Prieteni Pescari

iazul de tungujei

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:39:43 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: iazul de tungujei  (Citit de 22980 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Sâmbătă 23 Iunie 2007, 21:32:28 »

in comuna tibanesti exista un baraj pe care eu l-am cunoscut ca iazul tungujei.am pescuit aici pina prin 92 de atunci numai am nici o informatie concreta .iazul a fost super cu piese de peste 10 kg dar a fost braconat in stil barbar de catre localnici si nu numai...pina si pe preotul satului il gaseai cu barca pe apa.balta are dimensiuni considerabile si adincimi la fel ,deaceea daca s-ar gasi cineva cu bani sa reamenajeze ar deveni o balta cautata .daca ar deveni ce a fost pina in anii 90 mi-ar face mare placere sa pescuiesc aici
Memorat
baxter
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Sâmbătă 14 Iulie 2007, 20:24:57 »

Ai dreptate geluiasi ,a fost ceva peste acum vreo cativa ani,am pescuit acolo.Acum cine mai stie ce sa ales de balta aia,o alta balta era Iazul de la Barca,dar l-au umplut cu fitofag acum cativa ani,mai stii vreo balta care sa mai aiba ceva peste?
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Sâmbătă 14 Iulie 2007, 22:26:02 »

nu dau prutul pt nici o balta .dar cind nu s-a putut pescui pe prut am fost la larga jijia la balta de 400 si am avut capturi frumoase .o singura data am fost la schitu duca si am fost foarte multumit,de doua ori am fost la paradis si am facut un pescuit de pana pe cinste.acum prutul e ca lumea si am uitat deja restul baltilor.
Memorat
beltsatar
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Marți 22 Aprilie 2008, 12:36:58 »

Saptamana trecuta, adica pe data de 19 Aprilie 2008, am fost pe la acest iaz cu intentia de recreere si eventual o partida de pescuit sportiv. Dupa un drum off road de aproape 20 Km de la intersectia din Todiresti - Vaslui ( nu am mai fost de 6-7 ani in aceasta locatie ) am ajuns in sfarsit pe malulul iazului, care este o acumulare construita in timpul regimului Ceausescu si din cate stiu sau stiam apartine Apelor Romane. Nu mi-am scos bine undita din portbagaj ca apare un ghertoi cu aere de patron de balta ce avea spatele frontului asigurat ( fiind insotit de inca 8-9 persoane - oameni civilizati de altfel ), si mi se adreseaza intr-un limbaj amenintator si suburban avertizandu-ma ca ar fi bine sa nu ma mai vada pe-acolo.
Va relatez aceasta intimplare pentru a va scuti de un drum care va poate rupe masina si de o intalnire cu noii patroni sau ce-or fi acesti neandertalieni care au concesionat, presupun, iazul respectiv.
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #4 : Marți 22 Aprilie 2008, 13:53:33 »

mare imprudenta sa mergi pe o balta fara sa stii in ce regim este.... Trist   
 barajul respectiv e branconat   din '89 incontinuu..anul trecut la plase au scos doar rosioara si caras marunt...pacat de baraj...acolo am prins primii mei pesti mai rasariti( cu muuuuulti ani in urma).
tipul de care spui...nu merita nici macar sa discuti despre el.
Memorat
emilian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Sâmbătă 13 Iunie 2009, 12:31:56 »

Din data de 01.06.2009 se poate pescui in lacul de acumulare Tungujei.Lacul a fost preluat de firma SC.MANTOVANA. S.R.L DIN VASLUI,RELATII LA TEL 0749124101 sau vizitati situl [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
administrator ene ionut emilian

Postat pe:: 13-06-2009, 10:56:37

acum se poate pescui sportiv in acest lac,gata cu braconajul
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Duminică 14 Iunie 2009, 08:55:23 »

Cred ca lucrurile s-au achimbat radical,din moment ce exista intentia de a se organiza concursuri.De la noi va placa vicepresedintele PP(Adrian Cotovanu) sa vada cum stau lucrurile acolo
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Duminică 14 Iunie 2009, 10:25:36 »

...Lacul a fost preluat de firma SC.MANTOVANA. S.R.L DIN VASLUI,RELATII LA TEL 0749124101 sau vizitati situl [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

