Prieteni Pescari

Fly fishing

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 13:53:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Fly fishing  (Citit de 8229 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Duminică 30 Decembrie 2007, 16:01:28 »

Salutare prieteni pescari,astazi de ziua mea am primit cadou o lanseta de fly Smiley si imi surade ideea sa o incerc la clean pe curgatoarela de la noi din zona mai exact pe Bahlui pt inceput (ca e mai aproape de unde locuiesc eu si pot ajunge mai repede sa exersez) dar am nevoie de cineva care se pricepe la asaceva sa ma invete si pe mine manuirea lansetei.
Memorat

Notati in carnetel ca asa cere UE-ul.
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

« Răspunde #1 : Duminică 30 Decembrie 2007, 17:38:30 »

in primul rand iti doresc La multi ani.

si apoi eu cred ca oricat ti-ar arata cineva,tot singur vei prinde miscarea perfecta.

si eu am un bat de fly dar nu l/am folosit de prea mult timp.parerea mea e ca acesta e cel mai elegant mod de a pescui.parca leba a mai folosit acest stil in ultimul timp(adica iarna trecuta).
 apoi sunt multe site/uri pt incepatori.
 ai si mulineta?dar fir?
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #2 : Duminică 30 Decembrie 2007, 21:25:42 »

Fly Fishing
1. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
2. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] - video
3. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] - video
4. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] - video
5. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] - video
6. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] - video
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3 : Duminică 30 Decembrie 2007, 21:37:01 »

o adevarata enciclopedie despre pescuit ,super
Memorat
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 31 Decembrie 2007, 00:28:07 »

Salutare in primul rand va multumesc ca mi-ati raspuns, sincer nu ma asteptam ca cineva sa raspunda.Pt. Cris36 Multumesc de urare....am lanseta si mulineta de clasa 6 si backing-ul si firul de rezerva care este dupa firul plutitor+leaderul conic in kitul care l-am primit nu avea si firul plutitor  Trist desi trebuia sa fie si el.Aaaaaaaaa+5 muste din cate am realizat si am mai vazut pe net am 1 buc bugger verde o musca uda si trei uscate (la care nu le stiu inca denumirea dar una seaman cu Black Zulu).
Si pt Aligaby multumesc pt link-uri, sunt foarte utile eu trebuia sa caut o vesnicie sa gasesc asaceva  Roll Eyes .
De unde imi pot procura un fir plutitor cu ambele capete conice ca am inteles ca asta este cel mai bun pt incepatori si la ce pret se gaseste sau daca nu unul drept sau "line" cum se zice (stiu si eu ceva ca astazi am avut ceva timp sa ma documentez)
Vreau sa exersez ca poate am sa ajung si pe la munte anul care vine si sa prin un pastarav spre multumirea mea Wink
Multumesc deosebit.
« Ultima modificare: Luni 31 Decembrie 2007, 00:44:47 de către danut » Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 31 Decembrie 2007, 04:07:30 »

Fly Fishing
1. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
2. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] - video
3. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] - video
4. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] - video
5. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] - video
6. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] - video

Risete

Parerea mea este ca noua la romani care sintem pescari inascuti nu trebe sa ni se arate prea multe caci le dibuim singuri oricum dar pt orice eventualitate uite inca un link care poate iti prinde bine

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Nu stiu daca Dt - ul este cel mai bun pt incepatori  Smiley , cu plutitor da ! e mai usor de invatat decit cu scufundator  Rinjet (plutitorul iti iarta unele greseli intimpinate in pescutul cu fir scufundator ) sau poate sau exprimat asa ca dt e mai bun pt incep. pentru caci printre pescari se spune ca lansarea rulata este cel mai des folosita in pescuitul la musca iar tipul de fir cel mai potrivit pt aceasta lansare este considerat firul DT, fir care are avantajele si dezavantajele lui ( nu spune nimeni ca cu WF nu se fac rulate ci doar ca dt -ul este mai potrivit ) si din nou pe spate merge mai bine WF... in concluzie depinde de tipul de lansari pe care il vei practica iti vei alege firele ( ideal e sa ai de toate tipurile ) sau ajunge unul potrivit pt locul unde mergi mai des ( locul iti va impune un tip anume " majoritar " de lansare )
Recomand underhand-ul ( probabil e unica lansare de care vei avea nevoie ) Rinjet

ps:@ Danut ...  sa fie oare Backing-ul si firul de rezerva unul si acelasi ?
« Ultima modificare: Luni 31 Decembrie 2007, 06:09:15 de către dumitru » Memorat
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 31 Decembrie 2007, 11:56:19 »

[/quote] Risete
Parerea mea este ca noua la romani care sintem pescari inascuti nu trebe sa ni se arate prea multe caci le dibuim singuri
[/quote]

Ai foarte mare dreptate Dumitru cred ca am sa imi formez singur mana dupa cum imi este mie mai comod si mai bine.
Iar despre Backing eu zic ca este acel fir care se pune pe tamburul mulinetei si apoi firul plutitor ca rezerva de fir in caz ca ai un dril mai serios cu un peste la fel de serios. Jenat.
Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #7 : Joi 03 Ianuarie 2008, 11:40:24 »

