Prieteni Pescari

Actiunea de ecologizare "Salvati Prutul" - 25 noiembrie 2007

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:44:18 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Actiunea de ecologizare "Salvati Prutul" - 25 noiembrie 2007  (Citit de 77635 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

« Răspunde #160 : Sâmbătă 24 Noiembrie 2007, 08:28:48 »

pt cei care inca nu stiu programul si inca mai doresc sa vina,el poate fi gasit in ziarul de iasi de azi.
 se pare ca vremea va tine cu noi.
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #161 : Sâmbătă 24 Noiembrie 2007, 14:48:42 »

Programul actiunii "Salvati Prutul":

6.00-6.30 - adunarea participantilor la Statia de Salvare din b-dul Primaverii, Autobaza RATP si plecarea catre comuna Bosia;

8.00-9.00 - stabilirea locului de plecare al actiunii, impartirea pe echipe  a participantilor si stabilirea sefilor de echipa;

ora 10 - plecarea de pe raza comunei Bosia, in doua directii diferite, pe malul Prutului, pentru colectare;

ora 14 - intocmirea procesului verbal al actiunii, discutii cu presa, discutii libere; plecarea catre Iasi.

Luigi Hatman, presedinte „Prieteni Pescari" Iasi

Informatia este prezenta si in versiunea online a [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #162 : Duminică 25 Noiembrie 2007, 16:24:31 »

parerea mea este ca a fost o mare reusita.multumim tuturor celor care ne/au ajutat.sa traiasca elevii clasei a 12/a A de la COLEGIUL NATIONAL !!!
 pacat de incidentul bacauanilor.chiar nu meritau.mare pacat.
 am fost dati pe tvr 1 la stirile de la ora 3.
 inca o data multumiri tuturor.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #163 : Duminică 25 Noiembrie 2007, 18:35:00 »

OK !
Pentru cei care nu stiu, am fost prezenti la stirile de la ora 3 de pe TVR1 (stiri comune ce cele de pe TVR2).

Vreau sa le multumesc in special baietilor de la Bacau care au batut drumul sa ne ajute, de asemenea elevilor clasei a 12a A de la Colegiul National.
As vrea sa le multumesc si sponsorilor, dar nu stiu exact cei care au fost acestia.

Bilele negre s-au adunat, in schimb, la cei de la PP.
Unu dintre cei vinovati recunosc ca sunt eu pentru ca nu am participat la sedintele in care s-a discutat si s-a pregatit aceasta actiune.
Daca as fi profesor si ar trebui s-a dau o nota, nu ar fi mai mare (si asta cu foarte mare indulgenta) de nota 5.
In toata istoria acestei asociatii nu a fost o actiune mai prost organizata. Nu am sa incep sa caut vinovati. Sper sa invatam din greseli si sa facem, nu mai mult, ci mai bine pentru cei care vor sa se implice intr-o astfel de actiune.
Asta a fost prima actiune de acest gen. Ce astept si sper, din suflet sa fim gind la gind, ca pe linga alte actiuni care merg bine si sunt OK, sa program o urmatoare actiune de acelasi gen ca cea de azi dar care sa fie "snur".
Oricum, treaba am facut impreuna si le multmumesc din suflet celor care au fost alaturi de noi astazi.

Sper ca pescarii si alte persoane care vor ajunge prin locurile pe care noi "le-am batut" astazi sa fie placut impresionati si sa respecte munca noastra.

Altele, le mai discutam intre noi.
« Ultima modificare: Luni 26 Noiembrie 2007, 10:30:54 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #164 : Duminică 25 Noiembrie 2007, 19:02:05 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] ( aveti posibilitatea sa faceti comentarii si in cadrul acelui articol online de pe tvr.ro ) a fost transmis si de TVR Iasi la stirile de la 16.30.
Memorat
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #165 : Duminică 25 Noiembrie 2007, 19:27:11 »

teo,cred ca esti prea dur in aprecieri si apoi mai pui si note f mici.
 chiar daca toti cei responsabili stim ca au fost si defectiuni,trebuie sa ramanem cu ideea unei reusite.
 totusi am curatat aproape impecabil cam 7 km de frontiera.
 cred ca sponsorul principal a fost salubris si sa gandim ca fara ei,practic nu faceam nimic(sa nu uitam cat de multi saci am umplut).cred ca impreuna cu sacii mei au fost cam 500 de buc
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #166 : Duminică 25 Noiembrie 2007, 23:53:50 »

Bilele negre s-au adunat, in schimb, la cei de la PP.
In toata istoria acestei asociatii nu a fost o actiune mai prost organizata. Nu am sa incep sa caut vinovati. Sper sa invatam din greseli si sa facem, nu mai mult, ci mai bine pentru cei care vor sa se implice intr-o astfel de actiune.
Asta a fost prima actiune de acest gen. Ce astept si sper, din suflet sa fim gind la gind, ca pe linga alte actiuni care merg bine si sunt OK, sa program o urmatoare actiune de acelasi gen ca cea de azi dar care sa fie "snur".

