tot"  Risete
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 23 Iulie 2007, 20:23:10 »

si eu sunt nou in ale spinului.... vechi in ale pescuitului. oricum mergi la prut..pescuieste in cat mai multe locuri  ,tine  minte ce specii ai prins in anumite  locuri( curent ,apa adanca, apa linistita,apa murdara , limpede,etc.. criteriile le alegi tu-daca nu esti instare sa gasesti criteriile ... nu ai sa poti gasi  niciodata  locurile cu pesti...),daca  nu prinzi pesti sa poti face constatari de genu' asta..lasa-te de pescuit( dpu avreun an de incearcari;). daca nu ar fi plecat ionut... ar fi fost bine sa stai pe langa el si sa-l mai si descosi... sa mai si furi de la el Wink
 cum spunea si oby..cauta localnicii( stii doar de D si C..) ei iti pot spune amanunte: cand , la ce , unde .....iti pot procura  nada ,momeala( vetrica, rame, coropisnite.... tu mai dai si la stationar..) in schimbul unor nimicuri pt noi.( ionut a  luat stiuca aia intr-un loc unde un  localnic  luase cu o satp inainte una de 8 kile Wink )
mai multe nu prea imi vin acuma nici mie....poate pe la anul  Risete... fir intins !
Memorat
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 23 Iulie 2007, 21:17:17 »

sint de acord cu majoritatea lucrurilor care s-au spus aici Wink.cu unul singur nu o sa fiu niciodata de acord:ultimul lucru care la-s face ar fi sa ma iau dupa localnici Smiley.si am sa va spun de ce .majoritatea au un stil totalmente primitiv de a pescui iar faptul ca mai prind peste din cind in cind se datoreaza  prezentei lor permanente pe malul Prutului Risete.majoritatea nici nu cunosc speciile de pesti,confunda cleanul cu cteno etc. Evil repet... am spus majoritatea.daca totusi aveti incredere in ei mergeti pe mina lor cine stie poate avind "bulan".ca ei,o sa prindeti si voi intr-o zi peste Risete va doresc fire intinse!
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 23 Iulie 2007, 21:54:58 »

ultimul lucru care la-s face ar fi sa ma iau dupa localnici .si am sa va spun de ce .majoritatea au un stil totalmente primitiv de a pescui iar faptul ca mai prind peste din cind in cind se datoreaza  prezentei lor permanente pe malul Prutului
Citat
total de acord. dar te ajuta sa localizezi pestii initial.pana inveti singur. i-am gasit pescuind la stiuca( dadeau la pestisor viu normal, si au ras de mine  cand aminceput sa dau cu table dar ei au ramas cu rasul si eu cu stiucile  prins in locul ala Risete). pe urma le-am gasit pripoanele pt  somn. si am luat acolo primul somn la rotativa Wink... si lista poate continua. la inceput poti inavata mult de la ei.. normal cu o triere atenta  a informatiilor.. ca altfel ajungi greblas Risete

Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 23 Iulie 2007, 23:33:16 »

abc-ul se poate invata din orice carte de specialitate,si oricum nu a-i ce cauta pe prut daca nu cunosti chestiile elementare.e dificil cind nu ai un tata pescar sau un frate mai mare care sa te ia cu el la pescuit si de la care evident sa inveti sa pescuiesti.eu nu am avut nici una nici alta dar in schimb am avut un vecin care m-a luat la pescuit  inca de la 5 ani  si pina cind s-a procopsit si el cu un baiat.sa poti deveni pescar bun trebuie neaparat sa iubesti natura si sa inveti sa mentii curat orice loc din natura pe care il cutreeri.pana in urma cu trei patru ani prutul era un paradis dar de atunci pina acum toti au permis toti sunt pescari si ce mai prutul a \devenit loc de pelerinaj pt. toti manelistii si toti betivii.nustiu dece s-a marit nr detinatorilor de permis( ca nr pescarilor nu s-a marit);de foame ,de plictiseala nu stiu sa raspund ,dar e un adevarat fenomen social pescuitul.ma intreb cat v-a dura ca majoritatea noilor prutari vin cu noaptea in cap la pescuit .stau cuminti pina pe la 10 ,nu prind nimic si apoi incepe dezastrul.copaci rupti ,gratare,sticle de bautura si apoi muzica ati ghicit e vorba de manele chestea ca nustiu daca are ceva comun cu muzica .nustiu dar sunt momente cind il depling pe antonescu.va rog sa ma contrazice-ti dar sunt destui din care cred ca imi vor citi mesajul care se regasesc in cei mai sus mentionati.daca as putea ,as lua pe fiecare in parte la pescuit sa-i invat macar cum trebuie sa se comprte pe balta macar ,daca nu am sa pot sa-i invat sa pescuiasca. care dintre voi credti ca va pot fi util,imi puteti trimite cite un mesaj personal si pe cit posibil am sa incerc sa fiu util bineinteles in masura cunostintelor pe care le detin.
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #7 : Luni 29 Octombrie 2007, 20:24:55 »

sint de acord cu majoritatea lucrurilor care s-au spus aici Wink.cu unul singur nu o sa fiu niciodata de acord:ultimul lucru care la-s face ar fi sa ma iau dupa localnici Smiley.si am sa va spun de ce .majoritatea au un stil totalmente primitiv de a pescui iar faptul ca mai prind peste din cind in cind se datoreaza  prezentei lor permanente pe malul Prutului Risete.majoritatea nici nu cunosc speciile de pesti,confunda cleanul cu cteno etc. Evil repet... am spus majoritatea.daca totusi aveti incredere in ei mergeti pe mina lor cine stie poate avind "bulan".ca ei,o sa prindeti si voi intr-o zi peste Risete va doresc fire intinse!

