Prieteni Pescari

avatul

Luni 19 Februarie 2018, 10:13:11 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: avatul  (Citit de 24047 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #20 : Miercuri 22 August 2007, 10:15:17 »

cei mai mari avati i-am prins cand nu erau activi la suprafata... nu ma intreba .. ca nu  stiu de ce. stiam ca tre sa fie acolo in zona aia... si au fost

totusi, mai multe detalii?  Smiley
  ce inseamna "cei mai mari", Eugen?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #21 : Miercuri 22 August 2007, 10:26:02 »

peste 2 kg...deocamdata astia sunt cei mai mari la mine.... poate  in toamna asta se schimba  etalonul. am dat o comanda mare pe cabelas , stii tu la ce.  la ele am avut cele mai bune  rezultate( stiu ca tie nu-ti prea plac:P )
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #22 : Miercuri 22 August 2007, 12:44:20 »

<offtopic>deja vad ca avem un pradator de elita printre noi, leba e la rangul de rechin ... spor la cit mai multe postari interesante Ionut  Inger </offtopic>
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Miercuri 22 August 2007, 14:02:37 »

offtopic... mai sus de rechin ce este?? Cum?
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Miercuri 22 August 2007, 14:24:20 »

offtopic... mai sus de rechin ce este?? Cum?
Morsa, foca, balena... Sau astea-s mamifere ?  Undecided
 Tongue
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #25 : Miercuri 22 August 2007, 20:52:48 »

pt mine,in timpul verii cel mai bine au mers artificialele de tabla(rotative,oscilante in special argintii).
toamna si iarna au mers mult mai bine voblerele(salmo si cozma)
  dupa cum am spus intr/un mesaj mai vechi,nu l/am gasit la silicoane.dar cred ca inca nu i/am gasit culoarea,textura sau eventual momentul.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Miercuri 22 August 2007, 21:04:14 »

ai dreptate gene.cind avatul maninca bine nu ataca in suprafata, trebue sa il cauti in locurile in care stii ca este Wink
inca nu pot sa explic de ce Trist
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #27 : Marți 19 Februarie 2008, 01:07:26 »

-Gumele dau randament mare la avat.
-Cand creste temperatura apei si peste vara  -vobler ;
-cum incepe sa scada incep: gume, table, alte alea in functie de unde il gasesti...
Inca nu se stie daca atunci cand este jos ne ataca nalucile de foame. De mancat, mananca sigur cand sparg la suprafata. Este posibil sa intervina si curiozitatea sau sensibilitatea la anumite culori.
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
ilie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: sibiu

« Răspunde #28 : Vineri 12 Decembrie 2008, 19:49:34 »

Niciodata nu am avut capturi insemnate la avat cand fierbe apa si ataca frenetic.Atunci sunt momentele cand poate devini frustrant.Cele mai bune partide le-am facut inainte de rasarit,cand pe apa plutesc acei aburi ai diminetii,sau seara inainte sa se intunece.De obicei am boala  =))de a intra mult in apa,e  mai bine sa fi singur cand dai dupa acest peste.De obicei acesta venea de jos si nu apucam sa vad decat acel pleosc,care se masoara in fractiuni de secunda.Simti cum firul se tensioneaza si varful batului se indoaie instantaneu.Am obiceiul de a intepa scurt si sper destul de repede.De obicei fac acest lucru bine,dar au fost si cazuri in care a reusit sa scape desi la capatul firului era un popper cu doo ancore bine ascutite.Din pacate cei peste 5-6kg anul asta au fost mai norocosi,a trebuit sa ma multumesc cu cei intre 3-4 kg.Adevarul ca am folosit si naluci de max.7cm,iar ancorele lor posibil sa fi fost prea mici pentru primii.La anul am de gand sa incerc si voblere de 9cm,pentru ca barajele din zona mea au avat mult si mare.Ca si fir am folosit atat mono cat si textil,rata atacurilor nu a fost influentata de acest lucru.Dar inclin sa cred ca" bunicii" erau acum la galerie daca aveam in acele partide textil si nu mono,care se stie are o alta elasticitate.De multe ori ai nevoie doar de  %%-si atunci nu mai cautam motive. Wink
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Vineri 12 Decembrie 2008, 20:13:57 »

nu bun textilu la avat. parere personala  Tongue . Apropo de intepat: In toamna dadeam dupa avat prin copaci scufundati in apa... si numa ce-l vad ca iese imi apuca vobleru si ramane blocat... logic ca eram asa de fascinat de priveliste incat uitasem sa intep. S-a dilatat mult timpul pentru mine atunci... Normal ca a scuipat naluca...oricum m-am multumit cu ce-am vazut Risete
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
ilie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Vineri 12 Decembrie 2008, 20:45:09 »

