Prieteni Pescari

Piste pentru concursuri

Miercuri 13 Decembrie 2017, 16:59:20 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Piste pentru concursuri  (Citit de 21028 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

Go fishing or die trying

« : Luni 12 Noiembrie 2007, 08:11:26 »

Deschid acest topic pentru a putea rezolva si aceasta "durere" a noastra.Rog pe cei care stiu o balta de rapitor sa dea amanunte in legatura cu locatia ei,speciile de pesti de acolo,taxa,etc.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni 12 Noiembrie 2007, 09:26:27 »

eu am convingerea ca balti exista ! sper sa nu ma insel!
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

Pescar Hoinar

« Răspunde #2 : Luni 12 Noiembrie 2007, 18:25:44 »

o balta cu mult biban si clean este barajul de la parcovaci..eu personal am prins mai mult la stationar biban frumusel si clean la fel..treaba e ca acolo atat este biban si clean..am vazut la localnici aruncatoare legate de copaci si ii intreb cu ce scop au legat firu de copac..si mi-au raspuns ca ma..cand trage un biban mare la bucatica..le scoate suportii din pamant..eu am prins la spining biban la 400 g si clean cam la 300 g.. acu nu stiu cat se merita pt altii sa faca drumul pana acolo doar pt biban si clean..eu merg ca e aproape de mine dar altu..
am vazut in schimb si atacuri de clean de peste 1 kg..acolo apa e limpede aproape tot timpul anului si puieti sau urmariri am avut foarte multe
Memorat

Musei Eugen, museieugen@yahoo.com
Tel:0745955292;
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 12 Noiembrie 2007, 20:37:58 »

o pista de concurs ideala ar trebui sa detina biban ,stiuca si salau ! de asta Minjestiul va ramine in inima mea forever,chiar daca nu mai are aceeasi densitate de rapitor!  Trist  Trist
Memorat

Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 12 Noiembrie 2007, 20:50:00 »

Pe barajul de la Pircovaci este si pastrav si coregon(cel din urma era..odata). Clean mare este iar..dar nu mai stiu in ce densitate pentru ca a fost plasuita la greu anii trecuti.Acum nu mai stiu in ce regim e..daca e administrata de cineva sau e r a Apelor Romane
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 12 Noiembrie 2007, 21:09:14 »

apartine exclusiv de Apele Romane !  Wink Wink
Memorat

DRX
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Marți 13 Noiembrie 2007, 00:04:56 »

PE UNDE VINE BARAJUL ASTA?? As vrea sa aflu ceva detalii despre locatie si modul in care se poate pescui acolo.

In alta ordine de idei o balta pe care personal o consider ideala ca pista de concurs este Chirita. Are biban, stiuca, salau,posibil somn si avat. In plus este destul de mare si f aproape de Iasi.
Din pacate se poate intra greu pe balta ( aprobari speciale ). Poate ar trebui insistat pt a obtine aprobarea.

Postat pe:: Luni 12 Noiembrie 2007, 23:46:28

Si inca ceva........ma intreb de ce nu incercam sa concesionam o balta din apropierea Iasului pe care sa o administreze Asociatia PP. Cred ca nu ar fi un efort prea mare sa o populam cu rapitor mai ales ca multi patroni ar dori sa scape de el. Si nu in ultimul rind am avea un loc unde sa ne putem relaxa citeva ore pe zi. Spre exemplu as propune Venetia sau Ciric II.
Memorat

Wizard's Fishing Team
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Marți 13 Noiembrie 2007, 08:02:41 »

greu in Romanica cu paza baltilor!  Trist e o solutie buna Alin dar ce te faci cu fomistii?  Jenat
Memorat

DRX
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Marți 13 Noiembrie 2007, 22:13:41 »

Intr-adevar e greu cu paza. Ar fi 2 solutii:
1) o lasam nepazita si orice membru PP va putea efectua controlul pescarilor
2) percepem o taxa care sa acopere salariul paznicilor, control din partea membrilor PP, pescuit doar C&R - pt membrii PP abonament anual.

Poate sunt utopii, dar daca nu facem nimic cu nimic vom ramane. Si ne vom plange ca nu avem piste de concurs si peste 10 ani.
Memorat

Wizard's Fishing Team
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 13 Noiembrie 2007, 22:18:02 »

Pisica trebuie "rupta in doua" odata !! cu Ciric 2 e greu de crezut ca se poate face ceva .de Venetia nici nu mai zic.baltile sint supercolamtate si mizerabile.ma mir cum de mai rezista pestii in ele .din punctul meu de vedere ar trebuie golite ,dragate si lasata o iarna pe uscat sa inghete !  Fir intins
Memorat

DRX
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Marți 13 Noiembrie 2007, 22:48:03 »

Venetia, din cite stiu, a fost lasata acum un an sau doi la uscat.
Dar daca stii alte balti mai bune nu te sfii. sugubat
Poate Dorobanti.
Memorat

