Prieteni Pescari

Boilies o nada revolutionara... sau nu...

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 06:44:26 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Boilies o nada revolutionara... sau nu...  (Citit de 13591 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« : Sâmbătă 23 Iunie 2007, 10:58:48 »

Sunt un pescar din Piatra Neamt care are oarecare experienta in pescuitul crapului la boilies. Sunt un fan al acestui tip de nada, mai ales daca este home made.

Am deschis acest topic pentru a oferi o sansa celor care doresc mai multe informatii legate de aceasta nada. Iar cei care au experienta legata de acest tip de pescuit sa ofere mai departe si celor mai putin informati din invataturile lor.

Totodata vreau sa spulber mitul ca pe baltile unde nu a fost folosit boilies-ul, crapul nu trage la bila. Totodata sunt convins ca nici-o nada nu poate tine pasul cu boilies-ul. Motivatia pentru care eu am avut mari rezultate la boilies sunt urmatoarele:

1. este o nada selectiva, nu vei avea pesti mici care sa te incurce...
2. o bila poate cuprinde toate gusturile aflate in traista pescarilor de pe balta(porumb, mamaliga, rama, vierme,etc.), deci...
3. in compozitia unei bile se afla produse care grabeste tranzitul intestinal in asa fel crapul elimina bila in cateva minute si nu se satura niciodata, in schimb cu nada traditionala el se va satura la un moment dat.

Si ca marturie aveti cateva poze postate pe site cu crapi prinsi in mai si iunie. Astept comentarii...
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Sâmbătă 23 Iunie 2007, 19:27:09 »

este adevarat ce spui dar in iasi nu stiu sa fie o balta care sa merite o investitie de acest gen.cred ca va mai dura mult pina sa avem balti macar asemanatoare cu cele din jurul bucurestiului.singura apa notabila de la noi cred ca este prutul restul le consider nule chiar daca din cind in cind se mai i-a peste.pe o balta care se da azot poti sa-i dai mama boilies-urilor
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Sâmbătă 23 Iunie 2007, 19:33:02 »

Putin offtopic: totusi azot de ce se da in balti (probabil doar vara). Pentru racirea apei? Daca este asa, de ce nu mai trage pestele?
Multumesc!
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #3 : Sâmbătă 23 Iunie 2007, 19:58:41 »

Sunt de acord cu voi, si nu incape indoiala ca sunt unii administratori de balti care isi bat joc, dar sunt convins ca sunt pe cale de disparitie ... Rugaciune

In schimb, acolo unde este crap si administratorul nu face glume proaste, in loc de nada traditionala nu ar fi o idee rea sa incerci cu boilies, mai ales ca dupa parerea mea vei avea rezultate surprinzatoare.

Intradevar, este o investitie costisitoare, mai ales pentru timpul de care ai nevoie ca sa inveti toata alchimia si tehnologia de producerea boilies-ului, dar ofera satisfactii uimitoare.

@Paul,
Crapului nu-i plac schimbarile bruste, indiferent de natura lor, cum ar fi: racirea brusca a apei, scaderea sau cresterea rapida a presiunii atmosferice, furtuni sau vant puternic iscat din senin, scaderea sau cresterea rapida a nivelului apei (unii administratori dau drumul la calugar in timpul weekend-ului cand sunt multi pescari pe balta).

Vei observa ca la astfel de balti, cei ce pot merge in timpul saptamanii au rezultate, dupa care patronul baltii spune ca nu te pricepi tu... Suparat
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
vytalie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: chisinau

« Răspunde #4 : Luni 25 Iunie 2007, 11:58:50 »

azot, nu se da azot molecular, dar se dau combinatii anorganice ale acestuia, rolul sau consta in dezvoltarea mai rapida a hranei vegetale din bata (ex alge) astfel pestele maninca aceste alge si nu mai vrea sa traga, cred ca ati observat ca la rapitor silitra amoniacala, care de obicei se da in lacuri, nu influenteaza.
Memorat

zbit'n cotlon
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #5 : Vineri 29 Iunie 2007, 11:11:29 »

azotatul de amoniu se da pentru a favoriza dezvoltarea fitoplanctonului cu care se hraneste fitofagul,povestea cu scaderea temperaturii apei e putin discutabila,fenomenul de dizolvare a azotatului absoarbe caldura din apa,dar cit ingrasamint trebuie ca sa scada foarte tare temperatura apei incit sa nu te poti baga in ea?.Cit despre pescuitul la boiles eu incerc Manjestiul fiindca aici a dat de gustul boilesului
Memorat
liviubejnaru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 30 Martie 2009, 15:46:54 »