La popper f.bun textilul:P =))Aici ar putea baga si pikeman destule,naluci,tehnica.Ce zici? ;)Promit ca nu fur nimic Risete Risete
« Ultima modificare: Sâmbătă 13 Decembrie 2008, 12:30:14 de către ilie » Memorat
Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Duminică 14 Decembrie 2008, 19:05:53 »

pt mine ,2008 ramane anul avatului.
am pescuit preponderent sub baraje,pe Olt in curent f puternic si am dat exclusiv cu textil + leader.
rateuri??hmmm,cam 1-2%,dar astia chiar au fost "bunici" si pot sa zic ca a mai fost si din greseala mea fiindca nu am obiceiul sa intep (energic),ma bazez mai mult pe atacul pestelui si contra pe care o pune batul si firul.
naluci??!! vobler,preponderent,cu bataie marunta,minow,rnr,etc,dar si oscilante si ceva gume (cel mai mare avat vazut de mine anul asta ~5.5kg,a fost prins la gume cand se pescuia dupa salau(din pacate eu doar am fost spectator Pling )
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Duminică 14 Decembrie 2008, 20:27:51 »

...din pacate eu doar am fost spectator Pling )

Este timp, trebuie doar sa nu-ti pierzi speranta  Wink
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
ilie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Duminică 14 Decembrie 2008, 20:37:19 »

Te loveste cand nu te astepti :oazi vara dupa ce-am epuizat tot ce aveam,inainte sa arunc prosopul =))am zis ca e timpul ptr.o rotativa de la Mepps,nr.3.Ma pregateam sa ies din apa ,iti dai seama ca si lingura o plimbam doar asa,in dorul lelii,cand m-a lovit "trenul".Era bunicul Rinjet,care dupa ce m-a tinut in sah vreo 10min.(l-am vazut o data,era pe la 6kg)i-a sarit rotativa din gurita. :PAm ramas cu bucuria unui drill super,dar atunci imi venea sa....
Memorat
timbota1
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Luni 15 Decembrie 2008, 10:08:58 »

Eu nu am prins avat la vobler niciodata (cred ca am o exceptie totusi). N-am decat 8 sau 10 modele care sunt bune pt. avat. Drept ii ca nici nu am insistat prea mult. Cateva rapala original , minow de la Salmo, Cozma si doua modele primite de la Italia dar nu mai stiu ce marca (japoneze ceva). In schimb am avut rezultate foarte bune la rotative marimile 1,2,3 Mosca cu puf. La cele fara puf nu am avut rezultate. Am prins la plastice (grup de 5-6cm alb) cand pescuiam la salau. Lasam pe curent sa atinga substratul dupa care recuperam in viteza. Am prins in doua partide 3 buc si o ratare, de la >1kg si <3kg. Specific ca nu pescui exclusiv la avat dar daca vad atacuri in suprafata incerc sa dau dupa ei. Oricum la avat cred ca trebuie sa fi oportunist ca si ei. Schimbi monturile pana le sunt pe plac. Intr-o seara am iesit cu un amic la un peste. Era pe inserat si i-am dat o oscilanta sanatoasa de vreo 10g. Tipu recupera lent de tot in suprafata. A avut o ruptura, un atac ratat si unul prins (ruptura a avut-o pe textil, probabil o contrat prea tare, dupa care i-am schimbat pe mono). In vecinatate mai erau doi care dadeau cu poppere si nimic. A doua zi, seara merg iarasi si zic ca-i sparg. Nimic, un atac furibund dar fara sansa de a-l agata. Tipii cu popperele erau iarasi. De data asta ei au avut capturi. Nu mari, pana in kil dar eu nimic ei au prins vreo 3, cred.
Ciudat avatu asta!
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #35 : Luni 15 Decembrie 2008, 10:35:04 »