Wizard's Fishing Team
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 13 Noiembrie 2007, 23:01:00 »

inainte de a fi ideea de concurs pe Ciric1  Dorobantiul a fost alta pista luata in discutii.am vorbit personal cu unul din sefii de la Ape Prut si imi spunea ca nici ei nu stiu sigur ce statut are acest lac.eu cred ca ei se fac ca nu stiu! de fapt apartine 100 % de Apele Romane dar,exista un dar,au anumite intelegeri cu cei care au case pe malul apei.intelegeri pentru ca ,teoretic nu au dreptul sa concesioneze ape publice.deci e o varza totala si acolo! fiecare face cam ce vrea si ce ...poate! cum o dam cum o dregem tot aiurea iese  Cum?
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Miercuri 14 Noiembrie 2007, 00:32:58 »

PE UNDE VINE BARAJUL ASTA?? As vrea sa aflu ceva detalii despre locatie si modul in care se poate pescui acolo.

PESCUITUL ESTE INTERZIS.
NU AI CE CAUTA ACOLO ( din punct de vedere legal). Vezi poza care este f sugestiva.

Postat pe:: Miercuri 14 Noiembrie 2007, 00:25:52

ma intreb de ce nu incercam sa concesionam o balta din apropierea Iasului pe care sa o administreze Asociatia PP. Cred ca nu ar fi un efort prea mare sa o populam cu rapitor mai ales ca multi patroni ar dori sa scape de el. Si nu in ultimul rind am avea un loc unde sa ne putem relaxa citeva ore pe zi. Spre exemplu as propune Venetia sau Ciric II.

Daca ai fi venit la sedintele saptamanale din fiecare joi, ai fi aflat ca nu se vrea populare din motive financiare plus "altele". S-a vrut la un momentat dat spatiu pt asociatie, toti erau incantati, unuii au mai pierdut si vremea cu cautatul, am gasit, dar s-a inpotmolit la semnat actele. sugubat
Asa ca pt ce sa cauti balta, daca nu sunt bani pt peste? E absurd.

* DSCF0096.JPG (98.14 KB, 500x375 - văzut 187 ori.)
« Ultima modificare: Miercuri 14 Noiembrie 2007, 00:34:42 de către bingogabi » Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
DRX
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Marți 20 Noiembrie 2007, 18:26:07 »

Din pacate timpul nu prea imi permite sa vin la sedinte si imi cer scuze din cauza asta. Pt popularea bazinului s-ar putea obtine bani din taxa perceputa de la pescari, abonamente, sponsorizari sau donatii.
Memorat

Wizard's Fishing Team
EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Pescar Hoinar

« Răspunde #14 : Miercuri 21 Noiembrie 2007, 08:32:16 »

link=topic=862.msg9045#msg9045 date=1194905096]
Asa ca pt ce sa cauti balta, daca nu sunt bani pt peste? E absurd.

Daca s-ar concesiona o balta..bani pentru populare s-ar gasi sigur din sponsorizari + o cota a fiecarui membru PP la eliberarea permisului de pescuit pe 2008 si cu siguranta mai gasim si alte modalitati..acum cel mai important e gasirea baltii..
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Miercuri 21 Noiembrie 2007, 09:05:19 »

Visuri frumoase....sponsorii nu dau o eugenie ca premiu la un concurs, vezi sa nu dea bani pentru populare.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #16 : Miercuri 21 Noiembrie 2007, 11:58:04 »

Din pacate timpul nu prea imi permite sa vin la sedinte si imi cer scuze din cauza asta. Pt popularea bazinului s-ar putea obtine bani din taxa perceputa de la pescari, abonamente, sponsorizari sau donatii.

Ca sa obtii bani din taxa mai intai trebuie populata balta, nimeni nu vine sa pescuiasca intr-o balta goala. In ceea ce priveste popularea, o pista buna de concurs ar trebui sa aiba minim 5 ha, iar populatia ideala este de o tona la hectar. Asta inseamna 5 tone de peste, la 3 euro kg de peste viu vine un total de 15.000 de euro. Nu cred ca veti gasi un sponsor care sa dea banii astia.

Dar eu propun, celor din asociatie, gasiti o balta iar eu ma ocup de populare si pun 2 conditii ca sa pun banii:

1. Contract de parteneriat cu administratorul baltii.
2. Balta sa fie deschisa doar pescuitului C&R, toata perioada anului.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Pescar Hoinar

« Răspunde #17 : Miercuri 21 Noiembrie 2007, 14:54:37 »

Apoi mai este o problema PAZA ati vazut ce au patit cei din Bacau  Police
Memorat

petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #18 : Miercuri 05 Decembrie 2007, 19:52:25 »

Parcovaciul e rezerva de apa potabila a Hirlaului si din cite stiu e interzis pescuitul
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #19 : Luni 24 Decembrie 2007, 12:23:04 »

ce stiti de vladeni? .Domnul Cristea e dispus la o discutie pentru o colaborare
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 06 Noiembrie 2017, 07:43:56
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.