Prieteni Pescari

CUPA MOLDOVEI 2008, regulament

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 13:34:26 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 ... 8   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: CUPA MOLDOVEI 2008, regulament  (Citit de 64445 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
stoica stefan
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« : Miercuri 16 Ianuarie 2008, 13:52:01 »

Regulamentul concursurilor din cadrul Cupei Moldovei la spinning - editia III- 2008

Introducere

Toate concursurile se vor desfasura obligatoriu in maniera “Prinde si elibereaza”. 
Vor avea loc trei manse a cate patru ore fiecare, pista va fi impartita in 2 sectoare, ultima mansa desfasurandu-se la liber pe toata suprafata locatiei.
In cazul imposibilitatii de a se tine concursul la data stabilita din cauze independente de organizator (cauze naturale), concursul se va reprograma la o data anuntata in termen de 10 zile.
Cu cel putin 30 de zile inainte de desfasurarea etapei, va fi anuntat programul si taxa de inscriere.

Reguli generale

Concursurile se desfasoara in mod individual, din barca proprie.
Este permisa doar folosirea momelilor articiale (voblere, naluci supple, momeli metalice, etc), cu exceptia momelilor de tip “muste artificiale”.
Este permisa folosirea feromonilor sau a altor atractanti.
Este permisa folosirea motorului electric si a sonarului.

Nu este permisa nadirea.
Nu este permis pescuitul la trena.
Nu este permisa folosirea simultana pe acelasi forfac a doua sau a mai multor naluci.
Inteparea intentionata din exterior a pestelui este strict interzisa.

Se va pescui cu o singura lanseta la un moment dat; celelalte lansete vor fi tinute la vedere cu naluca fixata de lanseta.
Concurentii nu pot primi si/sau schimba nici un fel de echipament in timpul desfasurarii mansei.
Folosirea miciocului sau a dispozitivelor similare este permisa doar concurentilor si doar pentru a scoate pestele prins.
Se vor folosi juvelnice ecologice si/sau agrafe, cu specificatia ca salaul va fi obligatoriu pastrat pe agrafe.

Concurentii nu se vor stanjeni intre ei si nu se vor apropia la mai putin de 20 de metri.
Concurentii vor pastra fata de mal o distanta minima de 10 de metri, exceptie facand cazurile de urgenta.
Concurentilor le este interzis sa lansaze in sectorul in care nu sunt repartizati.
In momentul in care s-a fluierat sfarsitul mansei, concurentii inceteaza pescuitul si au obligatia sa ajunga la organizatori in maxim 30 de minute; intarzierea aducandu-le penalizari in puncte peste.

Este obligatorie purtarea vestelor de salvare (ele fiind asigurate de organizatori), concurentii care nu indeplinesc acest criteriu vor fi descalificati.

Punctarea capturilor

Dimensiunile minime ale pestilor:
- avat: 30cm;
- biban: 22cm;
- clean: 25cm
- stiuca: 40cm;
- salau: 40cm;
- Somn: 60cm;

Pestii sub limita dimensiunilor minime nu vor puncta.
Pestii se masoara intre extremitati.
Pentru fiecare peste eligibil prins, concurentii vor primi un punct pentru fiecare cm de peste.

Este responsabilitatea concurentului de a mentine in viata capturile; orice peste mort NU va puncta.
In cazul in care un peste este grav ranit va fi chemat arbitrul cel mai apropiat, pestele va fi punctat pe loc si retinut de arbitru ca dovada.
Un peste prins in finalul mansei se puncteaza daca este adus in barca in maxim 10 minute de la incheierea mansei, concurentul anuntand arbitrul sau pe concurentii din jur ca este in drill.
In momentul in care un concurent a predat pestele prins unui arbitru nu mai are voie sa manevreze pestele.
Un peste scapat de arbitru va puncta cu media in centimetri a celorlalte capturi din mansa respectiva din aceeasi specie. In cazul in care captura este singura din acea specie va puncta cu valoarea dimensiunii minime.
Daca un concurent se retrage in cursul mansei, capturile facute pana in acel moment sunt valabile.

Clasament

Clasamentul in cadrul grupei/mansa se calculeaza pe baza insumarii punctelor rezultate din capturile eligibile realizate pe durata mansei.
Daca doi concurenti din aceeasi grupa sunt la egalitate intr-o mansa departajarea o va face numarul capturilor; daca se va mentine egalitatea, diferenta o va face cea mai mare captura.

