Prieteni Pescari

CUPA MOLDOVEI 2008, regulament

Marți 26 Septembrie 2017, 23:04:27 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 8   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: CUPA MOLDOVEI 2008, regulament  (Citit de 62636 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

Go fishing or die trying

« Răspunde #20 : Joi 17 Ianuarie 2008, 12:04:27 »

Stef,ai precizat ca daca concurentul nu ajunge in 30 de minute dupoa terminarea mansei va fi penalizat in puncte peste.Cate puncte?Acordate pe perioada de timp cat a intarziat?Trebui sa fie foarte clare pedepsele care vor fi.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #21 : Joi 17 Ianuarie 2008, 12:36:34 »

De asemenea, trebuie clarificata problema alcoolului...penalizarile cum se vor face, in functie de  prietenie sau...?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #22 : Joi 17 Ianuarie 2008, 12:57:55 »

Aici e problema cu adevarat.Cum penalizezi, in functie de ce?Cat a baut, cum se comporta?Cine stabileste daca se poate da o pedeapsa unui concurent? Anul trecut au fost niste penalizari,in conditiile in care alcoolul era interzis si au fost si nemultumiri legate de acest fapt.Acum cand este permis, sa speram ca totul se va mentine la un nivel acceptabil in asa fel incat sa nu se ajunga sa punem arbitrii intr-o pozitie foarte ingrata.
Memorat

stoica stefan
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Joi 17 Ianuarie 2008, 13:54:56 »

de ce agrafe? pentru ca protejeaza cel mai bine salaul si nu numai. nu vreau(si nu vrem sunt convins) pesti morti la concurs mai ales salau. agrafele se pot confectiona sau cumpara de la energofish sau magazinele care se aprovizioneaza de la aceasta firma. mai erau la Luigi(parca) si se poate face comanda. nu au preturi prohibitive(in jur de 3-4lei) si pe o agrafa stau linistiti 3,4 salai pentru cele 4 ore de concurs. voi incerca sa aduc agrafe pe balta pentru cei prinsi in offside.

dimensiunea de 22 la biban este pentru a evita mansele tematice si in acelasi timp bibaniada. va asigur ca pe cel putin una din piste sunt bibani de, si peste, aceasta dimensiune.

in legatura cu alcoolul: se vor lua decizii de catre arbitri(nu in functie de prietenie sau orice alt criteriu) in momentul in care se va depasi limita(tipete, scandal sau omul cu pricina este observat de toata lumea ca nu este in stare sa stea in picioare). am scris in regulament: avertisment verbal, avertisment scris, si eliminare din concurs.

eu NU vreau probleme si nici nu cred ca vor fi avand in vedere si concursurile din trecut.

Nick problema pusa de tine este mai mult teoretica(neavand din cate stiu eu antecedente). nu cred ca s-a intamplat ca cineva sa intarzie mai mult de jumatate de ora.

ma bazez pe fairplay-ul celor care vor participa.

P.S: merci mult pentru implicare. mai este timp pana duminica seara deci liber la critica.

numa`bine!
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Joi 17 Ianuarie 2008, 14:28:34 »

dimensiunea de 22 la biban este pentru a evita mansele tematice si in acelasi timp bibaniada. va asigur ca pe cel putin una din piste sunt bibani de, si peste, aceasta dimensiune.

Probabil ca cei care organizeaza concursurile cunosc destul de bine pistele, de aici si decizia de a ridica baremul la biban... insa concursurile se fac cu pescari si pentru pescari, si frumos ar fi ca toti participantii sa puncteze (e drept, nu e mare diferenta 2 cm, dar la 20 cm nu cred ca se poate vorbi de o bibaniada) (aceeasi parere a avut-o si nucu, sper sa nu se supere ca-l implic si pe el).
Cu stima,
Memorat

stoica stefan
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Joi 17 Ianuarie 2008, 15:27:44 »

Marcele te inteleg perfect. trebuie insa sa se inteleaga faptul ca rapitor nu este doar bibanul ci si salaul si stiuca, pesti cautati mai putin de concurenti tocmai din cauza "abundentei" acestuia.
un concurent care cauta sa puncteze doar cu biban intr-o apa in care sunt sanse reale de a prinde stiuca sau salau nu merita un loc pe podium, parerea mea. de aceea trebuie gasita cumva o solutie si pana acum 22cm este cea mai plauzibila.

e pacat pe lacuri ca Rogojesti sa punctezi doar cu bibanusi cand este stiuca destul de multa zic.
noi ca si concurenti trebuie sa invatam sa ne adaptam indiferent de conditiile pe care le ofera pista.

P.S:astept in continuare reclamatii si sugestii de la voi.

numa`bine!
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Joi 17 Ianuarie 2008, 16:47:57 »

Fane,la Rogojesti media la capturi a fost in jur de 19cm.Doi concurenti(Vali si Paco )au avut media peste 20cm.S-a prins biban de 32cm!!Nu cred ca e cazul sa spunem ca sint bibanusi !S-au prins 3985 pesti din cei 10000 prinsi in tot turneul(40% din 8 etape si doar 30 de concurenti)Voi hotariti dimensiunile minime- daca nu le-ati hotarit deja.Totusi 22cm mi se pare mult.Nu stiu ce locatii aveti, dar,repet,22cm  dupa parerea mea,este mult.Nu este nimic mai deranjant decit sa nu punctezi desi ai prins pesti!!!Mai frustrant e doar sa nu prinzi nimic si sa te bucuri ca nu esti singurul si ca tine sint majoritatea concurentilor.Si sint multe exemple de astea...Sper sa dialogam.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #27 : Joi 17 Ianuarie 2008, 18:11:51 »

