Prieteni Pescari

Permise pe 2008?

Vineri 21 Septembrie 2018, 11:27:32 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Permise pe 2008?  (Citit de 47603 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
adi_lupu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Frankfurt,Hessen,De

« Răspunde #80 : Vineri 01 August 2008, 10:38:42 »

"Asociațiile de pescari sportivi interesate să distribuie permise de pescuit sportiv nu pot condiționa vânzarea acestor permise către pescarii sportivi de plata cotizației de membru în asociația respectivă. Orice abuz în acest sens poate fi reclamat la Agenție, care va lua măsurile care se impun."

Cine va fi interesat oare???
Memorat
exu...
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: ora exacta

« Răspunde #81 : Vineri 01 August 2008, 10:50:03 »

si unde e lista cu apele preluate de asociatii si cele ramase"libere"?
Poi cica o s'apara lista cu cele nepreluate, da io ma'ndoiesc...nu sta nime' sa faca statistici si asta doar pt a informa pescaru'...
Memorat

Imi plac pestele;)
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #82 : Sâmbătă 02 August 2008, 16:00:38 »

si de ce ne pune sa facem plan de paza,plan de gestionare a resurselor acvatice si bla bla ,cind oricine isi poate lua permis cu 1 leu ,sa pescuiasca unde?
Memorat
exu...
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #83 : Sâmbătă 02 August 2008, 17:24:28 »

si de ce ne pune sa facem plan de paza,plan de gestionare a resurselor acvatice si bla bla ,cind oricine isi poate lua permis cu 1 leu ,sa pescuiasca unde?
.....sa pescuiasca unde nu este dat in administrare vreunei asociatii...
Nu e deloc vrajeala, un coleg de pescuit de'al meu si'a tras permis cu 1leu si fara sa stea la fro coada(lucru care sperie pe multa lume)...
Memorat

Imi plac pestele;)
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #84 : Duminică 03 August 2008, 10:37:52 »

pe jud Iasi sunt 3 asociatii care au depus planul de gestionare,mai ramine o apa fara sa fie prinsa?
Memorat
Vali
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #85 : Luni 04 August 2008, 10:09:34 »

S-a vorbit atat despre permisele din jud. Iasi. Nu prea mi-e clar daca s-a ajuns la vreo concluzie.
Insa toate permisele eliberate da asociatiile privata, precum Prieteni Pescari, devin nule in afara judetului. Spre exemplu, in jud. Tulcea numai AJVPS este recunoscuta si asta numai pe jumatate. Adica platesti pe jumatate, si iti fac alt carnet albastru, devenind astfel si membru AJVPS Tulcea. Partea interesanta e ca ce a mai ramas neprotejat de lege (Rezervatia Biosferei), a fost concesioant de asociatiile locale sau de diversi (Raduta spre exemplu). Altfel spus, platesti degeaba la Tulcea dreptul de a pescui in delta. Oricum iti mai taie o chitanta pe balta "proprietarul".

P.S. Tocmai am venit din delta. Atentie mare: TURISTII SUNT VANATI!
Apar tot felul de indivizi care-ti infing intre ochi o tzidula adeseori numai semnata si fara stampila. ATENTIE mare la ce scrie acolo.

Fir intins si k{beep}t in traista! Fir intins
Memorat

they are everywhere!
apsalba
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #86 : Vineri 08 August 2008, 10:02:04 »

As vrea sa fac cateva precizari privind permisele de pescuit sportiv pe care ANPA se grabeste sa le puna pe piata la valoarea de 1 leu. Conform OUG 23/2008, valoarea permiselor se stabileste prin Hotarare de Guvern. In mod normal permisele pentru anul 2008, trebuiau sa fie tiparite in baza OM 514/2007. ANPA a tergiversat tiparirea lor in speranta modificarii legii. Dupa modificare a tiparit urgent 200.000 de permise, dar HG care stabilea valoarea nu s-a mai produs. Astfel ANPA a ramas cu un stoc de 200.000 permise (vreo 2 miliarde de lei,gaura la buget) pe care vrea sa le marite repede pentru a umple gaura. Astfel aceste inscrisuri in lipsa unei HG sunt in fapt nule de drept. Mai mult, zonele de pescuit pe care le tot vehiculeaza in vederea practicarii pescuitului sportiv sunt niste gogosi, ANPA neavand competente decat pe resursa acvatica si nu pe bazinele hidrografice care apartin de Apele Romane si reglementate prin OUG 107/2002, modificata cu OUG 73/2005, Anexa 4 cap. II, art. 8.
FNPSR are deja protocol de colaborare cu apele romane pe toate bazinele hidrografice din Romania si pe care il va pune in aplicare dupa eliberarea autorizatiilor de pescuit sportiv.
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #87 : Luni 11 August 2008, 12:08:03 »

