Prieteni Pescari

sal

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:40:59 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: sal  (Citit de 4876 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Calin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

sal
« : Miercuri 05 Decembrie 2007, 14:38:27 »

Va salut si eu din... Banat! Laudacescu Calin ma numesc. Forumul l-am gasit intamplator cautand info despre "scobarit" si asa am dat peste  Fir intins
Fir intins la toti Wink
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #1 : Miercuri 05 Decembrie 2007, 15:15:35 »

hai noroc, Caline! Smiley
  bine ai venit pe la noi.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 05 Decembrie 2007, 15:42:03 »

Fii binevenit!
Si eu pescuitul l-am invatat cu pluta pe ape curgatoare... Mreana, clean, scobar....
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #3 : Miercuri 05 Decembrie 2007, 18:03:13 »

salut Caline,ne bucura faptul ca ne urmaresti din celalalt capat de tara si poate facem schimb de tahnici in ale bolonesei
Memorat
Calin
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 05 Decembrie 2007, 22:19:39 »

cu mare placere?
toti sunteti de prin zona de est si mai sus?
Memorat
tata_scobilor
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 02 Martie 2009, 12:18:56 »

Va salut si eu din... Banat! Laudacescu Calin ma numesc. Forumul l-am gasit intamplator cautand info despre "scobarit" si asa am dat peste  Fir intins
Fir intins la toti Wink
salut sunt din lugoj si ma pricep destul de bine la scobarit am invatat sa scobaresc la 8 ani as vrea sa mai discut de noi tehnici poate sa mai inventat ceva noi ca scobaru e peste foarte smecher
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #6 : Luni 02 Martie 2009, 13:50:08 »

wellcome , calin si tata_scobilor . abia astept sa se iste o discutie despre subiectul bolo pe ape curgatoare  Smiley
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 02 Martie 2009, 13:54:35 »

In primul rand te salutam,si ne bucura faptul ca esti interesat de tehnici in ale scobaritului.Prutul reprezinta patria scobarului(nu prea e pescuit)dar tehnicile sunt total diferite.Aici de baza sunt bolonezale lungi cu plute culisante(din cauza adancimii),merg cu succes plutele cralusso atat pe bolo cat si pe rubezian.Pescuitul necesita cantitati mari de nada,e un volum mai mare de munca(fata de Siret,Suceava,Moldova)
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 02 Martie 2009, 14:43:49 »

Ai spus si nu ai spus mai nimic  Fir intins Dezvolta subiectul, caci e foarte interesant.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #9 : Luni 02 Martie 2009, 15:16:41 »

toti sunteti de prin zona de est si mai sus?
salut!
eu sunt chiar din TM Bere , dar la capitolul scobar nu stau stralucit.. doar de vreo cateva ori l-am cautat, dar stau binisor la capitolul caras, platica.. cam ce-i de domeniul baltilor la stationar, poate avem vreodata ocazia sa facem un meeting pe undeva dak esti din TM
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 02 Martie 2009, 20:51:31 »

Ca sa-l multumesc pe bingogabi am sa detailez subiectul.Nada folosita e Maros mreana-scobar in care am mai adaugat lapte praf din soia ,hemoglobina,faina de peste si pamantul fara de care nu te poti apuca de pescuit.Pentru faptul ca gropanele in care sta iarna scobarul au de la 3m in sus este nevoie de plute culisante(am pescuit si la 6-7m adancime).de obicei fol cam 17 l de nada si 1kg de viermi si 500gr rame tocate.In toamna am reusit sa dau de el in zona pragurilor dar am pescuit la rubezian folosind plute cralusso si monturi super finute(linia de 0,12,forfac de 0,08,carlig 18),dar am avut si o groaza de rupturi(a intrat mreana pe vadul cu nada).
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #11 : Luni 02 Martie 2009, 21:43:44 »

daca mareai grosimea strunei (liniei) riscai sa se rareasca si trasaturile ? poate se rareau dar poate erau si mai consistente  Cum? dau si eu cu presupusul  Rinjet . apropo , banuiesc ca ai folosit bulk grupat pt a cobora repede pe fund carligul
« Ultima modificare: Luni 02 Martie 2009, 21:56:33 de către RADU » Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #12 : Luni 02 Martie 2009, 22:55:08 »

La scobar finetea e litera de lege, fara ea nu exista pescuit de scobar.Sa nu credeti ca vorbesc la misto, in studentia mea petrecuta la Tg Mures, mi-am facut ucenicia pe langa mari pescari de scobar, pe Mures fiind pestele cel mai cautat.Inceputul a fost foarte frustrant, incercam sa "fur" meserie, pescuind cat imi permitea bunul simt de aproape, ei prindeau scobar dupa scobar, eu prindeam obleti, rosioara, porcusori, etc.  Risete
Pana am invatat cat de mult conteaza ce pluta folosesti, ce tip de plumbaj, fir, carlig, etc., a trecut ceva vreme.La aceea vreme mi s-a parut un pescuit foarte frumos, prin dificultatea lui, la fel cum apreciez acuma un pescuit la salau, din acest punct de vedere pescuitul celor doi pesti se aseamana foarte mult, pot sta doi pescari unul langa celalalt, unul sparge normele iar celalalt nici acar nu i-a vazut culoarea.... Aplauze
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Marți 03 Martie 2009, 08:21:45 »

daca mareai grosimea strunei (liniei) riscai sa se rareasca si trasaturile ? poate se rareau dar poate erau si mai consistente  Cum? dau si eu cu presupusul  Rinjet . apropo , banuiesc ca ai folosit bulk grupat pt a cobora repede pe fund carligul
Radu in cazul rubezianei,elasticul e cel care atenuiaza socul inteparii si cel care preia forta pestelui.Eu am folosit in prima faza elastic de 1.0 dar am avut si multe rateuri,am schimbat cu 0.6 si ma plimbam prea mult cu pestele,in final am folosit 0.8 care nu pot sa ma pronunt daca e mai bine sau nu(astept interventia celor din Bacau sau Focsani ,care pescuiesc pe Siret).La boloneza cele mai bune rezultate le-am avut cu bat de 7m fir de 0,16 pe tambur iar forfacul 0,10-0,12(florocarbon),pluta culisanta de 4gr,adancimea la care am pescuit 5-6m(s-a intamplat la bulboana lui Popa de la Ungheni  Evil )
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #14 : Marți 03 Martie 2009, 21:24:30 »

Salut !...domnu' Laudacescu Calin.
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Miercuri 04 Martie 2009, 09:18:29 »

nu pre vad impresii despre scobarii din banat Cum?
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.046 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 03 Noiembrie 2017, 12:29:22
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.