Clasamentul final al concursului se face pe baza sumei punctelor-mansa obtinute.
Punctele-mansa se calculeaza pe baza locului obtinut in grupa, astfel:
- concurentii care nu au nici o captura punctabila in mansa respectiva vor primi 0 puncte-mansa.
- pentru concurentii care au avut cel putin o captura punctabila, punctele-mansa se calculeaza cu formula:
Puncte-mansa = NC + 1 - loc.obtinut.in.grupa
    unde NC este numarul de concurenti din grupa cu cei mai multi concurenti.

Concurentul cu cea mai mare suma de puncte mansa se va clasa pe locul 1 in cadrul etapei/concursului.
Pentru departajarea concurentilor ce obtin acelasi numar de puncte-mansa vor fi utilizate urmatoarele criterii in ordine: puncte-peste mai multe, nr. capturi mai mic, CMMC mai mare.
In cazul in care si dupa aplicarea acestor criterii egalitatea se mentine, concurentii vor ocupa acelasi loc, iar locurile imediat urmatoare in clasament nu se acorda.

Locul obtinut in concurs va fi echivalat in puncte-concurs, pe baza aceluiasi principiu aplicat la calcularea punctelor-mansa.

Clasamentul in cadrul Cupei Moldovei se va face prin cumularii numarului de puncte-concurs obtinute in cadrul etapelor.
Pentru departajarea concurentilor se vor aplica aceleasi criterii de departajare ca si in cazul punctelor-mansa.

Prevederi Finale

Nu se organizeaza antrenamente oficiale.
Comisia de arbitri va lua masurile de rigoare prin avertisment verbal, scris si descalificare in cazul in care concurentul nu se supune intocmai regulamentului si/sau deranjeaza prin limbaj, gesturi, comportament, alt concurent sau oficial al concursului; avertismentele scrise se cumuleaza de la un concurs la altul.
Contestatiile se pot depune in timp de o ora de la terminarea masurarii pestilor, achitand o taxa de 30% din taxa de concurs.

vreau sa il cititi atent si dak observati vreo greseala sau neintelegere sa anuntati. timp de comentarii pana duminica seara, ca luni sa-l postam oficial.

« Ultima modificare: Miercuri 16 Ianuarie 2008, 17:44:41 de către Teodor » Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Miercuri 16 Ianuarie 2008, 14:11:06 »

@Stef,
Am facut corecturi in ce priveste spatiile, semnele de punctuatie, formatarea textului si gruparea ideilor/directiilor.
« Ultima modificare: Miercuri 16 Ianuarie 2008, 15:15:19 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
stoica stefan
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 16 Ianuarie 2008, 16:31:05 »

merci mult Relu  Aplauze .

nu prea ma percep si word-u m-a facut s-o iau razna azi. Pling 
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #3 : Miercuri 16 Ianuarie 2008, 20:06:46 »

agrafe obligatorii la salau ?? eu am crezut ca glumesti Stef ! cu ce e mai prejos un juvelnic bun ? Trist
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 16 Ianuarie 2008, 20:18:30 »

Nu s-a scris nimic despre interzicerea consumului de bauturi alcoolice pe perioada concursului.
Sa inteleg ca s-a termina prohibitia?  Bere
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 16 Ianuarie 2008, 20:25:52 »

pentru intrebarea asta Paul va fi penalizat cu 3 voblere Down  Rinjet Risete Risete

nu cred ca mai are sens sa discutam de alcool ! bunul simt cred ca va guverna in continuare si ne vom abtine de la excese Wink Wink
« Ultima modificare: Miercuri 16 Ianuarie 2008, 20:31:04 de către jonah » Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 16 Ianuarie 2008, 22:48:44 »

Sa inteleg ca cei care nu vor purta vesta de salvare vor fi descalificati?  sugubat
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
stoica stefan
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 16 Ianuarie 2008, 23:36:18 »

Da, s-a renuntat la faza cu alcoolul. Dupa cum s-a specificat: ori bun simt, ori arbitrii isi vor face treaba fara a sta mult la discutii.