S-a facut vreun test privind pestii din iaz?
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Duminică 14 Iunie 2009, 10:57:31 »

nu s-a facuit nici un test Gabi ! sint doar presupuneri momentan ,presupuneri scapate de sub "control" Risete
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Duminică 14 Iunie 2009, 12:07:39 »

orce pista noua trebuie verificata cu atentie  Rinjet
sunt mai multe criterii dupa care ne ghidam:
-sa aiba potential(test de balta)
-acces auto
-patroni de balta care inteleg rolul promovarii baltii

Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Duminică 14 Iunie 2009, 12:11:34 »

probabil Gabi intreba de vre-un pescuit de control(facut de administratori)
oricum test de balta cu un singur om e =cu zero
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Duminică 14 Iunie 2009, 12:33:14 »

De obicei cand o balta este preluata de o firma, acesta mai face si cate un pescuit de control, adica trage cu navodul si se vede cam mai este prin balta. La acest tip de test facem referire. Eu nu am gasit nici o informatie de acest gen pe pagina web a iazului, de aceea am intrebat pe forum.

Intrebarea era adresa lui "emilian"  Fir intins  
« Ultima modificare: Duminică 14 Iunie 2009, 12:35:53 de către bingogabi » Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #12 : Duminică 14 Iunie 2009, 14:57:47 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

aiesta nu stie a scrie macar romaneste  Risete e clar cum sta treaba  Jenat
Memorat

let the pike survive, put it back alive

jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Duminică 14 Iunie 2009, 15:17:26 »

De obicei cand o balta este preluata de o firma, acesta mai face si cate un pescuit de control, adica trage cu navodul si se vede cam mai este prin balta. La acest tip de test facem referire. Eu nu am gasit nici o informatie de acest gen pe pagina web a iazului, de aceea am intrebat pe forum.

Intrebarea era adresa lui "emilian"  Fir intins  

domnule Emilian va rog sa dati mai multe detalii despre bibanii din lac ! cum ati ajuns la concluzia ca balta "pute" de biban ?? multumiri anticipate domnule Ene Ionut Emilian .va propun ,oficial din partea clubului EST ,sa ne lasati sa facem un test de balta ...din barca si contracost bineinteles(ca sa nu fie discutii inutile) . Rinjet
« Ultima modificare: Duminică 14 Iunie 2009, 15:42:43 de către jonah » Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Duminică 14 Iunie 2009, 17:47:51 »

[/quote]...sa ne lasati sa facem un test de balta ...din barca ...[/quote]

Tu nu stii sa citesti? In regulament scrie clar ca pescuitul cu sau din barca este interzis, inclusiv pescuitul cu navomodel (asta daca avei de gand sa plantezi un vobler  sugubat )
Memorat

jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Duminică 14 Iunie 2009, 19:45:17 »

da ,am vazut ! din pacate patronii din Moldova sunt mult prea limitati si ingusti la minte ! cu cateva exceptii,Manjesti si Lates (bravo lor) , toti la unison interzic pescuitul din barca .nu am sa inteleg niciodata de ce fac lucrul asta !!  Trist Trist
« Ultima modificare: Duminică 14 Iunie 2009, 19:47:52 de către jonah » Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Duminică 14 Iunie 2009, 20:11:25 »

pe vremuri te intalneai mereu cu cate un biban peste kg si cred ca este si acum, pentru ca balta are destule gropane care sa mai adaposteasca pestii si la intinderea care are balta e greu sa scoti tot ,fara sa dai drumul la apa...
Memorat
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Duminică 14 Iunie 2009, 21:01:41 »

pai drumul la apa s-a cam dat ! s-a "defectat" robinetul intr-un an  Tac.un biban la kil pe hectar nu zic ca nu ar mai fi  Rinjet
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Duminică 14 Iunie 2009, 23:10:35 »

aici erau si adancimi de peste 20 m asa ca nu stiu cat ar fi fost de scazut ,oricum a fost o balta pe cinste care mi-a adus capturi de neuitat la vremea respectiva ...
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Duminică 14 Iunie 2009, 23:23:55 »

aici erau si adancimi de peste 20 m ...
Am mai fost eu la o balta (la indicatiile unui pescar "cunoscator") unde cica erau niste gropi facute de bombe din timpul razboiului. Dar saracele gropi erau colmatate complet si ajunse la nivel cu restul baltii  Rinjet
Mi-am stricat masina pe dealuri degeaba, umbland dupa gropi facute de bombe, pline de crapi capitali  Risete
Memorat

Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 23:09:30
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.