Risete
Parerea mea este ca noua la romani care sintem pescari inascuti nu trebe sa ni se arate prea multe caci le dibuim singuri
[/quote]

Ai foarte mare dreptate Dumitru cred ca am sa imi formez singur mana dupa cum imi este mie mai comod si mai bine.
Iar despre Backing eu zic ca este acel fir care se pune pe tamburul mulinetei si apoi firul plutitor ca rezerva de fir in caz ca ai un dril mai serios cu un peste la fel de serios. Jenat.
[/quote]

salut, Danut!
  pescuiesc de un an jumate la fly(cu o frecventa destul de slaba din pacate) si pot sa-ti spun ca aici e un pericol: ca autodidact iti poti forma mana gresit si apoi sa revii destul de greu la miscarile corecte pt. lansare.
  desi ai o clasa cam mare pt. Bahlui (eu am o 4-5 si e mare) cred ca la Prut ai sa poti da iama in cleni si avati, poate chiar si stiuci.
  eu zic ca e important sa ai de la cine sa inveti ceea ce la Iasi e putin mai greu. Cum?
  Fly-fishing mai fac Dreamer si Paul, fir-ar betele lor incovoiate.
  poate iesim mai multi pt. lanseuri, ce zici? Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 03 Ianuarie 2008, 18:28:31 »

Deacord Leba dar sa pot iesi si eu cu voi la exersatul lanseurilor am nevoie de un fir plutitor pe care trebuie sa il cumpar si nu stiu de care sa imi iau un WF sau un DTsi unde se gaseste ca am mai trecut pe la magazine si nu am vazut asaceva.
Ce zici? Da si tu o parere sau mai bine zis de care ai folosit prima data ca eu zic ca deja ti-ai schimbat firul.
« Ultima modificare: Joi 03 Ianuarie 2008, 18:32:13 de către danut » Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #9 : Vineri 04 Ianuarie 2008, 11:49:00 »

schimbat, schimbat. Smiley da' numai leaderul conic. am ramas cu un WFF de la Laser, clasa 4-5.
  exista un magazin online [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] unde sunt cam de toate pentru un  muscar. si mai sunt dar nu le mai stiu eu acum, you gugal it. Rinjet
  inca ceva, e aici pe forum un individ (sholdovean de-al nostru) care stie bine cu ce se haleste fly-fishingul, daca vezi ce somoni prinde ai inghetat. e vorba de Dumitru, dupa cum poate ti-ai dat seama.
  totodata am si niste filme primite de la Misu Vasilescu din Cluj, membru Aqua Transilvae si muscar cu state vechi. daca vrei iti pot face niste copii, sunt extrem de utile pentru incepatori.

sa traim.

Memorat

danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 04 Ianuarie 2008, 22:14:12 »

Leba vorbim pe PM despre filmulete ca sa nu zica lumea ca se fac afaceri pe forum sugubat
Pe site-ul care l-ai dat are tot ce imi trebuie  Aplauze.
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Duminică 06 Ianuarie 2008, 18:47:52 »

Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Duminică 06 Ianuarie 2008, 21:48:09 »

niste baietasi ! Risete

Memorat

Singur pot fi și printre oameni
danut
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 07 Ianuarie 2008, 00:08:18 »

Tari baietii  Risete  Risete  Risete  Risete  Risete
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 11 Ianuarie 2008, 09:59:43 »

pot sa-ti spun ca aici e un pericol: ca autodidact iti poti forma mana gresit si apoi sa revii destul de greu la miscarile corecte pt. lansare.   

Ce este bun ? Bun este ce imi place mie !  Wink

Referitor la lansat ... fiecare element se poate jongla folosind setul pe care il are fiecare , deci nu exista corect si incorect atita timp cit prinzi peste ci modalitati si solutii de ati atinge scopul ... iar noi modoveni sintem oameni practici !(snobismul , corectitudinea lansarilor si retetele standard pt lidere este monopolizat de alti ... din cluj ale caror filme as vrea sa le vad si eu  Smiley)

ete ceva idei ...

De curiozitate ati inteles ceva din primul film postat de mine in mesajul anterior ? Dupa parerea mea pt incepatori e plin doldora de informatii !

Postat pe:: Marți 08 Ianuarie 2008, 15:20:27

totodata am si niste filme primite de la Misu Vasilescu din Cluj, membru Aqua Transilvae si muscar cu state vechi. daca vrei iti pot face niste copii,

Mariuse vreau sa le vad si eu .  Smiley
Memorat
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #15 : Vineri 11 Ianuarie 2008, 10:42:04 »

totodata am si niste filme primite de la Misu Vasilescu din Cluj, membru Aqua Transilvae si muscar cu state vechi. daca vrei iti pot face niste copii,

Mariuse vreau sa le vad si eu .  Smiley

Doru, te rog da-mi adresa pe privat, iti fac niste copii si ti le pun la posta. Wink
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 11 Ianuarie 2008, 17:25:20 »

Mesajul nu a putut fi trimis către 'leba' deoarece acesta are casuța plină!  Rinjet

Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 09 Octombrie 2018, 20:54:50
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.