Prieteni Pescari

cu ce dam pe apa limpede( si rece)?

Joi 23 Noiembrie 2017, 14:46:54 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: cu ce dam pe apa limpede( si rece)?  (Citit de 3814 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Vineri 30 Noiembrie 2007, 09:26:27 »

vine iarna, apa tot mai rece si tot mai limpede.imi amintesc ca  iarna trecuta in gasca mea a scazut considerabil nr capturilor in conditiile astea. mda, toti incepatori(cu o exceptie..).
asa ca cerem ajutorul celor cu mai multe ierni la activ: cu ce dam ( ce naluci , ce fire) si cum dam..tot ce va trece prin minte( bun sau rau ) ar fi binevenit.
multumesc.
ps: asta daca vreti sa ne impartasiti si noua ceva Tongue
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 30 Noiembrie 2007, 20:35:14 »

patternuri cit mai naturale cu putinta.prefer gropanele si zonele cit mai adinci si bineinteles malul opus  Jenat.la capitolul fire nu schimb absolut nimic  Wink
« Ultima modificare: Vineri 30 Noiembrie 2007, 22:09:19 de către jonah » Memorat

Singur pot fi și printre oameni
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Luni 03 Decembrie 2007, 15:21:56 »

prefer gropanele si zonele cit mai adinci si bineinteles malul opus 

Parca ziceai ca nu te intereseaza malul opus  Risete

La fire am descoperit recent Power Pro.
La aceeasi grosime cu Berkley Fire Line, mi se pare mult mai bun Power Pro ( lanseuri mai lungi si mai rezistent la nod).

Daca te referi la pesti din astea cu dinti, parerea mea este sa dai cu naluci care sa nu fie "stridente" ( ma refer la apa limpede). Desi cateodata am avut suprize placute cu naluci care sfidau orice teorie  Fir intins

« Ultima modificare: Luni 03 Decembrie 2007, 16:02:02 de către bingogabi » Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« Răspunde #3 : Joi 08 Ianuarie 2009, 20:23:48 »

prefer gropanele si zonele cit mai adinci si bineinteles malul opus 

Parca ziceai ca nu te intereseaza malul opus  Risete

La fire am descoperit recent Power Pro.
La aceeasi grosime cu Berkley Fire Line, mi se pare mult mai bun Power Pro ( lanseuri mai lungi si mai rezistent la nod).

Daca te referi la pesti din astea cu dinti, parerea mea este sa dai cu naluci care sa nu fie "stridente" ( ma refer la apa limpede). Desi cateodata am avut suprize placute cu naluci care sfidau orice teorie  Fir intins

aud lucruri din ce in ce mai bune despre Power Pro cred ca o sa trec si io nici nu mai stiu ce folosesc acum, dar se rupe cam usor la noduri, si totusi ce grosime sa folosec ?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 08 Ianuarie 2009, 20:48:21 »

Toate firele se rup la noduri. Insa un fir in drill nu se rupe decat daca pescarul "uita" frana mulinetei stransa la maxim!!!
Grosimea o pui in functie de greutatea nalucilor cu care pescuiesti. Daca folosesti naluci de 4-10 grame, firul de 5 lb este perfect! Daca ai frana reglata bine, sa ia fir pestele atunci o face pe-a nebunul, o sa-l scoti lejer la mal! Daca folosesti naluci de 10-20grame, poti baga fir de 8 lb. Intre 20-30 poti pune 10lb. Eu am lansat cu fir de 5 lb naluca de 30 de grame fara nici o problema! Insa trebuie sa lansezi corect: inainte de lanseu lasa fir cat jumatate din lugimea lansetei (daca pescuiesti cu un bat de 2,1metri, lasa 70-100cm de fir).
« Ultima modificare: Joi 08 Ianuarie 2009, 20:55:48 de către bingogabi » Memorat

gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #5 : Joi 08 Ianuarie 2009, 20:52:54 »

asta daca nu ai ceva cu antireturul Tongue
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« Răspunde #6 : Joi 08 Ianuarie 2009, 21:01:46 »

Toate firele se rup la noduri. Insa un fir in drill nu se rupe decat daca pescarul "uita" frana mulinetei stransa la maxim!!!
Grosimea o pui in functie de greutatea nalucilor cu care pescuiesti. Daca folosesti naluci de 4-10 grame, firul de 5 lb este perfect! Daca ai frana reglata bine, sa ia fir pestele atunci o face pe-a nebunul, o sa-l scoti lejer la mal! Daca folosesti naluci de 10-20grame, poti baga fir de 8 lb. Intre 20-30 poti pune 10lb. Eu am lansat cu fir de 5 lb naluca de 30 de grame fara nici o problema! Insa trebuie sa lansezi corect: inainte de lanseu lasa fir cat jumatate din lugimea lansetei (daca pescuiesti cu un bat de 2,1metri, lasa 70-100cm de fir).

mama ce m-ai ghicit, bat de 2,10 shimano catana bx m de 10-30 de g cam greu dar l-am preferat pe acesta si pentru linguritele grele si pentru usurinta cu care "simte" lingurita miscarile tale datorita varfului mai rigid

sincer nu cred ca am stiut niciodata cum sa reglez frana, de cele mai multe ori o uit asa pentru ca oricum nu stiu cat sa o strang iar cand vad ca e nevoie sa-i mai slabesc frana o mai fac ( in intarziere bineanteles) si daca am slabit-o prea mult o mai tin cu mana pana il mai obosesc Smiley

tare nu, asa e cand habar nu ai de asta Smiley)

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 08 Ianuarie 2009, 21:12:19 »

Te rog nu mai raspunde cu asa de multe citate, caci este obositor de citit.

Referitor la frana, eu am ajuns la urmatoarea concluzie: stransa aproape de maxim pentru o intepare ferma, in secunda urmatoare dupa ce l-am intepat i-ai dat drumul! E drept ca de cateva ori i-am dat drumul prea putin si m-am trezit cu un buf de toata frumuseatea la care frana a "icnit" si firul a facut "plesoc"  Rinjet ! Insa cu timpul te obisnuiesti, dupa cateva rateuri ai sa stii cat trebuie sa "desfiletezi" la frana.
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.09 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 11:56:22
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.