Prieteni Pescari

permis pescuit 2008

Joi 23 Noiembrie 2017, 14:47:17 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: permis pescuit 2008  (Citit de 16796 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
munviorel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Marți 22 Ianuarie 2008, 21:40:56 »

Astazi am fost la AGVPS sa vad cit costa si ce se stie despre VIGNIETA  casiera mi_aspus ca voi plati la fel ca anul  trecut iar despre vignieta azis ca nu au ce vorbi mosnegii pe malul Prutului si au nascocit aceasta poveste,degeaba i_am spus ca a fost la INFOPESCAR un interviu  pe adeasta tema cu Dl,GIGI STEFAN. in concluzie dumneavoastra ce stiti in mod oficial in urma intrevederii   asociatiilor de pescuit cu Dl STEFAN pe aceasta  tema.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Marți 22 Ianuarie 2008, 22:04:43 »

vinieta probabil nu va apare nici anul acesta
da de permis de pescuit(nu "carnetul verde" pe care scrie:CARNET DE MEMBRU) ce a zis le da anul asta?Cum? Undecided Evil
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
munviorel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Marți 22 Ianuarie 2008, 22:10:34 »

Nu am ajuns cu discutia pina acolo mi-a taiat tot cheful cu modul porcesc de a discuta.
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3 : Miercuri 23 Ianuarie 2008, 07:19:38 »

eu zic sa aveti rabdare pana luna viitoare .ca niciodata nu s-au anuntat conditiile de pescuit asa devreme   .se stabilise ca permisul e valabil un an calendaristic asa ca trebuie sa-si faca griji doar cei care au vizat anul trecut in ianuarie
Memorat
munviorel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 10 Aprilie 2008, 09:09:52 »

Am fost saptamina trecuta la pescuit in delta dunarii deoarece am ajuns duminica
nu  am platit permisul la Tulcea si ne-am zis ca o sa-l platim la Crisan am ajuns pe locatia respectiva i-am dat banii barcagiului  si a spus sa nu ne facem probleme in aceeasi seara au aparut doi tipi care ne-au solicitat permisele de pescuit i-am explicat despre ce este vorba la care cei doi ne-au zis ca AGVPS TULCEA nu mai are drept de eliberare pemise de pescuit si doar ei sunt abilitatea de a elibera permise de pescuit .Am sunat la 112 guvernator delta dunarii si la un nr telefon la care a raspuns seful lor dl .......LIVIU MIHAIU care ne-a spus acelasi lucru si ca o sa vina sptamina viitoare la un concurs in IASI.........si acum surpriza dimineata apare barcagiul cu permisele vizate de AGVPS FVa multumescILIALA cRISAN. DUMNEAVOASTRA stiati asa ceva  in legatura cu aceasta  babilonie.
Memorat
Menei
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 11 Iunie 2008, 10:12:13 »

La legislstie, va rog sa publicati Ordinul 331/ M.O. 405 din 29 mai 2008, privind practicarea pescuitul recreativ/ sporiv.
Consider,  ca se impun discutii multe!
Fir intins!
Menei!
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 11 Iunie 2008, 13:02:30 »

La legislstie, va rog sa publicati Ordinul 331/ M.O. 405 din 29 mai 2008, privind practicarea pescuitul recreativ/ sportiv.
Ordinul 331 il gasesti [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Consider,  ca se impun discutii multe!

Eu nu m-as grabi cu discutiile ... peste citeva zile se termina prohibitia si avem alternative mai interesante de a ne ocupa putinul timp liber.
Propun sa aminam dicutiile pina in ianuarie - februarie anul viitor  ... Risete Rinjet ... sa "se aleaga o vreme", poate se vor mai "decanta" si asociatiile ... se mai schimba guvernul (si conducerea ANPA  Aplauze) ... Wink
Fir intins !
Memorat
Menei
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 13 Iunie 2008, 09:53:19 »

Amanarea nu duce la rezolvarea unei probleme. Consider ca este de actualitate, se va termina si perioada de prohibitie si trebuie sa stim cum vom pescui, sa nu intram in contradictie cu legea.
Pescuitul trebuie sa ne relaxeze, nu trebuie sa ne creeze alte stari decat voia buna, satisfactia,....
Ex. Doresc sa pesuiesc la Dunare, de la intrarea in tara pana la varsarea in Marea Neagra. Cum voi pescui? Ce permis va fi recunoscut? Administratorul(organismul, conf. ordinului, art 6, pct. 1si 2) cum va actiona in respectarea legii?
Cu permis, dupa mine in regula, nu vreau sa  mi se interzica sa pescuiesc!
Cine stie... !
Fir intins!
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 13 Iunie 2008, 10:33:33 »

Permisele la aceasta ora din cite stiu nu sunt tiparite. Din auzite ( subliniez inca o data: din auzite) am inteles ca ANPA a avut in intentie sa faca permisele de pescuit pe anul asta 50 RON si acestea sa fie distribuite prin intermediul asociatiilor. Tinind cont de suma, cei care au participat din partea asociatiilor la discutii s-au opus.

