Prieteni Pescari

Montura Crap (pentru incepatori)

Vineri 25 Iulie 2014, 08:16:03 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Montura Crap (pentru incepatori)  (Citit de 48367 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
calmar
Vizitator
« : Miercuri 15 August 2007, 11:03:01 »

Salut,
Bine v-am gasit. M-am atasat si io comunitatii din dorinta de a primi cateva sfaturi si poate cine stie pe viiitor o sa am si io de dat.  Rinjet

Am tot cautat pe net vis-a-vis de montura fir de par si m-am lamurit nitel desre cum arata dar nicaieri nu spune cate monturi ar trebui sa atasez.1, 2, 3 mai multe?

Cam cat de lunga ar trebui sa fie lanseta? Am cumparat una de 3,60 de 150-200g din bazar  Rinjet , m-am gandit sa practic pe bete mai ieftine ca probabil voi rupe 1-2 pana invat si io sa arunc ca lumea. E indeajuns de lunga, ar trebui mai scurta? Ce parere aveti? In plus am mai luat si o mulineta, bineinteles tot din bazar, cu un butuc mai gros (am inteles ca ajuta la aruncari) si dau cu un lumb de 50g dar nu reusesc mai mult de 35-40 m, sa pun unul mai mare?

Din ce citisem pana acum, am inteles ca crapul scuipa carligul daca pui boaba direct in el, de aia se baga pe fir. Musca din rama daca e pe carlig?

Sa nu radeti de intrebarile mele, dar visez si io la un crap de ala de prin galeriile foto.

Multam fain!

Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #1 : Miercuri 15 August 2007, 12:07:11 »

Bine ai venit in randul nostru Calmar. Sa-ti raspund la intrebari:

1. Doar un singur calig pe linie este bine, mai multe carlige pot provoca rani pestilor (daca prinzi pesti sub limita si trebuie eliberati, degeaba daca sunt raniti), totodata te pot incurca la recuperare, se pot agata.

2. In ceea ce priveste lanseta, pentru inceput bazarul este ok iar 3,60 este suficient, asa ca trage cat poti de ea. Nu ai dat detalii despre mulineta asa ca nu-ti pot oferi mai mule informatii.

3. Despre aruncat, cu timpul vei reusi mai mult, asa ca exerseaza. Incearca un plumb mai greu 75 - 90 gr., si pune fir de calitate spre exemplu Daiwa Tournament Fluo 0,31 costa 5 lei suta de metri.

4. Crapul nu musca, suge...

5. Cauta balti consacrate cu peste mult, daca vrei pesti ca-n fotografii, altfel arunci banii si apoi iti piere microbul si cheful.

6. Vei gasi pe forum mai multe informatii, asa ca iti urez sezori zgomotosi... Peste
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
calmar
Vizitator
« Răspunde #2 : Miercuri 15 August 2007, 12:39:35 »

Multam de rasunsuri

Mulineta e "rainbow" cu factor 5:1 si 6 rulmenti.

Sa inteleg ca se prinde crap la rama de pe carlig? Smiley

Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #3 : Miercuri 15 August 2007, 13:16:24 »

Si mulineta merge... Da, se prinde crap la rama si nu numai. In schimb vei avea o problema cu pestii mici, nu este o momela selectiva. Incearca si cu porumb, poti gasi pe forum modalitati de preparare si prezentare.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #4 : Sâmbătă 18 August 2007, 16:18:54 »

profita si tu de porumbul in lapte,fa o mantura cu momitor care ,pentru inceput,il incarci cu mamaliga (momitorul culisant) si 3-4 boabe de porumb pe firul de par si cauta o balta buna....fir intins
Memorat
chimy22
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Sâmbătă 18 August 2007, 19:05:03 »

spuneti-mi va rog ce inseamna momitor culisant si daca se poate cum arata?
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #6 : Sâmbătă 18 August 2007, 22:24:24 »

un arc care are prevazut un varnis pt aputea sa culiseze pe fir .pe acest arc pui mamliga sau ce crezi ca l-ar putea ispiti pe d-ul peste
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #7 : Luni 20 August 2007, 05:43:07 »

Gasesti la orice magazin de pescuit acest tip de momitor...
Memorat

Jonin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Duminică 26 August 2007, 13:46:08 »

Crapul da si la rama,dar nu prea o sa il apuci din cauza maruntisului.
Am luat f.multi crapi cu boabe de porumb in lapte puse pe carlig,dar pt bucati mari de peste 5 kg e indicat sa pui pe fir de par.
Pt incepator ai scule f.bune si o sa te tina o gramada.
Ca monofilament ai?Cu cat e mai gros cu atat arunci mai putin.Un mono de 0.30 e f.bun.
Memorat
constantin57
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #9 : Miercuri 05 Septembrie 2007, 16:07:03 »

Scuzati-mi naivitatea!
    Cirligul se leaga inainte de culisant sau dupa?
   Multumesc!!!
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #10 : Miercuri 05 Septembrie 2007, 16:26:41 »

Deci, o montura simpla cu plumb culisant arata cam asa: linia principala a firului o treci prin interiorul plumbului (evident ca trebuie sa aibe o gaura pentru asa ceva), dupa plumb treci o margica / stoper de cauciuc ( o solutie simpla, ieftina si buna, este sa-ti faci din "miezul" de la un cablu de antena TV  Wink ) , dupa margica se leaga un virtej simplu sau un alt element de conectare, de elementul de conectare se leaga forfacul de la cirlig.

--...-----[XXX]---O----0=0~~~~~C

--- - linia principala
[XXX] - plumb
O - margica
0=0 - virtej
~~~ - forfac
C - cirlig

In concluzie, cirligul e dupa plumb
 Wink  Rinjet

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
MiculCrap
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 13 Septembrie 2008, 21:24:55 »

Buna,as dori daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu niste poze in care sa imi arate cum se face o montura simpla pentru crap...trebuie sa mentionez ca am pescuit doar o singura data dar mi'a intrat foarte repede in singe:)...deci nu ma luati tare,multumesc
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #12 : Sâmbătă 13 Septembrie 2008, 23:20:49 »

Uite aici pentru inceput... [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Sau aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Duminică 14 Septembrie 2008, 00:50:40 de către gabisandu » Memorat

MiculCrap
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Duminică 14 Septembrie 2008, 20:20:05 »

multimesc...chiar ma ajutat;D
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.018 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 23 Iulie 2014, 20:08:19
Copyright © 2006-2014 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.