Prieteni Pescari

Feeder si Match

Luni 19 Februarie 2018, 07:27:47 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Feeder si Match  (Citit de 10639 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
murena
Vizitator
« : Joi 06 Septembrie 2007, 13:43:14 »

Salut prieteni pescari si fir intins
Desi practic aproape toate stilurile de pescuit(cu exceptia celui la musca),ma intereseaza cel mai mult pescuitul de finete,respectiv feeder si match,ca echipament(de incepator) pentru feeder folosesc o lanseta LINEAEFFE Impact FEEDER DE 3,90,20-80 Gr si mulineta Mitchell Armada 6500 Pro,cu fir de 022,iar pentru match lanseta Gold Star Viking Tele Match,Wil Primos de 4,50 m si mulineta Banax Omega 40 H,cu fir de 0,16(la care am scos si ciortan de 2 kg)
Astept de la pescarii cu experienta sugestii pentru un echipament mai performant(in limita unor preturi cat de cat rezonabile),dar mai ales pentru nada si momeala,tehnici si strategii.
Va doresc tuturor fir intins
PS cred ca ar fi interesant ca si pe acest site sa schimbam informatii corecte despre locatiile de pescuit din zona(nu reclame mascate ca pe altele)..........
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Joi 06 Septembrie 2007, 21:24:06 »

am doua lansete viking identice cu ale tale si le folosesc  ori de cite ori am ocazia ,lansetele sunt ideale pt pescuitul de pana eu personal le consider bune si nu as renunta la ele mulinete am doua ryoby de 0,20 fir de 0,16 pro .cred ca ai un echipament relativ bun si nu vad motivul pentru care ai vrea sa-l schimbi.pentru pescuitul la feeder ti-as recomanda berkey cherrywod feeder de 4,20.eu folosesc doua lansete cormoran feeder de 3,90 cu 3 virfuri de schimb actiune 20 -80 cu diferenta ca momitoarele sunt facute de  mine

Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Joi 06 Septembrie 2007, 22:50:22 »

@gelu
Chiar, m-ai facut curios cu feederul.
Tu ce bagi in cosulet ? Ma refer in general, nu si proportii (daca vroiam si proportii se numea reteta Smiley ).
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Joi 06 Septembrie 2007, 23:45:11 »

deobicei cereale(grau .porumb.canepa),faina din diverse,uneori adaug si vermi,la toate aceste pun si putine arome de crap ca altceva nu prea ma intereseaza. .nada,momeala nu prea cumpar tot se limiteaza la ce am.am pus si srot de floarea soarelui.amestecul il fac pe balta
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #4 : Vineri 07 Septembrie 2007, 09:24:11 »

relu,se pare ca te-a prins tare microbul cu feederul,sa stii ca daca pune-am in cosulet amestecul cu pamint cred ca statea mai mult in curent,oricum dira de nada este reperata cu viteza mare.Ca sa nu fim secretosi noi am incercat acest stil pe Prut unde curentul e puternic si totusi am avut capturi(morunas,scobar) am dat nada ceriale,viermi,peleti si pamint lutos
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 07 Septembrie 2007, 10:10:04 »

Nu e chiar asa Petru...
Atunci am nadit cu una si in cosulet am dat cu alta, ceea ce nu se face niciodata.
In plus, cosuletele pe care le-am folosit nu-s pentru curent.  Tac
Apoi, dupa parerea mea, noi am facut o greseala utilizind vermusi in nada, ceea ce a adunat foarte mult oblete pe locul nadit. Cred ca daca foloseam in nada mai multe pelete si seminte mici (griu, arpacas, cinepa) ar fi mers si mai bine.
E doar o parere, normal.
Memorat

murena
Vizitator
« Răspunde #6 : Vineri 07 Septembrie 2007, 10:43:46 »

Multumesc mult Gelu,am sa tin cont de sfaturile tale,la feeder pana acum am folosit ca nada profi mix si secret,plus nada preparata de mine din fainuri,shrot,canepa,soia si faina de peste,totusi am inteles ca se gaseste de cumparat nada speciala pentru feeder,adresata ciprinidelor,mai greu e sa nimeresti consistenta potrivita,sa reziste la impactul cu apa si totusi sa se desfaca usor pe fundul apei,daca folosesti in amestec si viermusi,se desface mai usor.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Sâmbătă 08 Septembrie 2007, 12:05:35 »

La Gipo gasesti (cred) Maros Mix Feeder. E o "baza" (relativ) ieftina.
Presupunind ca folosesti nade scumpe si te cam "ustura buzunarul", le poti inmulti cu pesmet si/sau biscuiti macinati si/sau TTX.
Cind ai dubii asupra consistentei, umpli un cosulet cu nada si-l "trintesti" in apa la o distanta la care sa poti observa ce se intimpla. Mai adaugi apa sau nada in functie de efectul pe care il doresti.
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.04 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 14 Februarie 2018, 12:07:08
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.