Prieteni Pescari

CUM SA: leg o musca / streamer

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:44:32 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: CUM SA: leg o musca / streamer  (Citit de 80573 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bacau

« Răspunde #120 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 18:45:06 »

Applying Dubbing Techniques
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #121 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 20:34:35 »

f bun desenu  Dragos !  Aplauze

Radule uite cam asta e metoda cu bucla care incercam sa ti-o descriu... , nu te lasa impresionat de scula ca merge orice cirlig din sirma sau altceva cu care sa poti rasuci in final bucla...
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #122 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 21:03:30 »

Radu, probabil vrei ca in final firele alea legate de tine pe carlig sa stea cam cum sta pana asta

Memorat

Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #123 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 21:07:22 »

am inteles dar parul asta e teapan fratilor. e penson de zugravit , de vopsitorie nu e de pictura cu parul moale . se vede in poza asta cat e de teapan
aha , cum sta pana aia de langa ochet . esti meserias - cum ai oprit filmarea tocmai la momentul ala?
cred ca o sa ma rezum la pene , e mult mai simplu , nu de alta dar daca ma gandesc prea mult la pensonu asta imi distrag  atentia de la voblere  Rinjet

* bondar articulat.JPG (83.11 KB, 640x480 - văzut 244 ori.)
« Ultima modificare: Duminică 25 Ianuarie 2009, 21:25:16 de către RADU » Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #124 : Joi 29 Ianuarie 2009, 14:35:43 »

dumitre am inteles tot in afara de fundul ceaunului si dubing Roll Eyes

Aici se pune de dictionar / lexicon:

Dictionar de flytying
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Dictionar de flyfishing
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #125 : Sâmbătă 07 Februarie 2009, 22:08:48 »

salut
vazusem o data undeva pe forum o poza a unei vetrici parca, adica una impletita,

Poloneze Crosetate (pas cu pas)

Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #126 : Joi 19 Februarie 2009, 20:19:50 »

nu stiu ce sa zic... cred ca e o iluzie optica ... in realitate diferenta minora dintre penele cerceii muieri nu e asa mare.. credetima ca stiu sa aleg simetric de pe o coama de amherst doo pene...  Smiley

* 8FCD0E19-E738-8AAF-A05899F7A21D5C46.jpg (19.75 KB, 320x240 - văzut 223 ori.)

* 8FCF6908-C5A2-0ABB-9DC439D464898CDF.jpg (51.86 KB, 320x240 - văzut 205 ori.)
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #127 : Miercuri 18 Martie 2009, 07:11:50 »

una proaspata ...

Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #128 : Miercuri 01 Aprilie 2009, 11:02:21 »

hai mei dumitre sa-ti fac si eu concurenta  Rinjet . am legat o pana pe ancora pt un vobler de avat

* ancora pt vobler de avat.JPG (83.45 KB, 640x480 - văzut 242 ori.)
Memorat
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #129 : Joi 30 Aprilie 2009, 17:52:36 »

salutare ceva muste sau ganganii pentru cleni?
Memorat

Notati in carnetel ca asa cere UE-ul.
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #130 : Joi 07 Mai 2009, 06:47:50 »

iaca ce am gasit pe cabelas . cred ca e interesant de incercat pt cei mai vechi in domeniu
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #131 : Joi 07 Mai 2009, 09:42:54 »

mda... si aici au fo de cumparat barbete pt muste...si nu zic ele ofera ceva " miscare / viata " mai stridenta la fel ca si magic hedurile dar cu ambele doo e un chin sa lansezi cu scule fly

vorbind de " viata " ... la stremere spre iexemplu e o mica diferenta intre alea cu aripi facute din par si cele clasice cu aripi din barbule

pescuite in ape statatoare si in curent slabut alea cu aripi din par prezinta avantaje... capata viata cu toate ca la astea se vede ca doar aripa innoata... , plus ca is usor de facut si f ieftine comparativ cu astea cu aripi din barbule care la rindul lor sint f bune in curent puternic
in curent puternic astea din urma creeaza iluzia ca e vie toata cu toate ca si la asta doar aripile innoata, ai impresia ca are o miscare de vobler... de greier... dar nu faci mare brinza cu ele in apa statatoare si sint mult mai migaloase si mai scumpe de facut decit alea cu aripa din par...