Principala mea nemultumire este distanta dintre concurenti.In primul rand nu se va respecta, in sensul ca nu va fi de 20 de metri, va fi pe undeva la 14-17 m.In cazul in care toti concurentii respecta totusi aceasta distanta, trebuie sa ne gandim ca doi pescari care sunt la 20 m unul de celalalt isi  impart 50% din aria pescuibila ,asta daca nu cumva unul din ei este flancat, ptr ca atunci nu are nici o zona libera in care sa pescuiasca numai el.In conditiile in care numarul de concurenti la Cupa Moldovei va fi pana in 25, iar pistele pe care se va organiza sunt mari, eu sunt ptr marirea spatiului dintre concurenti la 40 de metri.In acest fel nu exista o presiune foarte mare pe spatii mici si iti da sansa sa pescuiesti "in liniste".Nu vad sensul limitarii spatiului dintre concurenti la 20 de metri.Aceasta conditie este cu atat mai necesara cu cat se vrea un concurs care sa nu fie transformat intr-o bibaniada.
« Ultima modificare: Joi 17 Ianuarie 2008, 18:14:21 de către nick » Memorat

stoica stefan
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Joi 17 Ianuarie 2008, 18:18:20 »

Sorine, daca imi permiti, ma refeream la faptul ca daca sunt stiuci in balta(si cine le-a cautat le-a gasit si prins la Rogojesti  Aplauze pentru Luigi) e pacat sa dai la biban. ca si concurenti trebuie sa facem diferenta intre calitate si cantitate.

sper ca esti de acord cu mine ca un lucru foarte important este perioada in care este organizat concursul, fiecare balta avand zone si perioade in care "merge" bine.

vom vorbi mai multe sper in curand.

doctore pana Duminica astept sugestii si reclamatii. dupa ce ma voi consulta si cu ceilalti membri ai comisiei se va posta REGULAMENTUL DEFINITIV.

numa`bine!
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #29 : Joi 17 Ianuarie 2008, 20:06:45 »

In noul sistem de punctare, s-ar putea sa avem 3 manse tematice in loc de doua.  Undecided
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Joi 17 Ianuarie 2008, 20:48:20 »

nu cred ! Rinjet Rinjet  Fir intins Fir intins
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Vineri 18 Ianuarie 2008, 08:53:06 »

La Rogojesti a fost numai o perioada in care a mancat pestele, la 3 sapt. dupa etapa AVP nu mai tragea nici macar obletele....tineti cont ca nici la Manjesti in prima etapa nu au fost capturi spectaculoase...deci e adevarat ce spune stef de perioada in care e organizat concursul....dar daca......
Memorat

stoica stefan
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Vineri 18 Ianuarie 2008, 09:41:08 »

Nick, explica-te, te referi la dimensiunea bibanului sau la vreo lacuna in regulament?
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Vineri 18 Ianuarie 2008, 10:12:08 »

se refera la dimensiunea bibanului! Tac
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Vineri 18 Ianuarie 2008, 15:43:45 »

La Rogojesti a mincat pestele de la inceputul lui august(biban,stiuca,avat etc).Perioada in care s-a prins stiuca la artificiale a fost insa mult mai scurta si nici nu a fost continua,ceea ce este normal.Sint de acord cu cele spuse de stef referitoare la calitate(daca poate fi masurata in cm.sau kg.).Sigur ca este f. importanta perioada dar cred ca mult mai important e sa fie peste in balta!!
    Stef ,pentru prieteni sper sa ramin totusi nucu!
Memorat
stoica stefan
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Vineri 18 Ianuarie 2008, 17:01:37 »

Aplauze bine-nteles Nucule. sunt perfect de acord cu tine, insa ce s-a intamplat anul trecut(ma refer aici numarul de capturi destul de limitat) a fost din cauza perioadei. testele au demonstrat lucrul acesta.

sa ne auzim cu bine!  Bere
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #36 : Vineri 18 Ianuarie 2008, 20:33:43 »

Stef, dupa cum vezi si cei din campionatul Alp, cauta solutii pentru eliminarea bibaniadei.Noi am incercat anul trecut cu mansele tematice, care evident, au avut avantajele si dezavantajele lor.Voi ati ridicat marimea la biban, problema este ca la pistele pe care le avem la dispozitie, toate cele trei manse vor fi la stiuca si salau, cu cate unul doi bibani rataciti.
Ptr. mine nu asta e problema principala, ma conformez regulamentului, pe mine ma intereseaza sa-mi expui motivele care te-au determinat sa pui distanta intre concurenti de 20 de metri.
Memorat

petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #37 : Vineri 18 Ianuarie 2008, 20:42:52 »

fiecare concurent va semna o fisa de protectia muncii in care se va specifica :nepurtarea vestei,starea de euforie creata de alcool si altele se vor face pe propia raspundere.Daca se intimpla ceva politia aresteaza ....organizatorii
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #38 : Vineri 18 Ianuarie 2008, 20:44:36 »

Hmmm, astea se semnau si inainte, problema nu este neaparat mereu de legalitate, daca se intampla ceva, se pot strica foarte multe lucruri.
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #39 : Vineri 18 Ianuarie 2008, 23:25:52 »

fiecare concurent va semna o fisa de protectia muncii in care se va specifica :nepurtarea vestei,starea de euforie creata de alcool si altele se vor face pe propia raspundere.Daca se intimpla ceva politia aresteaza ....organizatorii

Ce sanctiuni s-au dat anul trecut pentru nepurtarea vestei?
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 8   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.065 secunde cu 27 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 06 Septembrie 2017, 17:04:54
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.