Parerea mea este ca a fost O REUSITA.
Am reusit sa facem curatenie pe zona care ne-am propus-o, gunoiul a fost carat la groapa de gunoi, voluntarii au fost in forma !
Pentru inceput nu cred ca se putea mai bine.
Evident, de multe ori socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Sunt chestii de care te lovesti in teren, dar care sunt greu de anticipat de acasa. Acum am vazut exact cum sta treaba, data viitoare va fi mai bine organizata.
Insa pentru inceput eu cred ca ne-am indeplinit planul.  Aplauze
Nu ma pot abtine sa nu atasez o fotografie cu cei care au rezistat pana la sfarsit.

Celelalte poze la va pune Teodor ( sau cine este "autorizat" ) in galeria foto. Pentru poze ma puteti contacta pe mess.

Postat pe:: DuminicĂ 25 Noiembrie 2007, 23:49:08

Mai este o poza FOARTE SUGESTIVA referitor la sprijinul acordat de Politia de Frontiera actiunii de Ecologizare a Prutului!  ( tare sunt curios la ce rude de-a interlocutorului, se gandea Leba in acel moment )  Risete

* DSCF0198.JPG (95.38 KB, 600x303 - văzut 180 ori.)

* DSCF0186.JPG (113.07 KB, 533x400 - văzut 167 ori.)
« Ultima modificare: Duminică 25 Noiembrie 2007, 23:58:43 de către bingogabi » Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #167 : Luni 26 Noiembrie 2007, 08:06:32 »

a fost bine.
  multumesc in numele asociatiei:
 - sponsorului Salubris care a facut doua drumuri la groapa din Tomesti cu aproximativ 28 mc de deseuri adunati de pe cca. 7 km de mal;
 - echipei de la Centrul de Ecologie Bacau care au demostrat ca se mai poate face ceva in tara asta si cu sufletul;
 - voluntarilor de la Colegiul National, clasa a XII-a A si "profului" lor de mate;
 - echipei de la Revista lu' Peste;
 - membrilor PP care au participat;
 - tuturor voluntarilor care au ajutat la acest demers;

nu pot sa zic ca le multumesc:
 - celor de la Ratp care m-au anuntat in ultima zi (vineri) ca tebuie platit autobuzul!
 - echipajului de la PF Sculeni care nu pricepeau ce se intampla si tot ne cereau "autorizatia";
 - carcotasilor care stau "pe dreapta", habar nu au ce se intampla dar baga "injectii" gratis;

Poate la anul cand vom recidiva se ocupa domnul membru fondator Relu de organizare si iese mai bine.  Smiley pana atunci insa...vin alegerile! sugubat
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #168 : Luni 26 Noiembrie 2007, 08:12:55 »

In numele membrilor activi pe doua forumuri si care au ales alta cale de a pretui Prutul va felicit calduros pentru actiunea de ieri.se pare ca v-a lipsit "scinteia" ! iar pentru utecistii de ieri comunistii de azi (se stiu ei) numai urari de bine  Rinjet
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #169 : Luni 26 Noiembrie 2007, 08:36:15 »

a fost super...chiar daca azi m-am trezit cu o durere de spate .... m-am simtit mai tanar Smiley facand parte din echipa copiilor....imi pare rau ca nu am stat pana la sfarsit..vroiam si eu o poza cu toti cei care au fost
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #170 : Luni 26 Noiembrie 2007, 08:53:24 »

hai sa atasez si niste poze:

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
marco71
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #171 : Luni 26 Noiembrie 2007, 10:02:59 »

Organizare slaba, cu unele aspecte scuzabile datorita faptului  ca a fost prima actiune de gen (impartirea pe ehipe, impartirea pe sectoarele de lucru, o oarecare tendinta de tragere de timp si de lungire a anumitor etape organizatorice, necunoasterea zonei), altele nescuzabile (ora de intalnire, ce pentru unii a fost 6 - 6.30 iar pt altii "7, 7 si ceva fix" , problema sacilor - rezolvata in dimineata actiunii, lista intocmita de vreo 2 saptamani si care era incompleta - vorbesc de cei inscrisi la magazin).
  La aspecte pozitive, cei 400 - 500 saci de gunoi stransi, entuziasmul participantilor, malul Prutului revenit la un aspect normal, speranta ca macar cativa din "martorii" (pescari, sateni, politisti etc) actiunii au fost contaminati de ecologie.
  Per total actiunea si-a indeplinit scopul, o consider un inceput de succes.
Memorat
EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Pescar Hoinar

