Prieteni Pescari

datimi sfaturi pentru pescuitul stiuci

Duminică 16 Decembrie 2018, 13:09:46 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: datimi sfaturi pentru pescuitul stiuci  (Citit de 11545 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
otostyle
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Luni 05 Noiembrie 2007, 22:12:23 »

nu am pescuit nici odata la oscilanta si va rog sa ma sfatuiti cum se procedeaza?am fost pa un lac sacalaia, si e plin de alge si nu stiu cum sa "trag" oscilanta prin apa.sunt incepator in pescuitul stiuci si prima pe care am agatato o fost la un vobler colonel , mia scapat dupa ce am obosito,a fost singura trasatura.mam plimbat pe tot lacul dar in  afara de alge nu sa mai agatat nimic Trist .niste pescari miau spus ca trebuioa sa trag oscilanta mai pe fundul apei,cum trebuia sa procedez la recuperarea oscilantei?si care sunt oscilantele care sunt mai bune la pescuitul stiuci?
orice sfat este bine venit Smiley
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #1 : Luni 05 Noiembrie 2007, 22:45:42 »

hmmm, greu de dat sfaturi, mai ales cand n-ai sarit mia de stiuci, marlitze, pixuri, creioane si alte componente de penar. Cum?
  pot sa-ti zic doar atat: incearca mai multe stiluri de recuperare a nalucii, de cele mai multe ori stiuca te va surprinde, asta am patit eu cel putin. liniara inceata, cu accelerari bruste, stanga-dreapta sau stopari de 1-2-5 secunde, matusha e fitzoasa uneori. Smiley
  las pe altii care stiu mai multe sa zica..
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Marți 06 Noiembrie 2007, 18:21:43 »

daca ai iarba,alge pune linguri mai usoare(cu portanta mare),incearca berti, sau pune voblere care lucreaza pina in apropierea substatului vegetal(0/0,2/0,5/1metru)
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #3 : Miercuri 07 Noiembrie 2007, 20:42:38 »

daca o vezi ca iti urmareste linguritza sa nu faci greseala de a incetini recuperarea , ci mai degraba sa accelerezi un pic  Noroc
Memorat
otostyle
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Sâmbătă 10 Noiembrie 2007, 01:06:13 »

mersi mult baieti . Noroc
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #5 : Duminică 02 Noiembrie 2008, 19:19:40 »

Wink Vreau sa ma apuc si eu de pescuit la stiuca mai ales pe Sacalaia
Nu am pescuit niciodata la linguritza !
Cu ce sa incep cu oscilanta sau  cu rotativa?
Cam ce gramaj?
Si ce fir sa folosesc textil sau mono?
Voi punetii struna inainte de linguritza sau nu?

ASTEPT RASPUNSURI!!!
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #6 : Duminică 02 Noiembrie 2008, 20:06:38 »

stiuca e obligatoriu cu struna
in rest asteapata si tu articolul din aventuri unde va fi vorba exact despre ultima etapa a campionatului national de spinning incheiata chiar azi pe sacalaia
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #7 : Vineri 21 Noiembrie 2008, 23:19:23 »

Wink o astept  pacat ca apare ca-m tarziu abia ma facut rost de ce-a de pe luna trecuta

Postat pe:: Duminică 02 Noiembrie 2008, 20:13:12

Risete cred ca revista ma pierdut-o deci inca astept parerile si sfaturile voastre !!!
Memorat

negreapetru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 19 Decembrie 2008, 20:53:19 »

din experienta mea (si am vreo 15 ani de pescuit la artificiale) pot sa spun ca stiuca maninca aproape la orice,important este sa te informezi cam la ce maninca mai bine pe apa respectiva.Ca niste sfaturi generale pot sa-ti spun ca in delta am prins ma i bine la oscilante mari(si cel mai bine la galben),iar pe Siret unde mai pescuiesc de obicei cel mai mare randament l-am avut la rotative nr 3 si 4.Am avut mult mai multe prezentari cind nu am folosit fir textil, am si pierdut din naluci din fericire imi fac singur oscilantele si rotativele.
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« Răspunde #9 : Joi 08 Ianuarie 2009, 16:55:59 »

daca o vezi ca iti urmareste linguritza sa nu faci greseala de a incetini recuperarea , ci mai degraba sa accelerezi un pic  Noroc

hmmm, nu am vazut situatie pana acum in care sa maresti viteza cand ti-a vazut naluca si e dupa ea, din contra, incetineste ritmul ba chiar opreste si mai cipeste foarte putin lingura de 2-3 ori foarte rapid din varful lansetei
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.046 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 29 Noiembrie 2018, 10:52:22
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.