As dori sa stiu ce combinatie de boilies cu pop-up merge in general, sau ce marci de boilies recomandati. Ma refer la cele la care ati avut rezultate mai bune, ca banuiesc ca toate merg. Multumesc
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #7 : Luni 30 Martie 2009, 19:49:16 »

Liviu, in general ar fi bine sa folosesti aceeasi aroma si la bila tare si la pop-up dar poti exerimenta si cu arome diferite intre ele. Eu spre exemplu sunt fan Nutrabaits dar si ceilalti fac boilies-uri de calitate.

Acum ca este apa rece ar fi bine sa mergi pe arome cu EA (etil alcool).

Uite aici o propunere:
Tari de 15mm - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pop-up 12mm - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

liviubejnaru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 30 Martie 2009, 23:37:21 »

Multumesc. Aceste bile sunt acum pentru apa mai rece sau mi le-ai recomandat ca sunt bune? As putea merge cu ele si vara si toamna de exemplu? Fiind in urma cu aceste tehnici (pana acum pescuind la porumb in general) as vrea sa nu pierd cativa ani cu testari si experimente. Imi este mai usor sa invat din experienta altora si cred eu mult mai de folos. Fir intins
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #9 : Marți 31 Martie 2009, 07:29:03 »

Liviu sunt pentru apa rece. Un boilies il poti folosi tot timpul anului dar nu vei avea rezultate constante pe toata perioada lui. In mod normal vara trebuie sa cauti un boilies cu aroma de fructe si cantitatea de ulei mai ridicata, in anotimpul rece cauta arome asociate cu nivel de proteina ridicata gen: caviar, squid&octopus, etc si cu etil alcool in compozitie pentru o dispersie mai rapida.

Personal nu folosesc boilies din comert pentru ca imi fac singur, astea care ti le-am recomandat le-am folosit anul trecut in primavara pentru ca importatorii inca nu aveau in stoc produsele cautate de mine.

Sunt baieti aici pe forum care dau cu boilies din comert si sunt mai in masura sa-ti spuna cu care au avut rezultate mai bune.
Memorat

baracuda76
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Marți 31 Martie 2009, 18:34:40 »

Salut. Si eu sunt adeptul boiliesurilor mai ales acum cand dipurile se gasesc in aproape toate aromele stiute. As dori sa-mi fac singur boiliesurile , dar nu am gasit nicio reteta care sa poata fi facuta acasa(ma refer la ingrediente care nu le gasesti usor). PUTETI SA-MI RECOMANDATI O RETETA .
Memorat
Lupu Daniel
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 31 Martie 2009, 20:07:25 »

Salut. Si eu sunt adeptul boiliesurilor mai ales acum cand dipurile se gasesc in aproape toate aromele stiute. As dori sa-mi fac singur boiliesurile , dar nu am gasit nicio reteta care sa poata fi facuta acasa(ma refer la ingrediente care nu le gasesti usor). PUTETI SA-MI RECOMANDATI O RETETA .
Cred ca ar fi mai usor sa-ti recomandam cum sa-ti alegi o femeie de nevasta, e mai simplu, mai putin de vorbit si sunt mai putine taine Undecided decat la o reteta de bile, parere mea Jamaica
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Miercuri 01 Aprilie 2009, 07:22:03 »

cred ca ar fi mai simplu de spus ce rol indeplineste fiecare componenta din boiles,asa fiecare poate inlocui ce nu se gasseste si se poate ajunge si la alte  retete
Memorat
baracuda76
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Miercuri 01 Aprilie 2009, 07:54:21 »

Imi pare rau. Credeam ca e o discutie serioasa.
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #14 : Sâmbătă 05 Iunie 2010, 09:13:00 »

Tongue
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #15 : Sâmbătă 05 Iunie 2010, 11:33:47 »

Pentru balti boilies-ul este cert o nada revolutionara, precum masina fata de caruta. Lucrul asta a fost dovedit cu prisosinta de catre meseriasii crapisti. Singurele avantaje ale porumbului si mamaligii fata de boilies sint cele legate de pretul mai mic si..atit.
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
etapmoto
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Luni 28 Martie 2011, 12:08:30 »

ancercati ;boilies creator;
 este un program foarte complet.
 succes la bile.
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.042 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 08 Noiembrie 2018, 20:06:37
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.