si eu confund cleanul cu cteno pe Prut  Rinjet la cum sunt eu obisnuit cu talia Buzaului primul clean pe prut mi s-a parut cteno pana am pus mana pe el  Cum?  Tongue
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 29 Octombrie 2007, 20:37:50 »

ca sa parafrazez un itelept care spunea:"Bulgaria nu e Elvetia, dragii mei..." Sarut
vin si eu si spun:"Buzaul nu e PRUTUL .." "iubitule, adoratule,...." Wink Risete Wink Risete Evil
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #9 : Luni 29 Octombrie 2007, 20:50:03 »

asa e dar si Buzaul are frumusetile lui , mai putine ce-i drept  Tongue Buzaul e foarte frumos sus in munti .
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Duminică 04 Noiembrie 2007, 15:44:52 »

si eu confund cleanul cu cteno pe Prut  Rinjet la cum sunt eu obisnuit cu talia Buzaului primul clean pe prut mi s-a parut cteno pana am pus mana pe el  Cum?  Tongue

ma frate da imensi mai sunt clenii astia de Prut,acolo nu da nimeni dupa clean,sau ce se intampla de cresc asa de mari??
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Duminică 04 Noiembrie 2007, 18:29:37 »

Eh.. mai sunt vreo 2-3 care mai dau si dupa clean... dar rar gasesti cate un meserias  Tongue
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #12 : Duminică 03 August 2008, 18:53:24 »

eugene > vezi ca acolo la tine la parcovaci ai niste maluri inalte si accesibile dinspre larg. cred ca e bine sa cautzi si umbra in zilele insorite (asta din ce am mai auzit si eu  Rinjet )
Memorat
explorer
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 10 Septembrie 2009, 23:18:30 »

Avand in vedere sa eu impreuna cu multi altii suntem inca in faza de incepatori in ale pescuitului sportiv si mai ales in pescuitul pe Prut, as vrea sa deschid un subiect in care cei mai experimentati sa ne de-a cateva detalii despre locurile de pescuit pe Prut (si nu numai) sau in general.

Informatii ca "vezi ca la borna x prinzi stiuca" "mai la vale de localitatea y prinzi salau" sau altele de genu asta nu cred ca ar ajuta prea mult.

Cel putin pe mine ma intereseaza ca atunci cand ajung pe malul apei sa vad un loc si sa pot sa-mi dau seama sau macar sa banuiesc ce specii as putea gasi acolo. Sau macar ce ar trebui sa urmaresc la un loc de pescuit.

bazeazate pe instinct, eu asa am faut de fiecare data (legzat de locul de pescuit), cat despre tehnici e bine sa mai iei cate una alta de la cei care crezi tu ca spun pe bune( mai aduci ceva de la tine, mai scoti, si aici dupa loc si instinctul tau de pescar). Pentru un om de cuvant de la explorer cu toata admiratia.
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #14 : Sâmbătă 05 Iunie 2010, 08:48:34 »

un loc de pescuit il alegi dupa mai multe criterii si depinde foarte mult la ce peste dai,cit despre localnici sunt primitivi dar si il inadesc zi de zi in acele locuri si nu cred ca daca mergi pe mina lor vii fara peste acasa
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #15 : Sâmbătă 05 Iunie 2010, 11:18:01 »

Din mult-putina mea experienta, locurile cele mai bune sint cele mai putin sau deloc umblate, cit mai salbatice, unde pestele nu e deranjat toata ziua de tot felul de cocalari galagiosi. Astfel de locuri sint si cele cu sanse mai mari de ati aduce in juvelnic trofee capitale. Wink
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #16 : Vineri 18 Iunie 2010, 20:35:33 »

pinadi cam greu de gasit astfel de locuri azi,romanul e forte bagacios peste tot,ex: suntem raspinditi in toata lumea Risete
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #17 : Vineri 18 Iunie 2010, 21:21:20 »

Asta cam asa e. Trist
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Vineri 18 Iunie 2010, 22:39:25 »

c_tin a avut dreptate , nu poti pescui la toate speciile deodata
 pt somn cauti gropanele , asta inseamna plumb pe capat si testat metru cu metru
 pt clean cauti suvoaiele , ii place apa mai oxigenata
 la avat e mai usor , se da singur de gol cand are pofta de mancare

iar mai presus de toate astea e un batran care ti le da mura-n gura
Memorat
pescaradauti
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Sâmbătă 06 Noiembrie 2010, 05:27:14 »

cum imi dau seama unde sta scobarul pe apa rece? toamna tarziu cum e acum sau iarna?
Memorat
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 Noiembrie 2017, 23:13:51
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.