Prieteni Pescari

nade scobar

Luni 19 Noiembrie 2018, 19:35:42 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: nade scobar  (Citit de 28943 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Siva
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Sâmbătă 11 August 2007, 11:00:27 »

Cu respect va salut pe toti!!!
   Am si eu o rugaminte,niste retete de nade pt scobar
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Sâmbătă 11 August 2007, 20:22:10 »

o nada de sezon:mamaliga in care pui viermi,dupa care amesteci cu putina argila,faci bulgari de marimea unei mingi de tenis de cimp.A ceasta nada e pentru locuri cu debit mai puternic si musai fundul sa fie cu petris.O alta nada beton(dar mai greu de procurat) balegar de porc care se lasa la fermentat 3-4 zile cind se  umple   de viermi se amesteca cu argila se fac la fel bulgari si se da nada,atentie bulgarii trebuie sa se tina foarte bine legati.In cirlig e bine sa pune-ti tot viermi din balegar.......rezultatul pe masura muncii
Memorat
Calin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Marți 07 Iulie 2009, 09:34:42 »

cu ce mai dati la scobar in afara de ce s-a scris ? si eu sunt "scobarar"  Aplauze
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 13 Iulie 2009, 14:04:00 »

argila cu viermi ,cea mai simpla nada  Wink
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #4 : Marți 14 Iulie 2009, 16:39:52 »

ce ne facem atunci cind avem 1 kil de viermi , argila , si nada maros iar scobarul nu papa viermi? apa era limpede , se vedeau cardurile de scobari , mai sareau si la suprafatza  Cum? oblete s-a prins toata ziua .
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #5 : Marți 14 Iulie 2009, 22:58:45 »

..., se vedeau cardurile de scobari , mai sareau si la suprafatza  Cum? ...
Radu, tu cand te duci la fu..t iti mai arde de mancare?  Tongue Daca nu le arde de papa poti sa le dai cu nada nazilor, ca tot nu-ti va manca.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #6 : Miercuri 15 Iulie 2009, 06:24:48 »

man gaby > imi arde de mancare dar dupa procesul respectiv  Rinjet . sper sa-si consume si ei hormonii zilele astea
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 17 Iulie 2009, 09:05:17 »

ce ne facem atunci cind avem 1 kil de viermi , argila , si nada maros iar scobarul nu papa viermi? apa era limpede , se vedeau cardurile de scobari , mai sareau si la suprafatza  Cum? oblete s-a prins toata ziua .
aaaaa...dar ce zici de bobite mici de ...matasa broastei.Aici intervine problema cu digestia proteinelor de origine animala pe canicula  Rinjet....
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #8 : Vineri 17 Iulie 2009, 17:17:45 »

ahaaaa. e clar ca is mai multe necunoscute fata de cate am pus eu in ecuatie  Rinjet / bobite mici zici? trebuie amestecata cu ceva ca sa stea pe carlig? sau sta asa pur si simplu?
« Ultima modificare: Vineri 17 Iulie 2009, 17:22:16 de către radu_bug » Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 28 Iulie 2009, 20:42:40 »

intreaba-l pe Nic
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #10 : Duminică 02 August 2009, 08:31:56 »

Se "tes" pe carlig, nu se amesteca cu nimic.  Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
vytalie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: chisinau

« Răspunde #11 : Marți 04 August 2009, 19:28:27 »

citisem undeva ca componenta nadei face 20 % restul face hidratarea, pentru prut cum ar trebui sa fie la fel ca pe balta sau hidratata mai puternic? multumesc
Memorat

zbit'n cotlon
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #12 : Joi 11 Martie 2010, 13:04:55 »

citisem undeva ca componenta nadei face 20 % restul face hidratarea, pentru prut cum ar trebui sa fie la fel ca pe balta sau hidratata mai puternic? multumesc
            Pentru Prut nada trebuie sa fie mai colanta si mai grea datorita curentului puternic.Pentru colare poti sa folosesti in nada un adaos de 15-20% faina de biscuiti(vara-biscuiti sarati, primavara,toamna-biscuiti dulci),sau bentonita 5-10% sau argila de pe malul Prutului.Ultimele doua au si efect de ingreunare a nadei, iar ultima e si moca ;DPentru ingreunarea nadei e bine sa adaugi si pietris marunt. Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 11 Martie 2010, 13:25:16 »

...si praf de cucuta,ai uitat Adi Risete!
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 11 Martie 2010, 13:33:29 »

...si praf de cucuta,ai uitat Adi Risete!
            Am uitat si de gife Dorine Tongue Rinjet Fir intins
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Marți 16 Martie 2010, 20:44:23 »

