Prieteni Pescari

Caut tovaras de mers la prut

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 01:53:47 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Caut tovaras de mers la prut  (Citit de 4026 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
constantin57
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

« : Luni 06 August 2007, 09:05:33 »

Ma numesc Zavu Constantin sunt pensionar din Iasi. Despre asociatie am aflat de la un fost coleg de serviciu pe nume Lupu Petrica.
    Am mai pescuit dar in alte locuri .As dori sa ma ia si pe mine cineva la prut deoarece nu stiu nimic despre pescuitul pe Prut. Prima data merg si fara scule ,doar pentru informare!
     Multumesc pentru amabilitate!     
                                      C.Zavu
Memorat
constantin57
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 15 August 2007, 08:23:03 »

Recunosc ca nu sunt asa "pupacios" ca altii, ori poate nu va placut cuvintul "tovaras" oricum va "multumesc" pentru prietenie.Intradevar asociatia isi merita numele.
     "Multumesc" inca odata!   C. Zavu   Iasi 
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Miercuri 15 August 2007, 19:20:16 »

pt informare nu cred ca trebuie sa va dea cineva solutii, doar daca cititi topicul "prut" din categoria "locuri de pescuit"ati cam aflat tot ce stiu si ceilalti
in schimb pt un loc efectiv pe prut nu cred ca se mai frige nimeni, mai ales cu o persoana pe care nu ai vazut-o in viata ta
pt inceput ar trebui sa va urcati in trenul de ungheni(cu sau fara scule)sau intr-un maxi taxi ce merge in una dintre localitatile de pe malul prutului si sa ii dati bice.
fir intins
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 15 August 2007, 22:31:10 »

va dau un link !
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #4 : Joi 16 August 2007, 11:11:57 »

Domnule Constantin,
Ati inceput cu stingul.
In momentul cind "ceri" ceva, trebuie sa "dai" ceva.

Noi ii asteptam in special pe cei care doresc sa se implice activ in activitatea asociatiei. Credeti-ma, de cei care "ma iei si pe mine", "imi arati, "ma duci" suntem satui.
Mai putini sunt cei care doresc sa faca ei ceva.
La noi toata munca este "patriotica", cu alte cuvinte neremunerata. Sunt destule lucruri simple de facut si care nu implica nici un efort desosebit nici ca timp (citeva ore pe saptamina).
Implicativa !
Apoi "mersul la pescuit" si informati de genul "unde", "cind", "cum", "cu ce" vor veni de la sine ca o consecinta a implicarii.

Varianta cealalta este sa aveti bunacuvinta si rabdarea ca cineva care citeste rindurile Dvs sa va bage in seama.
Daca nu va baga, asta e. Nimeni nu este obligat sa o faca.
Insistati.
« Ultima modificare: Joi 16 August 2007, 11:13:32 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 16 August 2007, 11:31:59 »

Risete Evil
Memorat
constantin57
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 22 August 2007, 14:46:14 »

Domnule Constantin,
Ati inceput cu stingul.
In momentul cind "ceri" ceva, trebuie sa "dai" ceva.

Noi ii asteptam in special pe cei care doresc sa se implice activ in activitatea asociatiei. Credeti-ma, de cei care "ma iei si pe mine", "imi arati, "ma duci" suntem satui.
Mai putini sunt cei care doresc sa faca ei ceva.
La noi toata munca este "patriotica", cu alte cuvinte neremunerata. Sunt destule lucruri simple de facut si care nu implica nici un efort desosebit nici ca timp (citeva ore pe saptamina).
Implicativa !
Apoi "mersul la pescuit" si informati de genul "unde", "cind", "cum", "cu ce" vor veni de la sine ca o consecinta a implicarii.

Varianta cealalta este sa aveti bunacuvinta si rabdarea ca cineva care citeste rindurile Dvs sa va bage in seama.
Daca nu va baga, asta e. Nimeni nu este obligat sa o faca.
Insistati.

