Prieteni Pescari

doua permise???

Vineri 24 Noiembrie 2017, 11:37:10 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: doua permise???  (Citit de 3935 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
rdcucu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Vineri 21 Decembrie 2007, 11:00:59 »

Sal. prieteni! Anul acesta am fost de citeva ori in delta si, ca sa stau linistit ca tot omul care pleaca in concediu, ma duc sa platesc la AJVPS Tulcea(aveam permisul vizat la Bacau) taxa petru cele 4-5 zile cit aveam sa ramin. Acolo...stupoare(redau spusele angajatei respective):..."nu exista o astfel de taxa pt. o zi sau o saptamina. Daca aveti permisul vizat la d-voastra in judet platiti 40 RON pentru eliberarea altui permis de catre noi, daca nu-i vizat sau nu aveti permis-90RON...)Am platit cei 40RON si m-am facut cu alt permis. Mentionez ca cele 2 permise sunt identice, difera numai AJVPS-ul care le-a eliberat. Am fost cumva inselat sau chiar asa se procedeaza?(stiam ca, mai nou, permisul este valabil in toata tara...).SARBATORI
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Vineri 21 Decembrie 2007, 11:28:57 »

Salut,
Din punct de vedere legal au procedat corect.
In teorie permisul de pescuit in acest an ar fi fost valabil toata tara in conditiile in care mult promisa vinieta nu a aparut.
In practica acest lucru nu s-a materializat, intrucit in ordinul ministrului in baza caruia s-au eliberat permisele in anul 2007 prevede ca permisul de pescuit este valabil in judetul in care isi desfasoara activitatea asociatia care il elibereaza.

Tinind cont ca ai platit 40 RON, rezulta ca ai platit c/val permisului (21 RON ) + 19 RON alte taxe (probabil taxa de inscriere in AJVPS Tulcea).
Diferenta pina la 90RON (50RON) cazul in care nu ai fi avut deja legitimatie AJVPS ar fi constat in cotizatia pe anul 2007. Tinind cont ca tu ai avut deja acest carnet de la Bacau ti-au aplicat "reciprocitate" si nu ai achitat cotizatia de doua ori.

In concluzie, nu ai fost inselat, a fost perfect legal si ai procedat foarte bine.

PS.
Totusi, tinind cont ca suntem asociatie independenta fata de AVPS, cred ca esti satisfacut de raspuns.  Smiley
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
rdcucu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 21 Decembrie 2007, 12:12:11 »

Multumesc pt raspuns(mi-ati raspuns neasteptat de repede), sunt mai linistit.Sarbatori fericite si fir intins pe 2008(si nu numai) Wink
Memorat
laurbujor
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Vineri 21 Decembrie 2007, 16:45:22 »

Buna ziua!
M-am lovit de aceiasi problema asta vara la Tulcea!
M-am tinut tare la toata argumentatia lor, aratand permisul de pescuit de la asociatia noastra, si am platit 50 lei - chitanta pentru "cotizatie pescuit sportiv flotant 40 lei + carnet 10 lei ", primind in schimb carnet de membru pescar sportiv.
Important e ca nu mi-au dat permis de pescuit pentru Tulcea ci doar carnet de membru. Practic am platit 50 lei pe 1 carton si 1 stampila ce nu-ti dau dreptul de a pescui.
Se poate concluziona astfel ca ei incaseaza banii pentru permise, dar nu le elibereaza, neplatind mai departe  catre CNAFP valoarea permiselor. Si vorbim probabil de zeci de mii de asa zise permise de Tulcea.
In toamna, "vrajeala" nu a mai tinut pentru un prieten pescar care a trebuit sa plateasca acelasi "carnet de membru + permis + cotizatie" 90 lei, fara sa primeasca propriu-zis permisul.
Sunt curios daca persoana care a deschis subiectul a primit permis de pescuit sau carnet de membru pescar sportiv.
Daca e vorba de ultimul caz, e pacalit din pacate, ca si mine de altfel.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #4 : Joi 27 Decembrie 2007, 21:24:53 »

urmariti interviul cu Gigi Stefan (sef anpa) de la Infopescar(emisiunea din 22-12-2007)(daca poate unul din moderatori sa il urce si la noi Rugaciune)
dupa 10 ian se stie, dar proiectul spune: 25ron ape interioare+mare(cumparat o data si valabil in toate judetele)
                                                       35ron delta 
                                                       30ron munte
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #5 : Joi 27 Decembrie 2007, 22:23:04 »

@Oby,
Va fi urcat topicul privind permisele cind va apare in Monitorul Oficial. Pina nu apare... sunt doar "presupuneri" si "propuneri".
Am vazut interviul "Pretenului" Gigi. Personal cred ca e plin de lacune. In ce ne priveste "ideile" prezentate vor fi de la greu spre imposibil de implementat.
Nu ma lungesc acu', prefer sa ma intorc la spritul de Craciun.  Wink

Sarba(u)tori Fericite !

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #6 : Joi 27 Decembrie 2007, 22:25:11 »

eu vorbeam de interviu caidei sustinute sa le vada si cine le-a scapat, ca mine se schimba emisiunea pe net
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 27 Decembrie 2007, 22:55:37 »

am vazut si eu interviul! si nu sint deloc miscat ! nici macar 1 mm. Jenat Jenat
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 02 Iunie 2017, 19:05:52
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.