bune si unele si altele in anumite situatii...

revenind la scufundarea mustei... io prefer sa folosesc fire sink ... e mult mai placut ! apoi sa lestez musca si apoi sa adaug pe fir conuri sau alice...
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #132 : Joi 07 Mai 2009, 16:06:39 »

am putine materiale de fly asa ca tot la lemn am apelat , macar asa stiu sigur ca e o musca uscata fara sa fiu nevoit sa tot o dau cu spray siliconic sau mai stiu eu ce prafuri :

* STA61670.JPG (80.98 KB, 640x480 - văzut 194 ori.)

* STA61670.JPG (80.98 KB, 640x480 - văzut 167 ori.)
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #133 : Joi 07 Mai 2009, 17:54:35 »

frumos gindacu !  Wink

Radule acelasi lucru...  dar mai usor si mai rapid ... il puteai face din foam din care de altfel poti face  tot felul de corabii , slapi sau broaste  sau puteai apela la ochii lui boby sau chiar la popere...  Smiley

oricum toate astea devin un punct de atac tras prin apa care prin forma , viteza , culoare , zgomot atrag si declanseaza atacul rapitorilor..  bune si ele la vremea lor dar zau nu le vad innotind asemeni unui stremer care este viu
« Ultima modificare: Joi 07 Mai 2009, 17:59:02 de către dumitru » Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #134 : Joi 07 Mai 2009, 19:01:26 »

am in plan si foam-ul . in primul rind - greieri , dar inca nu mi-a sosit ata aia de matase cu care se leaga mustele
Memorat
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #135 : Vineri 08 Mai 2009, 20:51:46 »

Eu deja am niste tentative de foam-uri facute cu materialele gasite prin casa chiar si ata de cusut pentru inceput.
Am sa incerc sa fac niste poze sa le pun sa va si parerile voastre.
Memorat

Notati in carnetel ca asa cere UE-ul.
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #136 : Vineri 08 Mai 2009, 21:01:41 »

Am sa incerc sa fac niste poze sa le pun sa va si parerile voastre.

Cred ca mai mult conteaza parerea pestilor.  Smiley
Apoi, am vazut o musca modelul "deshiratã de papiotã" (dreptu-i ca era târâtã la buldo) care pe masura
ce se desira devenea mai prinzatoare. Pana la un moment, ce-i drept. 
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #137 : Sâmbătă 09 Mai 2009, 10:52:21 »

il legatura cu ata de matisat...

am auzit ca unii folosesc ata chirurghicala... cica e subtire si tare... deci numa buna.... ( merita incercat daca e mai accesibila )

Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #138 : Sâmbătă 09 Mai 2009, 12:55:10 »

Asa e. Ma interesa ata chirurgicala pt backing (la mulin & fir musca) dar n-am gasit (nici n-am cautat, ce-i drept) insa am gasit niste plicuri mici cu ac & ata chirurgicala sterile.

Ata e intr-adevar foarte rezistenta si pare cumva impletita. Vreo 0.5 mm diametru. Ca aspect mie mi s-a parut ca ar putea fi folosita la corpuri impletite.

Ata de papiota nu e de dispretuit. Se pot face niste corpuri (de uda mai ales) bune. Si se gasesc prin magazine tot soiul de culori (inclusiv galben/roz/verde fluo) la pretul de 1 leu papiota de 300 de metri.   

Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #139 : Miercuri 22 Iulie 2009, 19:27:41 »

" [...] Aaaapoi la ce-ti trăbă acu și coadă de vițăl ?
..- Pai pentru cirligele de pescuit... zic eu privind-o asa galeș..sa o impresionez... [...] "

Risete Risete Risete
Memorat

Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.042 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 09:44:45
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.