Cu nada Maros pentru scobar mi-am luat-o si eu in freza Trist Am avut in schimb rezultate foarte bune cu:-X21 albastru-10% maxim in nada in sezonul cald;
                     -X21 rosu-10% maxim in nada pe ape reci si sau limpezi;
                     -River Ace de la Van den E.-50% cu nada de baza pentru riu home made pe apa tulbure;
                     -nada cu miros de brinza de la Top Mix in orice sezon.
          Iti mai recomand ceva, daca tot ai 1 kg de viermi, pune in nada doar 250 de grame iar restul de 750 de grame coleaza-i cu bentonita, asta ca si dedicatie pentru pestele mare. Ca sa scapi de atacurile obletilor pune o montura mai grea si da din cind in cind pe vad cite o mina de nada de suprafata ieftina pentru obleti ;)Cirdul de obleti o s-o ia la plimbare la vale dupa norul de nada Rinjet
Memorat

petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Marți 16 Martie 2010, 21:37:44 »

pinadi scrie   Iti mai recomand ceva, daca tot ai 1 kg de viermi, pune in nada doar 250 de grame iar restul de 750 de grame coleaza-i cu bentonita, asta ca si dedicatie pentru pestele mare.
 tie chiar ti-a reusit colatul cu bentonita(pentru cei care nu stiu ,e o argila care se foloseste la limpezirea vinului)sunt curios in ce proportie ai folosit-o  Rinjet

Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Miercuri 17 Martie 2010, 00:10:32 »

pinadi scrie   Iti mai recomand ceva, daca tot ai 1 kg de viermi, pune in nada doar 250 de grame iar restul de 750 de grame coleaza-i cu bentonita, asta ca si dedicatie pentru pestele mare.
 tie chiar ti-a reusit colatul cu bentonita(pentru cei care nu stiu ,e o argila care se foloseste la limpezirea vinului)sunt curios in ce proportie ai folosit-o  Rinjet
      1.Pentru bulgari grei, la curent puternic si apa adinca: 750 gr. viermi+ 750 gr. terre de riviere se amesteca bine, apoi se adauga cam 300 gr. bentonita, umezesti cu pulverizatorul in timp ce amesteci foarte bine pentru omogenizare, cu grija mare sa nu suprainmuiati ca iese beton si se desface bulgarele la fundul apei a doua zi :Pcind vine altul pe locul tau ;DMai bine e subinmuiat si mai adaugi apa ulterior. Se lasa amestecul la umbra 15 minute "sa-si spuna povestea" , timp in care tu scoti laptop-ul din masina  Wink si ne postezi si tu aici un pont adevarat sugubat,nu doar intrebari si comentarii la postarile altora  Rinjet. Abia dupa ce dai send la pont, poti face bulgari si... Fir intins
      2.Daca n-ai apa adinca si curent puternic si vrei bulgari mai usori, amesteci 750 gr. viermi doar cu 300 gr. bentonita si procedezi la fel ca la pct. 1, inclusiv procedura care se finalizeaza cu "send" Risete Risete Risete
      P.S. Bentonita se foloseste si ca asternut igienic pentru pisici, o gasiti mai ieftin la hypermarket-uri, cam 5-6 lei un saculet de 3 litri. Prefer bentonita natur nu pe cea parfumata cu lavanda pentru ca ma tem sa nu dea somnolenta-n pesti Rinjet     

Memorat

petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 17 Martie 2010, 20:36:27 »

PS: bentonita e o argila si are o calitate care se regaseste si la asternutul igenic pentru pisici,ABSOARBE MIROSURILE.Daca tu ai folosit-o la colat viermi cred ca ai macinat-o fiindca are o granulatie care ......nu coleaza viermi.Iti recomand bentonita de la combinatele de vinificatie Rinjet
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 18 Martie 2010, 00:08:58 »

PS: bentonita e o argila si are o calitate care se regaseste si la asternutul igenic pentru pisici,ABSOARBE MIROSURILE.Daca tu ai folosit-o la colat viermi cred ca ai macinat-o fiindca are o granulatie care ......nu coleaza viermi.Iti recomand bentonita de la combinatele de vinificatie Rinjet
   Te-ai prins El Prezidente del PP Wink, bineinteles ca o macin pulbere fina. Cit priveste absorbtia mirosurilor e benefica pentru nada Rinjet. Daca te intereseaza pentru pisici, exista ceva mai bun la pet-shop-uri pentru ele si aerul din casa: granule de dioxid de siliciu, absoarbe mult mai bine si lichidele si mirosurile Wink
Memorat

Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.115 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 09 Noiembrie 2018, 09:15:52
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.