Super tare..ajungem sa cumparam permise pe net  Trist

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
apsalba
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #88 : Joi 14 August 2008, 14:36:23 »

ANPA a suspendat eliberarea permiselor de pescuit recreativ sportiv pe anul 2008 pana la judecarea cererii de anulare a OM 331/2008, cerere formulata de AGVPSR. Pentru informatii urmariti si [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Ullysse
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #89 : Marți 26 August 2008, 12:42:49 »

Deci pana la urma permisele PP sunt valabile? Am vazut pe siteul ANPA ca planul PP de administrare ar fi fost respins !!  Si cine e proprietarul apelor, Apele Romane sau ANPA ?? Pana cum mie mi se pare o incurcatura totala.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #90 : Marți 26 August 2008, 15:57:06 »

Apele Romane sunt proprietar.ANPA este autoritatea de reglementare a pescuitului de toate felurile,inclusiv sportiv.Si de aici marea brambureala
Memorat
exu...
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #91 : Marți 26 August 2008, 16:23:53 »

ANPA a suspendat eliberarea permiselor de pescuit recreativ sportiv pe anul 2008 pana la judecarea cererii de anulare a OM 331/2008, cerere formulata de AGVPSR. Pentru informatii urmariti si [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Asta inseamna ca fiecare, poate pescui unde doreste, fara a avea frun permis???...ca doar se judeca si legile in vigoare sunt suspendate temporar... Cum?
Memorat

Imi plac pestele;)
Ullysse
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #92 : Marți 26 August 2008, 16:51:07 »

Si eu, care am permis PP si vreau sa ma duc maine sa fac o repriza de masochism cu tantarii pe Prut, cum ma duc ? E valabil permisul ori ba ?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #93 : Marți 26 August 2008, 17:48:52 »

DA
Memorat
Ullysse
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #94 : Marți 26 August 2008, 20:57:14 »

Mersi !
Memorat
predator
Vizitator
« Răspunde #95 : Vineri 19 Septembrie 2008, 23:43:44 »

...ma scuzati ca intervin...am si eu o intrebare.. :
 - Care sunt fondurile de pescuit din judetul Iasi arondate asociatiei PP ?.. Undecided
...as vrea sa stiu ..ca mi-as face si eu permis la aceasta asoc.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #96 : Sâmbătă 20 Septembrie 2008, 13:20:44 »

toate apele curgatoare din judet, precum si DOrobanti si CiricII
Memorat

cristicrap
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #97 : Joi 27 Noiembrie 2008, 14:18:31 »

Apropo ca tot veni vorba de calificari pe 2009. de cand, sau din ce data pot sa-mi fac permis PP pe 2009, pentru ca eu personal am permis de AJVPS si se expira anul acesta si nu il mai renoiesc ,si la cine ma pot inscrie .
Ne fiind in tema cu permisele PP pe 2008--2009 imi cer scuze de intrebare, poate este prea devreme, pusa aceasta intrebare.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #98 : Joi 27 Noiembrie 2008, 15:10:08 »

Inscrierea in PP se poate face oricind. Pe baza acesteia se obtine calitatea (si legitimatia) de membru.

In ce priveste permisele de pescuit nu cred ca poate sa-ti dea nimeni un raspuns exact pentru 2009.
Anul asta s-au dat si s-au anulat tot felul de ordine si de hotariri.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #99 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 11:39:49 »

ce parere aveti ? [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.14 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 21 Iulie 2018, 00:41:33
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.