« Răspunde #172 : Luni 26 Noiembrie 2007, 10:33:24 »

Intr-adevar organizarea a fost oarecum defectuasa..ca la inceput..
Echipa tanara..elevii de la Colegiul National au strans gunoaie de pe o bucata de mal..dupa care s-au plimbat pe dig pana la 74 (sau mai putin) si inapoi..Am ramas 3 oameni de curatat acea zona..Am strans cam 8 saci pe care i-am lasat pe marginea drumului sau pe dig si nu stiu daca au mai fost ridicati de masina de la Salubris..
In rest..a fost ok..si la mai mare..
Memorat

Musei Eugen, museieugen@yahoo.com
Tel:0745955292;
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #173 : Luni 26 Noiembrie 2007, 11:12:20 »

As vrea sa mai nominalizez si sa-i mai multumesc unei persoane: GAUCI HONORE, cetatean francez care a dat o mina de ajutor la stringerea gunoiului romanesc.
Respect.  Aplauze

In rest, sa ne intelegem, ce am avut (si mai am) de reprosat e lipsa de punctualitate. Atit.
E adevarat ca unele chestiuni s-au miscat ceva mai greu, dar era inerent.
Am sa dau un exemplu scurt: au fost persoane care si-au anuntat intentia de a veni si nu au mai ajuns; au fost alte persoane care nu au anuntat ca vin dar totusi au venit. In miscarea browniana a unui grup ce socializeaza e ceva mai greu sa determini cine, care a venit sau nu, e trecut pe liste sau nu, etc.
Privind prin prisma rezultatului final, e OK. Daca nu ma insel, am reusit chiar sa depasim ceea ce ne-am propus.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #174 : Luni 26 Noiembrie 2007, 12:19:41 »

pt eugenm.
 vezi ca gresesti cam tare in unele aprecieri.copiii au muncit pe branci.chiar cred ca au cules mai mult decat noi(si chiar nu s/au plimbat).
  cred ca nu ai inteles ca acesta nu a fost un concurs si apoi ei chiar au stat pana la final si au ajuns pana la 1080.
Memorat
ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #175 : Luni 26 Noiembrie 2007, 12:59:15 »

asemenea discutii nu isi au rostul
Memorat
marco71
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #176 : Luni 26 Noiembrie 2007, 13:56:25 »

Pentru cel care a scris articolul de privind actiunea de ecologizare.
Actiunea a avut loc in zona Bosia - Ungheni, podul de care scrie e cel de la Ungheni , nicidecum Sculeni.

Postat pe:: Luni 26 Noiembrie 2007, 13:50:36

La fel si comuna. E Bosia, sat Ungheni. Nu Sculeni.
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #177 : Luni 26 Noiembrie 2007, 14:18:57 »

multumesc, am rectificat.

Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #178 : Luni 26 Noiembrie 2007, 14:22:09 »

Am strans cam 8 saci pe care i-am lasat pe marginea drumului sau pe dig si nu stiu daca au mai fost ridicati de masina de la Salubris..

Toti sacii au fost ridicati, eu am venit din spatele vostru, i-am dus la strada, tocmai ca sa se vada.
Dupa ce s-a terminat actiunea de la pod ne-am intors cu masina in Bosia sa-i ajutam pe bacaoani sa-si repare duba. La intoarcere spre  Bosia m-am uitat pe dig, nu mai era nici un sac cu gunoi, la fel si pe marginea drumului. Deci sacii au ajuns cu bine la destiantie!
« Ultima modificare: Luni 26 Noiembrie 2007, 14:27:23 de către bingogabi » Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
Marius_Balan_CRE
Vizitator
« Răspunde #179 : Luni 26 Noiembrie 2007, 14:42:26 »

Salut sunt Marius din Bacau si am fost ieri la actiune. Ma bucur k a iesit bine, problema este k pescarii de pe balta au acum un motiv in plus sa spuna LASA K VIN ECOLOGISTII SA STRANGA DUPA MINE. Nu am vazut unul, si erau destui, sa lase putin lanseta si sa ia un gunoi sa il puna in sac, chiar daca eram la 1 metru in spatele lor. Se vede k nu ii intereseaza decat sacosa plina de peste. Ma intreb cati dintre cei de pe balta au eliberat vreodata un peste. sincer nici nu vreau sa aud raspunsul. Oricum, apreciez intentia celor prezenti si sper sa ne reintalnim, poate la o actiune, la o partida de pescuit, sau chiar la o bere.
Memorat
Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 28 Mai 2017, 14:38:02
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.