Prieteni Pescari

CUM SA: leg o musca / streamer

Duminică 22 Iulie 2018, 15:54:43 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: CUM SA: leg o musca / streamer  (Citit de 89990 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #100 : Joi 15 Ianuarie 2009, 22:22:40 »

pai da mai Radule... dar io am ziso asta pe saitul asta de anu trecut din martie ( vezi data citatului ) si fix  la subiectul cu voblere pagina 26 http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,159.500/ 

merge bine ! e mishto !

combinatii de voblere sink cu blanita pe schinare merg bine tare ! dar si popere cu fulji in coada ! imaginatia nu are limite !

...  Rinjet numa poze n-am bagat...

dar e de inteles... sa nu fiu luat in serios... la cite vrute si nevrute am spus io pe net... Risete

Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #101 : Vineri 16 Ianuarie 2009, 08:43:21 »

apoi pana mea , nu mi-am dat seama atunci ca blanitza se refera la creasta aia de rocker sau punker de pe spinarea voblerului . la noi blanitza se zice la altceva mult mai feminin  sugubat
Memorat
negreapetru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #102 : Sâmbătă 17 Ianuarie 2009, 16:25:29 »

va postez si eu citeva modele pe care le puteti face daca aveti blana de iepure. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
negreapetru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #103 : Sâmbătă 17 Ianuarie 2009, 16:29:30 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
negreapetru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #104 : Sâmbătă 17 Ianuarie 2009, 16:30:50 »

Memorat
negreapetru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #105 : Sâmbătă 17 Ianuarie 2009, 16:32:27 »

Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #106 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 21:34:02 »

dumitre > poate imi dai o idee . cum sa leg un smoc, pe  ancore , din par de penson ?. m-am gandit la penson pt ca e accesibil si are parul teapan .
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #107 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 22:19:18 »

uite o modalitate Radule...

acelasi lucru daca l-as face sub ochietul ancorei s-ar incurca in bratele ei ...

* IMG_1263-800x600.jpg (25.88 KB, 800x600 - văzut 142 ori.)
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #108 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 22:20:52 »

Rinjet si care ar fi intersu sa punem smoku?
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #109 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 22:23:13 »

smoku e din penson mai Ovi ... nu vezi ca Radu sta cam rau cu blanitza ... Smiley Rinjet Risete Wink
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #110 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 08:35:37 »

care blanitza dumitre ? ca acu au iesit tot felu de creme epilatoare si blanitza e din ce in ce mai rara Risete. eu altceva voiam sa fac adica sa-mi iasa asemanator cu infasurarea unei pene pe tija ancorei astfel incat perii sa ramana cit mai perpendiculari pe tija ancorei.  m-am tot gandit dar nu mi sa aprins inca beculetzul  Cum?
« Ultima modificare: Duminică 25 Ianuarie 2009, 08:39:03 de către RADU » Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #111 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 10:05:00 »

aaa pai n-ai zis...

deci ar fi fo mai usor sa rasucesti o pana sau chiar doo de diferite culori ca sa-ti iasa ceva asemanator cu ce vrei tu...

dar daca vrei musai par se poate si ala

atasezi ata de montaj , sau cu ata de montaj fixezi un un textil subtire ca rezista mai bine la rasucire ...  faci din ea ( ata de montaj ) sau din textil o bucla in care prinzi parul intins pe o lungime potrivita rapoi rasucesti bucla pina cind se fixeaza parul si matisezi bucla pe cirlig apoi o fixezi in final si faci nod

se poate si la mina... dar pt asta ti-ar prinde bine ceva scule... mai ales ca tu de astea n-ai facut... o scula buna la treba asta ar fi magic tool  si atuci e f usor sa amesteci la olalta par de la diferite dihanii diferite culori , bagi si pene la compot cit si flash... toate odata se prind si se fac beton daca pe fundul ceaunului baji olea de dubing Wink

io am de asta... [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #112 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 10:37:24 »

dumitre am inteles tot in afara de fundul ceaunului si dubing Roll Eyes
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #113 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 10:43:06 »

deci  pe fundul ceaunului  adica prima data   Smiley e bine de pus dubingul  pt ca asta le stringe pe toate asa tare de zici ca e lipit cu epoxi sau sudat... are asa un comportament ca se baga intre firele de par si barbulele de pene si rasucita ata stringe rau tare de nu le mai scoti de acolo cu una cu doo... n-are moarte... nu se desface...

magic tool ti-ar usura munca... dar merge si la mina... procesul e acelasi

dubing se poate face cam din orice...
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #114 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 10:52:54 »

da man , dar la ce-i zici tu dubing? la un adeziv? lipici ? epoxy?
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #115 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 10:57:47 »

dubing e puful ala roziu din filmulet... poate fi sintetic sau parul scurt pufos de la baza blanii , sau poate fi ata tocata la masina de macinat cafea... etc etc

uite cum arata... se foloseste in general la decorarea corpului mustei

Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #116 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 11:11:40 »

S! Dumitru ti-a aratat dubbing-ul sintetic. O explicatie se gaseste si aici:

Citat
Dubbing is perhaps the most traditional method of making a fly body. Dubbing is a mixture of natural or synthetic fibers blended into a loose fur. This fur is twisted onto the tying thread and then wrapped on the hook to form a body.

Dubbing is used...

-------------------------------------------------------

Eu n-am inteles prea bine cum vrei sa arate in final ceea ce vrei tu sa faci.

Perii de penson, in final, dupa ce-i montezi cumva (vedem si cum), vrei sa stea 'zburlitzi',
perpendiculari pe tija si dispusi radial? 

Sau sa fie perpendiculari pe tija insa dispusi liniar, ca un soi de... creasta pe o anumita lungime a tijei?

Postat pe:: Duminică 25 Ianuarie 2009, 11:04:49

Cu care din chestiile de mai jos ar semana mai mult ceea ce vrei tu sa obtii?

Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #117 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 11:14:07 »

'zburlitzi',
perpendiculari pe tija si dispusi radial . am sa vad cum fac poate pin la urma ma rezum tot la ceva pene daca nu-mi iasa . m-am gandit la parul de penson ca pare mai teapan  .
aha , uite , cu prima poza as  vrea sa semene
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #118 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 11:27:21 »

OK. In cazul asta, respectivii peri trebuie prinsi pe atza cu care matisezi tija.

In principiu atza respectiva, atza de montaj, de da cu un adeziv ushor, dubbing wax care e un soi de ceara de albine amestecata la cald cu sacâz, asta in timpul operatiei de matisare, pe atza se prind perii si se bobineaza. Am sa caut un filmuletz. E modul traditional de a confectiona un corp de musca.
Sigur, perii nu vor sta foarte aliniatzi, radial s.a.m.d.

Alta metoda, daca intr-adevar vrei sa folosesti perii respectivi (sau alti peri/materiale) e sa-ti confectionezi asa numita 'dubbing wire' sau 'dubbing brush' machine:

Banuiesc ca vrei sa folosesti perii respectivi pentru ca-s rigizi. Altfel, se poate face mai usor din
diverse pene.

O sa-ti mai spuna si Dumitru, pt ca el e meshterul.
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #119 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 18:02:41 »

foarte utila masina aia de dubbing . cind ma duc la tzara am sa penesc o gaina de aia pestritza sau un cocos dar pana atunci am sa incerc cu parul de penson  .
Memorat
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 11 Iulie 2018, 02:57:05
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.