Am sa incep cu o intimplare petrecuta pe o balta intre doi pescari care nu se cunosteau.Unul pe un mal celalalt pe malul opus. Unul prindea peste celalalt nu. La un moment cel care nu prindea il intreaba pe cel care prindea:  la ce momeala trage pestele?  Sugubat cel care prindea ii spune : la rima intoarsa ! Vazind ca omul nu mai arunca de ceva timp, trece pe la el si surpriza ! Omul se chinuia cu un betigas sa intoarca rimele pe dos.
    Domnule Teodor toti am fost incepatori si am avut nevoie de sfatul unui prieten . Indiferent de experienta care o avem, fiecare se informeaza (atunci cind merge sa pescuiasca intr-un loc necunoscut) cum trage , la ce trage,daca risca sa agate si sa ramina fara scule, mai ales la Prut unde inafara de toate astea mai este si curentul care aduce sculele la mal. Pentru a evita toate astea trebuie sa mergi cu cineva care cunoaste cit de putin tehnica pescuitului pe Prut. Am gresit cerind ajutor pe forum. Pot sa va spun ca mergind la fata locului am gasit oameni destul de priceputi si binevoitori de la care am luat deja prima lectie atit cit sa nu-mi mai fie frica sa ma duc singur la Prut.
   In rest credeti-ma ca nu inteleg nimic ! ce trebuie sa dau la schimb? cum sa ma implic in activitatea asociatiei? Sunteti satul ! de ce ?  Daca este de facut ceva si pot fi de ajutor (inafara de relatii pe care vedeti si D-voastra ca nu le am) bucuros, poate in felul acesta ne cunoastem si va schimbati si parerea despre mine.
        Ginduri bune si fire intinse!
« Ultima modificare: Joi 23 August 2007, 09:35:02 de către constantin57 » Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 22 August 2007, 15:52:05 »

Domnule Constantin,
Nu e vorba de a da ceva material, ma refeream la partea spirituala: de exemplu la a participa activ pe forum. Nu conteaza ca avem experienta mai putina sau mai multa. Orice informatie de orice natura e un plus care poate fi utila altcuiva.

Cind am facut referire la ajutor, nu ma gindeam la relatii. Ma refeream la disponibilitatea de a "rupe" citeva ore din timpul liber si a le folosi in folosul asociatiei.
Sa va dau un exemplu: completarea si eliberarea permiselor - se face de doua ori pe saptamina cite 3 ore. Ceva simplu si pe de alta parte asigura contactul cu nenumarati pescari.

PS.
Mi-a placut intimplarea pe care ati povestit-o.
Sa ma revansez la rindul meu: printre noi exista cineva (nu dau nume) care impreuna cu un prieten al sau, la sfatul unui pescar mai batrin au cumparat (pe timpul lui Raposatu', adica cu interventii) toata plastilina care au putut s-o gaseasca la acel moment. Dupa asta au dat la peste cu ea cam o saptamina in speranta ca vor avea si ei rezultatele pescarului de la care primisera sfatul.
 Risete
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 22 August 2007, 21:18:08 »

eroare permisele se elibereaza de luni pina simbata de la 9 la 19, iar pentru lamuriri strict tehnice va astept cu cea mai mare placere in acelasi interval
ps cu exceptia zilelor cind sunt dupa marfa sau la pescuit Wink
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #9 : Vineri 24 August 2007, 19:45:48 »

Domnul Constantin,vrem sa facem in toamna o actiune de ecologizare pe Prut.Vom reveni cu mai multe amanunte,atunci puteti ajuta si dumneavoastra impreuna cu cat mai multi pescari,sa dam macar un exemplu.
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 24 August 2007, 21:04:48 »

in afara de actiunea in sine avem posibilitatea sa ne cunoastem cei care nu facem parte din asociatie si probabil pot avea loc atunci si invitatii la anumite partide de pescuit.
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.206 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 11 Noiembrie 2018, 04:12:55
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.