Cataline, agrafa este sfanta la salau.
De ce ? Exemplu concret a fost la Sarulesti unde am avut juvelnice, saci de crap, etc., si cu toate acestea au fost probleme. Daca stiuca sta bine merci intr-un sac de crap, salaul nu. Eu vreau sa evit pierderile pe cat posibil.

Si DA, cine nu poarta vesta este descalificat fara drept de apel. Este o hatarare buna zic eu, cu toate ca urasc in draci vesta (ma incomodeaza).
Paza buna trece primejdia rea.

« Ultima modificare: Joi 17 Ianuarie 2008, 01:09:21 de către Teodor » Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 17 Ianuarie 2008, 09:12:43 »

bun asa Stef ! eu iti respect decizia si o inteleg dar daca la ora concursului nu am agrafe ce vom face ? si sint convins ca si altii vor fi in aceeasi situatie! e doar o presupunere  Wink Wink
Memorat

aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #9 : Joi 17 Ianuarie 2008, 09:55:16 »

Asa cum este specificata purtarea vestelor, cred ca ar fi necesar si specificarea unei reguli prohibitiva alcoolului. Bunul simt are pentru fiecare o alta masura, asa ca mai bine sa fie scris, parerea mea ...
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #10 : Joi 17 Ianuarie 2008, 10:09:18 »

Nu stiu daca regulamentul ramane definitiv, insa mi se pare putin cam mare dimensiunea bibanului - cred ca rezonabil ar fi 20 cm (parerea mea), tinand cont de baltile de la noi si de numarul de capturi (probabil ca prin arhive ar exista o evidenta a capturilor din concursurile anterioare); cu agrafele sunt de acord, insa unde le gasim? un link ceva?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 17 Ianuarie 2008, 10:17:21 »

exact asta vroiam sa intreb si eu ! unde gasim agrafe ? poate ne lamureste Stef sau Obi Smiley
Memorat

aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #12 : Joi 17 Ianuarie 2008, 10:29:41 »

Citat din mesajul lui: marcel gheorghita
probabil ca prin arhive ar exista o evidenta a capturilor din concursurile anterioare)

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/vizualizare/concursuri/2007---cupa-moldovei---baracuda-la-spinning---regulament/
http://www.prietenipescari.ro/pescuit/vizualizare/concursuri/2007---cupa-moldovei-baracuda---clasament-general/
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 17 Ianuarie 2008, 10:45:43 »

Nu stiu daca regulamentul ramane definitiv, insa mi se pare putin cam mare dimensiunea bibanului - cred ca rezonabil ar fi 20 cm (parerea mea), tinand cont de baltile de la noi si de numarul de capturi (probabil ca prin arhive ar exista o evidenta a capturilor din concursurile anterioare); cu agrafele sunt de acord, insa unde le gasim? un link ceva?

probabil Marcel se referea doar la o evidenta a bibanilor . si mai precis citi bibani peste 22 de cm s-au prins anul trecut la Cupa Moldovei ? exista ceva date mai precise? dati-mi-le mie ca la centralizez eu  Fir intins Fir intins
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 17 Ianuarie 2008, 10:55:21 »

@Jonah,
Rezultatele individuale si capturile de anul trecut sunt sunt in fisierele urmatoare
Etapa 1, Etapa 2, Etapa 3
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 17 Ianuarie 2008, 10:58:02 »

Pai fisele concurentilor nu mai exista? Acolo e trecuta dimensiunea fiecarei capturi ...ma refer strict la bibani, ca a fost specia predominanta.... Trist
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 17 Ianuarie 2008, 10:59:58 »

Marcel, in fisierele respective sunt si fisele individuale.  Wink
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 17 Ianuarie 2008, 11:04:21 »

Eu cred in continuare ca nu se doreste un concurs in care sa se castige locul intai cu 4-5 bibani ...de asta sustin dimensiunea putin mai mica, implicit capturi mai multe....
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Joi 17 Ianuarie 2008, 11:04:50 »

Fata de anul trecut ce am vazut eu ca ar fi nou:
- nu mai exista mansa tematica;
- se poate folosi sonarul si motorul electric;
- liber la alcool.  sugubat
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 17 Ianuarie 2008, 11:06:49 »

Si agrafele.... Wink
Memorat

Pagini: [1] 2 3 ... 8   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.068 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 Noiembrie 2017, 20:17:12
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.