clar ca e ciudat.
  apropo de bunici: asta primavara, cautam salaul cu un jeleu de 10 centi, jucat lent pe fund, cu mici zvacuri. mi-a dat "pe cadere" sau pe stop daca vreti  Cool, peste patru kile, i-am dat niste pompaje agresive (adancime cam 6-7 m), ma durea bratul deja, l-am scos la suprafata cam la 10-15 m de mine, a sarit din apa integral ca un tarpon   sugubat, o frumusete!
  apoi s-a intors in suvoi si dus a fost.  Pling banuiesc faptul ca l-am agatat incoltul gurii si cand s-a rasucit jigul... Cum?
   era avatul capital pentru mine, cel mai ghebos capturat a avut in jur de 2,5 kile. Jenat
« Ultima modificare: Luni 15 Decembrie 2008, 10:36:51 de către leba » Memorat

let`em live, they are part of the game!
ilie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Luni 15 Decembrie 2008, 11:17:43 »

Cam asta e cu avatul,nu stii cand te pocneste,dar atunci o face bine.Daca nu esti in garda,te pocneste iar apoi iti trimite bezele. :PMulti din pacate,desi o doresc la toti,nu au avut parte de atacuri la naluci de suprafata.E ceva absolut fantastic sa fi pe apa pana la brau,iar in jur aburii diminetii sa te inconjoare placut,mangaiat si de primele raze de soare.Atunci e momentul cand alegi un popper.Am obiceiul sa joc naluca din varf si apoi  recuperare,exact aceleasi miscari care le face un peste prada,cand sare urmarit de cosmarul sau =))Cand nu te astepti,dar o doresti mai mult decat orice pe lumea asta in momentele acelea,o silueta sare si iese afara din apa,apoi ca un veritabil "rechin alb" ,cade pe naluca si varful se indoaie instantaneu,iar bratul contreaza brusc cu o miscare scurta.Sunt clipele in care in capul tau este golit de orice gand,esti pe aceasi treapta cu zeii.Doamne ce dor imi e..

* DSC02522.JPG (74.87 KB, 653x490 - văzut 111 ori.)
Memorat
timbota1
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Luni 15 Decembrie 2008, 13:06:33 »

Incetati cu povestile astea ca o iau razna, deja visez cu ochii deschisi. Cred ca o sa-mi iau si eu un popper, macar de mostra. Am vazut pe [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] de la rapala (skitter pop)chiar fain cu pana pe coada. Ce parere aveti de el?  Am inteles ca poate fi folosit si la stiuca in locuri cu multa vegetatie. Ceva experiente despre treaba asta? Mai apoi, sunt unele cu gura mai lata si unele mai mici in fata , care ar fi mai indicat pentru avatu asta? Cat priveste intratu' in apa, in Mures nu intru ca asta o halit multi oameni. Si care stiau sa inoate si care nu, fara discriminare. Oricum ii un lucru esential sa poti lansa pe firul curentului. nu am prins niciodata cand recuperam perpendicular pe curent, de aia incerca sa gasesc peninsule sau movilite, orice sa fiu cat mai pe curent posibil. Sansele cresc asa.
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Luni 15 Decembrie 2008, 19:06:44 »

clar ca e ciudat.
  apropo de bunici: asta primavara, cautam salaul cu un jeleu de 10 centi, jucat lent pe fund, cu mici zvacuri. mi-a dat "pe cadere" sau pe stop daca vreti  Cool, peste patru kile, i-am dat niste pompaje agresive (adancime cam 6-7 m), ma durea bratul deja, l-am scos la suprafata cam la 10-15 m de mine, a sarit din apa integral ca un tarpon   sugubat, o frumusete!
  apoi s-a intors in suvoi si dus a fost.  Pling banuiesc faptul ca l-am agatat incoltul gurii si cand s-a rasucit jigul... Cum?
   era avatul capital pentru mine, cel mai ghebos capturat a avut in jur de 2,5 kile. Jenat
o^ooricum nu puteam sa ti-l scot din malu ala  Tongue
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #39 : Luni 15 Decembrie 2008, 19:40:22 »

de ce vorbiti de asemenea subiecte???eu caut din iarna trecuta un asemenea bunic si voi pomeniti de avati capitali.e frumos asa?dar in vacanta CE URMEAZA sper sa/l gasesc pe bunicu' si sa/i fac o poza
Memorat
Pagini: 1 [2] 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.067 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 28 Ianuarie 2018, 18:41:04
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.