Daca veti analiza atent ordinele veti vedea ca distributia permiselor si managementul apelor sunt lucruri diferite. Cu cit vor ramine mai multe ape publice nearondate, cu atit pescarul va avea mai multe optiuni de pescuit fara eforturi (financiare suplimentare).

Deci, cu permisele pe anul asta e ca si pina acu'... ceata.

Este un punct de vedere personal si trebuie sa-l tratati ca atare.
« Ultima modificare: Vineri 13 Iunie 2008, 10:36:40 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Menei
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Miercuri 25 Iunie 2008, 08:16:21 »

Iata ca a venit si prima intamplare!
Este un caz care il supun discutiei, intamplare recenta. Am sa vin cu mai multe amanunte daca este cazul.
O asociatie detine o apa (lac) in baza unui contract cu o alta institutie a statului decat ANPA. Asociatia  are un regulament de practicare a pescuitului recreativ/ sportiv si in baza unui permis intern practica psecuitul.
Inspectorul de pescuit ANPA poate interzice practicarea pescuitului, sa sanctioneze conform OU 23/2008, art. 58, ca asociatia nu detine autorizatie de pescuit emisa de ANPA?
Ce parere aveti? Este un abuz sau nu?
Fire intinse si neincurcate! Aplauze Aplauze Aplauze
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Miercuri 25 Iunie 2008, 09:28:56 »

Interesant subiect propus ...
Am sa incerc sa adun ceva informatii (sa mai intreb pe unul / altul) ce parerer au despre o astfel de situatie.
Stiu ca printre cei care posteaza pe acest forum sunt si juristi sau au meserii foarte apropiate.
Sper sa ne dea si ei o opinie in legatura cu aceasta.
Memorat

Menei
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Miercuri 25 Iunie 2008, 11:12:42 »

Multumesc anticipat, cat si pentru promptitudine! Sper, sa gasim sau sa atragem la discutii si analize, persoane pregatite  si cunoscatoare, sa ne descurce firele incurcate de multi altii, cu intentii bune si mai putin bune, cu stiinta sau fara stiinta, cu interese particulare sau de grup,etc., etc.....
 Cum speranta moare ultima, ...trebuie sa luptam pentru legalitate, nu tocmeala si interes ascuns!
Fire trainice intinse!
Memorat
Menei
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Miercuri 09 Iulie 2008, 07:29:28 »

Uite ca subiectul "interesant" nu a prins la discutii!
Oare, trebuia sa-l anunt in alta sectiune?
Totusi pescari sunt rabdatori, asteptam opinii! :
Fir intins! sugubat Cum?
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Miercuri 09 Iulie 2008, 09:16:59 »

Cei pe care i-am intrebat pina acum, au dat din umeri...  Cum?
Memorat

ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Miercuri 09 Iulie 2008, 14:13:45 »

Iata ca a venit si prima intamplare!
Este un caz care il supun discutiei, intamplare recenta. Am sa vin cu mai multe amanunte daca este cazul.
O asociatie detine o apa (lac) in baza unui contract cu o alta institutie a statului decat ANPA. Asociatia  are un regulament de practicare a pescuitului recreativ/ sportiv si in baza unui permis intern practica psecuitul.
Inspectorul de pescuit ANPA poate interzice practicarea pescuitului, sa sanctioneze conform OU 23/2008, art. 58, ca asociatia nu detine autorizatie de pescuit emisa de ANPA?
Ce parere aveti? Este un abuz sau nu?
Fire intinse si neincurcate! Aplauze Aplauze Aplauze
Cred ca situatia sta cam asa: apa apartine cuiva, iar pestele din ea altcuiva (in acest caz ANPA).
Asa ca nu e suficient sa inchiriezi (concesionezi) luciu de apa de la Apele Romane sau de la o primarie oarecare etc. ... trebuie sa obtii si dreptul de a pescui de la ANPA.

Daca mai ai nelamuriri ... cred ca cel mai bine le poate clarifica Mircea Badea la emisiunea sa (in fiecare seara pe antena 3). E suficient sa asculti ultima fraza (cea pe care o rosteste in fiecare seara) !  Rinjet
Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Miercuri 16 Iulie 2008, 15:20:47 »

"Sintem PESCARI si asta ne ocupa tot timpul!!!"  Fir intins
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 22:41:15
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.